Connect
To Top

Specjalnie dla M+ Wywiad z SYLWESTREM SUSZEK z BITBAY

ROZMAWIAŁA: DAGMARA KOKOSZKA

Czym tak naprawdę jest BitBay? Na czym cały projekt polega? Czy jest to autorska forma, czy inspirowana na swoich zagranicznych pierwowzorach?

BitBay jest platformą giełdową, która umożliwia zakup oraz sprzedaż walut cyfrowych. Dzięki stworzonej przez nas usłudze Internauci w bezpieczny i prosty sposób mogą handlować Litecoin oraz najpopularniejszą kryptowalutą – Bitcoin, z której korzysta już ponad 2 miliony użytkowników na całym świecie, a tysiące firm akceptuje płatności przy pomocy tych cyfrowych monet. Na świecie istnieje wiele platform do handlu walutami cyfrowym. Jednak nasza oferta wyróżniała się od samego początku troską o bezpieczeństwo, wiarygodność oraz dostosowaniem do klientów z Polski. Każde konto na naszej platformie jest chronione przy pomocy zabezpieczenia Rublon. Ciągle też rozszerzamy naszą ofertę w zakresie szybkich wpłat i wypłat w złotówkach. Od listopada oferujemy wypłaty w ponad 6000 bankomatach w Polsce. W lutym wprowadziliśmy natomiast możliwość opłacania rachunków bezpośrednio z konta giełdy.

Jaka jest jej geneza, czyli kto, kiedy jak  i gdzie?

Platforma BitBay powstała w roku 2014 na śląsku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kryptowalutami wśród naszych znajomych. Korzystając z innych platform do handlu zauważyliśmy jak wiele rzeczy można by jeszcze poprawić w ich funkcjonowaniu, szczególnie pod kątem klientów z Polski. BitBay stworzyliśmy jako narzędzie, z którego sami chcielibyśmy korzystać.

Do kogo jest on kierowany? Jaką trzeba mieć wiedzę/umiejętności, aby się do niego przyłączyć?

Nasza giełda jest bardzo intuicyjna, dlatego bez problemów mogą z niej korzystać osoby bez doświadczenia z walutami cyfrowymi, dla których jest to pierwszy kontakt BITBAY z Bitcoinem. Takich użytkowników mamy całkiem sporo. Chcą wypróbować działanie kryptowalut, na przykład płacąc za produkt lub usługę w Internecie. Przyciąga ich fakt, że płacenie przy pomocy Bitcoin jest szybsze i tańsze, a coraz więcej firmy akceptuje tego typu płatności.

BitBay to jednak nie tylko prosta platforma do kupowania Bitcoinów. Drugą grupą naszych klientów są gracze, którzy zarabiają na różnicach kursowych. Bitcoin, z racji braku instytucjonalnego emitenta, podlega silnym wahaniom kursowym wynikającym z ustalania się ceny pomiędzy podażą  a popytem. Z myślą o nich platforma oferuje profesjonalne narzędzia ułatwiające handel. Po pierwsze przejrzyste, responsywne wykresy, które ułatwiają śledzenie zmian kursu. Giełda BitBay jest również  zintegrowana z popularnymi aplikacjami do monitorowania wykresów kryptowalut   takimi, jak Bitcoin Ticker, TabTrader, Bitcoin Checker czy Simple Bitcoin Widget. Użytkownikom udostępniamy również  API transakcyjne oraz opcję handlu z botem.

W jaki sposób można dokonać rejestracji i do czego zaraz po zalogowaniu uprawnia nas założone właśnie konto? Czy konieczna jest jakaś dodatkowa weryfikacja?

Rejestracja i założenie darmowego konta na naszej platformie przebiega bardzo sprawnie. Na początek użytkownik musi podać swój adres email, na który przesyłany jest link do aktywacji konta. Po kliknięciu w link klient ustala swój login hasło oraz indywidualny PIN, który ułatwi mu kontakt z naszym supportem. Oprócz hasła, konto użytkownika jest chronione metodą dwustopniowego uwierzytelniania Rublon. Istnieje również możliwość włączenia dodatkowych zabezpieczeń, w tym aplikacji Google Authenticator.

Nowo zarejestrowany użytkownik może swobodnie korzystać ze wszystkich usług oferowanych przez giełdę. Weryfikacja konta jest wymagana dopiero po przekroczeniu limitu wpłat lub wypłat fiat o równowartości 15 000 EUR w ciągu roku obrotowego. Klient może jednak dokonać weryfikacji wcześniej, na przykład jeśli chce otrzymywać faktury za prowizje pobierane przez giełdę. Formularz do weryfikacji znajduje się na naszej stronie po zalogowaniu. Jeśli ktoś nie chce przesyłać skanów dokumentów do weryfikacji, może odwiedzić nasze biuro obsługi klienta w Katowicach i potwierdzić swoją tożsamość osobiście.

