Connect
To Top

Seria zamachów w Brukseli – LIVE

W stolicy Belgii oraz Unii Europejskiej doszło do serii zamachów. Na ogromnym lotnisku Zaventem w Brukseli doszło do zamachu – chwilę po 8 rano 22 marca miały miejsce 2 wybuchy.
Minister bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon ogłosił, że w kraju podniesiono alert antyterrorystyczny do 4., najwyższego poziomu. Wg nieoficjalnych informacji w eksplozjach na lotnisku 13 osób straciło życie, a 35 osób jest ciężko rannych.

„Do dwóch eksplozji doszło w hali odlotów krótko po godz. 8. We współpracy z władzami ustalamy, co właściwie się stało i zapewniamy pierwszą pomoc rannym pasażerom. Nie możemy podać liczby ofiar ze względu na szacunek dla nich i ich rodzin. Dostęp do lotniska jest odcięty.” Anke Fransen, rzecznik lotniska Zaventem

Po godzinie 9 doszło do kolejnego zamachu na stacjach metra Maelbeek i Schuman – w pobliżu Instytucji Unijnych. Dzielnica Molenbeek (nieco oddalona od stacji metra ), uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych pod kątem terrorystycznym i do niedawna niekontrolowanych dzielnic Brukseli. Kilka dni temu pojmano tam Salaha Abdeslama – terrorystę odpowiedzialnego za serię zamachów z Paryża z jesieni 2015 roku.

Jeśli dojdzie do kolejnych wybuchów będziemy mieli do czynienia z zamachem symultanicznym – pojawiły się poważne podejrzenia, że taki jest cel zamachowców.

Belgijskie media donoszą, że odpowiedzialni za wybuchy mogli być terroryści-samobójcy.

LIVE

10:02 Wg. stacji CNBC Now powołującej się na strażaków biorących udział w akcji ratunkowej w Brukseli w stacjach metra miało dojść do nie 3, a 4 wybuchów.

10:03 Belgijskie władze potwierdzają, że był to zamach terrorystyczny (Realizacja zamachu może być reakcją na Salaha Abdeslama – głównego organizatora zamachów w Paryżu jesienią 2015). Zaatakowane miejsca są tzn ‚celami miękkimi’, gdzie poziom ochrony i możliwości niesienia pomocy jest ograniczony.

Służby konsultarne próbują ustalić, czy wśród ofiar nie ma Polaków.

10:12 W atakach mających miejsce w stacjach metra zginęło 10 osób.

10:15 Główna stacja kolejowa w Brukseli została zamknięta.

10:22 Premier Beata Szydło zwołała specjalne posiedzenie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa.

10:32 Nieoficjalna liczba zabitych w serii wybuchów bombowych: 27 ofiar śmiertelnych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in ŚWIAT