Connect
To Top

Pracownicy wierzą w bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Niezależne badania HID Global pokazują, że 74 proc. pracowników europejskich firm w trakcie korzystania ze służbowych urządzeń mobilnych, nie troszczy się o kwestie bezpieczeństwa. Wskaźnik ten pokazuje, jak wysokie jest zaufanie pracowników do firmowych systemów zabezpieczeń.

Takie pozytywne nastawienie może otworzyć drogę dla innych zastosowań smartfonów w dziedzinie bezpieczeństwa – takich jak otwieranie drzwi z pomocą urządzeń mobilnych, które w przyszłości powinno stać się standardem dla firm w regionie, szczególnie dla sektora MŚP.

W badaniu wzięło udział ponad 1200 respondentów – pracowników dużych europejskich korporacji i firm sektora MŚP. Wyniki badania pokazują, że pokładają oni duże zaufanie i są pewni poprawnego działania firmowych strategii bezpieczeństwa w sferze mobile. Zbiega się to w czasie z wysokim poziomem przyswojenia i wykorzystania urządzeń mobilnych – 78 proc. pracowników sektora MŚP regularnie używa swojego smartfona w celach służbowych.

– Rezultaty badań pokazują, że użytkownicy urządzeń mobilnych mają wielkie zaufanie do swoich pracodawców i przyjętych przez nich strategii bezpieczeństwa – są pewni tego, że ich firma jest w stanie zapewnić odpowiedni dla zagrożenia poziom ochrony danych – mówi Harm Radstaak, vice Prezes i Dyrektor Zarządzający ds. Fizycznej Kontroli Dostępu w HID Global. – Dzięki temu mamy wartościowe informacje na temat rozpowszechnienia urządzeń mobilnych w europejskich firmach i tego, w jaki sposób będziemy mogli je wykorzystywać w przyszłości. Zaufanie do zabezpieczeń urządzeń mobilnych to solidny fundament, na którym możemy dodawać nowe funkcje – takie jak otwieranie drzwi z pomocą smartfona, które już wkrótce stanie się codziennością. Jest to szczególnie istotne dla firm sektora MŚP, które wykazują się większą elastycznością i chęcią do wprowadzania zwiększających efektywność innowacji.

Zdaniem specjalistów HID Global bardzo ważne jest, aby małe i średnie firmy, opierając się na zaufaniu, którym darzą je pracownicy, w dalszym ciągu zwiększały zasięg wykorzystywania urządzeń mobilnych, np. poprzez oferowanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak dostęp do budynków z pomocą urządzeń mobilnych. Wprowadzane innowacje muszą być jednak wygodne w użytkowaniu przy równoczesnym efektywnym wykorzystaniu środków.

Nasze badania pokazują, że prawie 60 proc. firm MŚP nie wprowadza ograniczeń i wytycznych co do użytkowania służbowych telefonów – dla dużych firm i korporacji wskaźnik ten wynosi zaledwie 33 proc. Aby skutecznie wprowadzić kontrolę dostępu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, małe i średnie firmy muszą implementować skuteczne technologie zabezpieczające w urządzeniach mobilnych – w tym strategie oparte o model BYOD (Bring-Your-Own-Device – telefon prywatny wykorzystywany w celach służbowych) – dodaje Harm Radstaak.

Aby zyskać na popularności i powszechności, systemy mobilnej kontroli dostępu powinny być przede wszystkim niedrogie, łatwe do wprowadzenia i co bardzo istotne – być przyjazne i intuicyjne w obsłudze. Dodatkowo, musi pojawić się możliwość wydawania krótkotrwałych, wirtualnych „przepustek” dla gości czy partnerów.

Zaufanie, którym pracownicy darzą mobilne systemy bezpieczeństwa z pewnością powinno zachęcać firmy sektora MŚP do rozwijania tej dziedziny. Kluczowym jest, aby firmy nie zaprzepaściły tego kapitału – dlatego też stale powinny monitorować swoje systemy i odpowiednio nimi zarządzać, odpowiadając na pojawiające się zagrożenia. Wygoda użytkowania jest w mobilnej erze najważniejsza, jednak nie można dla niej poświęcać bezpieczeństwa. MŚP w szczególności powinny szukać kompromisu pomiędzy rozwiązaniem wygodnym dla pracowników, ale jednocześnie efektywnym kosztowo – biorąc pod uwagę ich ograniczone budżety.

***

fot. HID Global logo

HID Global to zaufany partner dostarczający innowacyjne produkty, usługi, rozwiązania oraz „know-how” związane z tworzeniem, zarządzaniem i użytkowaniem bezpiecznych poświadczeń (kart inteligentnych, tagów, tokenów itp.) przez miliony konsumentów na całym świecie. Rynki obsługiwane przez firmę HID Global to fizyczna i logiczna kontrola dostępu, silne uwierzytelnianie i zarządzanie nośnikami kodów dostępu, drukowanie i personalizacja kart, systemy zarządzania odwiedzającymi, wysoce bezpieczne dokumenty tożsamości ludności, technologia RFID do identyfikacji zwierząt oraz zastosowania w przemyśle i logistyce. Najważniejsze marki firmy to ActivID®, EasyLobby®, FARGO®, IdenTrust®, LaserCard®, Lumidigm®, Quantum Secure®, oraz HID®. Główna siedziba HID Global znajduje się w Austin w Teksasie. Firma zatrudnia ponad 2200 pracowników na całym świecie i prowadzi międzynarodowe biura obsługujące ponad 100 krajów. HID Global® jest marką  grupy ASSA ABLOY. Więcej informacji na stronie www.hidglobal.com

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in HOT