Connect
To Top

Dlaczego strony www nie będą więcej tworzone przez programistów?

Tekst: Maciej Czajkowski  |

Najważniejsze na stronie www są czytelność oraz odpowiednie przekazanie informacji. Gdy ją oglądamy zwracamy więc uwagę na kolorystykę, układ graficzny, rozplanowanie treści. Dlaczego więc tworzenie stron www wciąż kojarzy nam się bardziej z pracą dla programisty niż grafika?

W teorii – czyli jak wygląda idealny projekt?

Pani Zosia chciałaby stworzyć stronę dla swojej firmy. W pierwszym momencie jest przekonana, że zrobi ją sama korzystając z dostępnych w internecie prostych kreatorów. Jednak po zastanowieniu stwierdza, że to bez sensu. Przecież łazienkę też mogłaby wyremontować sobie sama, ale tego nie robi bo po pierwsze nie ma na to czasu, a po drugie jak zamówi fachowca, to płytki będą równiej leżały. Dlatego szuka agencji interaktywnej, której powierza wykonanie zadania. Opowiada im dokładnie o swojej firmie i czym się zajmuje. Grafik siada i projektuje stronę w Photoshopie. Przesyła pliki jpg pani Zosi do akceptacji. Następnie za projekt bierze się programista. Instaluje WordPressa, pisze kod HTML, CSS i JS oraz instaluje stronę na serwerze uruchamiając ją w internecie.

W praktyce – czyli gdzie się podział ten ideał, czy jest tu coś z teorii?

Proces w teorii wygląda pięknie, ale to nigdy nie jest takie proste. Po drodze trafiamy na mnóstwo pułapek. Po pierwsze typowa pani Zosia, gdy dostaje projekt w postaci plików graficznych, nie potrafi sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała gotowa strona. Z reguły więc działa pod wpływem impulsu i np. akceptuje projekt bo spodobało jej się zdjęcie ryby w tle, bo skojarzyło się jej z rekinem biznesu, którym planuje zostać. Jednak gdy dostaje w końcu gotową stronę www, to wiele rzeczy ją zaskakuje i chciałby je zmienić. Niestety nie wszystko da się już na tym etapie poprawić gdyż we wdrożonej, zakodowanej stronie zmiany wprowadza się ciężko i jest to bardzo pracochłonne. Kolejnym problemem jest to, że programiści myślą zupełnie inaczej niż graficy. Z reguły wychodzą bowiem z założenia, że ociosają siekierą i gotowe. Tymczasem często kiedy grafik widzi efekt końcowy, to łzy mu stają w oczach – nie te proporcje, elementy przesunięte o kilka pikseli, no i te animacje – przecież to nie o to chodziło. Nie ma wyjścia, trzeba poprawiać, a czas leci. No i na koniec, najważniejsze – programista, który tak naprawdę jedynie wdraża pomysły grafika, stanowi koszt rzędu 70% wartości całego budżetu przeznaczonego na stworzenie wymarzonej strony. Dzieje się tak, ponieważ tworzenie kodu to żmudna i czasochłonna praca, a programiści są po prostu drodzy.

Tworzenie stron www jest jak budowanie domów.

Zaryzykuję stwierdzenie, że tworzenie stron internetowych przypomina trochę budowanie domów i zmaga się z bardzo podobnymi problemami. Żeby zbudować dom potrzebny nam jest architekt, który go zaprojektuje oraz ekipa budowlana, która faktycznie postawi cegłę na cegłę. To od architekta zależy, czy dom będzie wygodny i czy w kuchni zmieści się nam zmywarka, jednak większość czasu podczas budowy pracują budowlańcy. A gdy dom już stanie i w łazience nie ma miejsca na wannę, to po ptakach – trzeba zainstalować prysznic. Tak samo przy tworzeniu stron – grafik projektuje, a programista buduje. Wszystko zależy od grafika – czy strona będzie przejrzysta, atrakcyjna wizualnie, funkcjonalna – jednak to praca programisty zajmuje większość czasu, a co za tym idzie pożera lwią część budżetu. No i koniec końców, jak strona już powstanie, to tak jak w domu – ciężko wprowadza się na niej bardziej skomplikowane zmiany.

Światełko w tunelu

A co by było, gdyby na dzień dobry dać klientowi gotowy budynek zamiast projektu na papierze? Mało tego, budynek w którym w razie potrzeby praktycznie bez nakładu pracy można poprzestawiać ściany, czy  dostawić nowe piętro? Niestety, póki co w budownictwie nie da się tego zrobić. Za to w webdesignie jest to już możliwe! Z takiego właśnie założenia – założenia, że można a nawet trzeba, wyszli twórcy WebWaveCMS.com – rozwijanego w Warszawie od 4 lat, kreatora stron www przeznaczonego dla profesjonalnych webdesignerów. Kreator ten w odróżnieniu od produktów typu wix, czy weebly powstał z myślą o zawodowcach tworzących strony na zlecenie swoich klientów. W WebWaveCMS główny nacisk został położony na umożliwienie użytkownikom tworzenia stron o dowolnej, nawet najbardziej finezyjnej grafice, bez żadnych ograniczeń i bez konieczności korzystania z nudnych i pospolitych szablonów. Co ważne – wszystko z dokładnością do 1 pixela i bez konieczności kodowania. Poza możliwością stworzenia strony o dowolnej szacie graficznej, bez programowania i bez konfiguracji serwerów, znalazło się w nim również mnóstwo dodatkowych udogodnień – począwszy od interfejsu znanego z programów graficznych np. Adobe Photoshop, przez CMS automatycznie wbudowany w każdą powstałą stronę, po możliwość wykorzystania whitelabel i  co za tym idzie personalizacji narzędzia na potrzeby agencji interaktywnych. Webdesignerzy dostali więc wybór. Mogą stworzyć projekt wykorzystując  WordPressa, lub skorzystać z WebWave i uzyskać ten sam efekt znacznie szybciej i bez kodowania.

W końcu wszystko na swoim miejscu

Tworzenie stron internetowych kojarzy nam się z pracą dla programistów tak samo, jak budowanie domów z pracą dla budowlańców. To oni w projekcie pracują najwięcej. Jednak dzięki WebWaveCMS.com postrzeganie to się zmienia. Od dziś graficy mogą samodzielnie tworzyć zaawansowane funkcjonalnie strony internetowe o dowolnej szacie graficznej, a programiści mogą zająć się wreszcie pracą przy tworzeniu bardziej zaawansowanych aplikacji. Każdy z nich potwierdzi przecież, że tworzenie HTML i CSS to nie jest prawdziwe programowanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in BIZNES