Czy istnieje możliwość założenia konta firmowego? Jeśli tak, czy są jakieś specjalne wymagania?

Tak, oczywiście. Konta firmowe są dedykowane przedsiębiorstwom, które chciałyby mieć możliwość tradowania  i obracania środkami firmowymi oraz otrzymywania faktur na dane przedsiębiorstwa. Aby utworzyć takie konto na naszej giełdzie należy wykonać weryfikację, wybierając  w naszym formularzu opcję „Konto firmowe”.  Następnie należy wprowadzić dane oraz skany dokumentów zarówno osoby reprezentującej firmę jak i samego przedsiębiorstwa. Dokładny wykaz dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia weryfikacji firmowej są dostępnej na naszej stronie najczęściej zadawanych pytań.  Nasz zespół obsługi klienta również chętnie udzieli szczegółowych informacji  w tym zakresie.

Na czym polega ustalenie poziomu zabezpieczeń i dostosowania konta do własnych potrzeb?

Bezpieczeństwo danych oraz środków naszych użytkowników jest dla nas szczególnie ważne. Od dawna naszym klientom oferujemy zabezpieczenie dostępu do konta z wykorzystaniem dwustopniowego uwierzytelniania poprzez zabezpieczenie Rublon. Dodatkowo użytkownicy mogą włączyć opcję zabezpieczenia konta przy pomocy popularnej aplikacji Google Authenticator. Ponad to, każdy klient ma możliwość edycji potwierdzeń (np. dotyczących wypłaty środków czy wystawienia oferty na giełdzie) oraz powiadomień  (o logowaniu czy o zrealizowanych transakcjach). Ustawienia te można dowolnie modyfikować.

W jaki sposób można dokonać „wpłaty” na nasze konto, aby móc rozpocząć przygodę z giełdą BitBay?

Pierwszym krokiem do zakupu lub sprzedaży kyptowaluty na naszej giełdzie jest wykonanie depozytu. Możliwości jest wiele. Można przelać środki w Bitcoinach oraz Litecoinach lub dokonać wpłaty w złotówkach, dolarach czy euro. W przypadku złotówek obecnie akceptujemy wpłaty za pomocą zwykłego przelewu bankowego lub przekazu pocztowego. Mamy jednak nadzieję na szybkie poszerzenie naszej oferty w tym zakresie.

Czym różnią się kryptowaluty od walut?

Krypotowaluty pozwalają na błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na ziemi. W przypadku tradycyjnych walut przelew co najwyżej krajowy można uznać za względnie szybki, a ma to przecież kluczowe znaczenie w obliczu globalizacji gospodarki. Nie prowadzimy już tylko lokalnych interesów. Do swobodnego dysponowania środkami w kryptowalucie, w tym do wykonywania przelewów, nie potrzebne jest przechodzenie biurokratycznego procesu otwierania konta. Wystarczy aplikacja – wirtualny portfel, na którym przechowujemy środki i z którego możemy przesłać je w dowolne miejsce. Opłata za przelew w Bitcoinach jest dobrowolnym wynagrodzeniem osób, dzięki którym istnieje sieć Bitcoin. Nie ma ustalonej stawki, więc opłata może być bardzo niewielka lub można przesłać środki bez doliczenia prowizji. W banku brak prowizji dotyczy najczęściej tylko przelewów międzybankowych, natomiast te zagraniczne są niesamowicie drogie i raczej w najbliższym czasie nie stanieją.

Kolejna zaletą jest anonimowość. Mam wrażenie, że dzisiaj jest ona szczególnie w cenie. Płacenie kryptowalutami przypomina transakcje dokonywane w gotówce. Przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy pomijając banki i inne instytucje finansowe. Nie ma też mowy o blokadzie środków czy dostępu do konta. System działa w sieci p2p więc nie ma właściciela ani zarządcy. Kryptowaluty mają też pewną przewagę na tradycyjnymi walutami ponieważ są bardziej odporne na inflację. Liczba monet jest ograniczona. Nie ma możliwości dodrukowania monet ponad ich maksymalną liczbę, która wyniesie tylko 21 milionów. Dodatkowo, Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku, co w przypadku wzrostu wartości pozwoli na dokonywanie nawet drobnych opłat.

W jaki sposób dokonuje się sprzedaży  i kupna? Czy jest to bardzo skomplikowana czynność, czy jest w stanie poradzić sobie z nią każdy użytkownik?

Giełda BitBay została pomyślała tak, aby mógł z niej korzystać każdy. W zależności od wiedzy oraz czasu użytkownika, oferujemy klika możliwości zakupu i sprzedaży kryptowalut. I tak, na naszej platformie dostępna jest sprzedaż limitowana, natychmiastowa transakcja lub oferta botowa.

