Connect
To Top

Polska kultura na emigracji

W listopadzie tego roku między 18.11 a 27.11 odbędzie się trzecia odsłona festiwalu Behind the Curtain skupiająca się na filmach z Europy Wschodniej i Centralnej, w tym filmów polskich. Festiwal ten organizowany po raz kolejny w Birmingham przy współpracy Polish Expats Association ma na celu przybliżenie i celebrowanie kultury Europy Wschodniej poprzez 10 dni wypełnionych pełno i krótkometrażowymi filmami, muzyką i warsztatmi.

Otwarcie festiwalu odbędzie się w Birminghanskim Centrala 18 listopada gdzie można będzie skosztowac polskich wypieków oferowanych przez Polish Bakery oraz koktajlami. Odbędą się wtedy również występy muzyczne zespołów takich jak Cracovia Qurtet, Ajde Trio, Earth is Flat i folkowe rytmy grane przez polskiego akordeonistę Pawła Żabę. W trakcie weczoru odbędzie się również trybiut dla wielkiego polskiego reżysera – Andrzeja Wajdy.

„Po raz kolejny już zapraszamy widzów na nasz festiwal filmowy. Nie zabrankie w nim głośnych tytułów jak Ostatnia Rodzina czy Zjednoczone Stany Milości, a także filmów dokumentalnych, wydarzeń muzycznych i projekcji animacji dla dzieci. Przy produkcji festiwalu pracuje wiele osób i jesteśmy dumni ze współpracy z innymi eruopejskimi organizacjami” – powiedziała nam Alicja Kaczmarek, dyrektorka Polish Expats Association.

Podczas trwania festiwalu wyświetlonych zostanie 17 filmów, w tym również  polskie Rewers (reż. Lankosz, 1952) oraz arcydzieło polskiej kinematogrfii Ziemia Obiecana (1975) Andrzeja Wajdy. Wśród pozostałych filmów znajdują się produkcje Węgierskie, Bługarskie, Gruzińskie jak również Czeskie i Słowackie.

 

 

O organizacji

Polish expats Association  jest organizacją non-profit, założoną w październiku 2009 roku, z zamiarem pomocy Polakom w Wielkiej Brytanii w adaptacji i integracji. Naszym celem stało się wzmacnianie środowiska oraz polepszanie warunków życia Polaków w Wielkiej Brytanii, poprzez oferowanie im różnych form wsparcia, informacji oraz rozwoju osobistego. Jednakże zdecydowaliśmy, aby rozszerzyć naszą pomoc na większe grupy społeczne, więc w kwietniu 2012 roku staliśmy się Towarzystwem Dobra Wspólnotowego (Community Interest Company) i oferujemy pomoc dla wszystkich społeczności z Europy Środkowo-Wschodniej w regionie.

Jako organizacja, która jest żywo zainteresowana kulturą oraz pochodzeniem różnych środowisk, staramy się pomagać kultywować tradycje oraz rozpowszechniać bogatą historię Europy Środkowo-Wschodniej wśród przedstawicieli innych narodowości.

Wierzymy w nasz sukces, bowiem już teraz udało nam się stworzyć pozytywne warunki dla integracji oraz spójności środowiska poprzez promocję sztuki, kultury oraz wspólnego zrozumienia.

 

Nasza misja

PEA zmienia społeczeństwo poprzez wzmacnianie pozycji społeczności migrantów z Europy Wschodniej w Wielkiej Brytanii. Zaopatrujemy ich w umiejętności i wiedzę potrzebną do integracji oraz aby mogli żyć pełnią życia z godnością i dumą ze swojej tożsamości. Pracujemy również nad promocją wschodnioeuropejskiej kultury i dziedzictwa narodowego tworząc program Galerii Centrala, a jednocześnie wspieramy spójność społeczną. W naszej wizji społeczeństwa, każda osoba czuje się jego częścią i w pełni korzysta ze swoich praw, jednocześnie zachowując własną kulturę i dziedzictwo.

 

Nasze wartości:

Równość i zróżnicowanie jako warunki koegzystencji i wzajemnego szacunku.

Włączenie jako środek zapobiegający uczuciu izolacji, wyobcowania lub marginalizacji.

Współpraca jako narzędzie w budowaniu społeczności oraz uczucia własności, a także własnych możliwości.

Komunikacja jako podstawa w tworzeniu efektywnych, pełnych szacunku i pełnowartościowych relacji.

Integracja jako kontekst dla świętowania polskiej kultury i tradycji wewnątrz brytyjskiego społeczeństwa.

 

Kontakt prasowy:

2Sisters PR

Ewelina Krzysztofik

Managing Director

+447540544208

ewelina@2sisterspr.co.uk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in KULTURA