Connect
To Top

Największa polska kolekcja monet

Numizmatyka cieszy się obecnie dużym zainteresowanie jako zainteresowanie polegające na kolekcjonowaniu monet. Pod tym terminem kryje się jednak nauka pomocnicza historii, która polega nie tylko na ich zbieraniu, ale i klasyfikowaniu, datowaniu i poznawaniu ich dziejów. To dzięki numizmatyce powstają tak wyjątkowe kolekcje monet, które podziwiać możemy też w Polsce.

Najdawniejsze kolekcje monet, które znalazły się na polskich ziemiach, sięgają aż końca XV wieku. Znajdują się wśród nich między innymi kolekcje zgromadzone przez i Stefana von Heideburga, biskupa chełmińskiego, kolekcja monet polskich i obcych Macieja Karpiga z Miechowa, zwanego Miechowitą, kolekcjonowaniem monet zajmował się też profesor uczelni krakowskiej Stanisław Grzepski – jego kolekcja została przekazana Bibliotece Jagiellońskiej.

Numizmatyką pasjonowało się też wielu polskich możnowładców i królów, na przykład byli to Jan Olbracht, Zygmunt I Stary, Władysław IV, Jan III Sobieski, August II i August III. Duży zbiór monet i medali był w posiadaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego, kolekcjonowali monety również Stanisława Lubomirski czy Franciszek Potocki. Ciekawymi kolekcjami mógł też pochwalić się Uniwersytet we Lwowie oraz Uniwersytet Warszawski.

Niestety, te, a także wiele innych kolekcji monet oraz medali nie dotrwały do dnia dzisiejszego. Wiele z nich zostało rozgrabionych w trakcie wojny, dlatego też do dnia dzisiejszego polskie zbiory nie są już kompletne. Zdołano częściowo odbudować je w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, gdzie obecnie znajdują się największe polskie kolekcje monet, które powinien zobaczyć każdy zainteresowany numizmatyką. Kilkaset tysięcy monet ma też Muzeum Narodowe w Poznaniu. Powstały także nowe gabinety numizmatyczne, na przykład w Muzeum Śląskim we Wrocławiu i w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

Jeżeli chcesz zacząć kolekcjonowanie własnych numizmatów, pomoże ci Skarbnica Narodowa (skarbnicanarodowa.pl), która co roku emituje różnorodne kolekcje medali. Pełna oferta oraz sklep internetowy znajdują się na stronie: skarbnicanarodowa.pl.

 

Źródło: http://prasoweinfo.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in BIZNES