Na czym polega sprzedaż limitowana  i czym różni się od szybkiej transakcji oraz handlowania „botem”?

Sprzedaż limitowana polega na wystawieniu oferty według samodzielnie ustalonych paramentów – kursu Bitcoina lub Litecoina oraz ilości monet lub ceny w złotówkach. Po wystawieniu oferty na giełdzie użytkownik musi zaczekać na sfinalizowanie transakcji przez inną osobę. Dla osób, które chcą szybko zakupić Bitcoiny lub Litecoiny proponujemy opcję transakcji natychmiastowej. Wówczas użytkownik wskazuje jedynie kwotę, jaką chce przeznaczyć na zakup/sprzedaż a system automatycznie wykorzystuje najkorzystniejsze spośród ofert wystawionych na giełdzie i wymienia środki.

Natomiast oferta botowa „Handluj z botem” umożliwia wystawienie na giełdzie ofert po kursie, który nie jest w danym momencie dostępny. Oferta zostanie zrealizowana, gdy kurs osiągnie poziom wystawionej oferty botowej, a system potwierdzi, że dostępne środki na koncie użytkownika są wystarczające do jej zrealizowania. Co ważne, oferta jest jednorazowa i niewidoczna dla innych użytkowników.

W jaki sposób można dokonać wypłaty środków z konta? Na czym polega wypłata ekspresowa?

Z naszej platformy można wypłacić złotówki na klika sposobów. Po pierwsze, tradycyjnym przelewem bankowym. Wiąże się to naturalnie z oczekiwaniem na sesje bankowe. Aby tego uniknąć użytkownik może wypłacić środki przelewem ekspresowym. Taki przelew otrzyma już po około 20 minutach. Inną wygodną opcją jest wypłata „Na Telefon” w bankomacie. Wystarczy, że użytkow
nik wybierze kwotę wypłaty oraz poda numer telefonu. Otrzyma od nas email z PINem oraz SMS z kodem, które będą mu potrzebne podczas realizacji zlecenia w bankomacie. Jesteśmy szczególnie dumni, że ta usługa jest dostępna w ponad 6 000 bankomatach w Polsce! Dla tych, którzy chcieliby otrzymać środków w gotówce, bez wychodzenia z domu dedykowana jest nasza usługa przekazu pieniężnego. Wypłata zostanie dostarczona pod wskazany przez użytkownika adres. Kwota przekazu może być dowolna. Bez limitów można również zlecać opłacenie rachunku z naszej platformy. To nasza nowość. Użytkownik może zlecić do opłacenia każdy rachunek. Co więcej, może wybrać czy środki niezbędne do wykonania opłaty np. za gaz zostaną pobrane z salda w złotówkach czy w Bitcoinach. Wszystko przebiega automatycznie i bezproblemowo dla użytkownika, a po wykonaniu przelewu może on pobrać i zachować potwierdzenie.

Co powinien wiedzieć na temat giełdy każdy użytkownik BitBay, który chciałby rozpocząć przygodę z zarabianiem na giełdzie?

Granie na każdej giełdzie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem. Kurs Bitcoina, jak wspominałem wcześniej, jest zmienny. To umożliwia zysk, ale też rodzi niebezpieczeństwo straty – i tego trzeba być świadomym. Polecam uważnie monitorować wykresy kursu kryptowalut poprzez aplikacje mobilne, gdzie dodatkowo  można ustawić powiadomienia o zmianach. Warto również czytać artykuły na temat walut cyfrowych, które są publikowane na specjalistycznych stronach takich, jak coindesk.com czy polski bitcoin.pl, a także śledzić informacje na forach. Nieskromnie zachęcamy również do obserwowania naszego fanpage na Facebooku. Tam również prezentujemy najnowsze informacje ze świata walut cyfrowych.

Czego warto się wystrzegać, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas przygody z BitBay?

Platforma BitBay jest generalnie prosta w obsłudze. Pomyłki mogą się pojawiać z racji tego, że handlują u nas nie tylko osoby z Polski, ale i zza granicy. Na platformie
dostępnych jest klika rynków: BTC/PLN, BTC/EUR, BTC/USD oraz Litecoin (LTC), a także BTC/LTC. Szczególnie przy wpłatach/wypłatach z giełdy użytkownicy powinni zwracać uwagę, czy aktualnie mają wybraną właściwą walutę.

Gdzie użytkownik może otrzymać pomoc/wsparcie? Do kogo i w jakich sprawach może się zgłosić?

Można się do nas zwrócić z absolutnie każdym problemem, sugestią czy pytaniem. Na naszej stronie przez pięć dni w tygodniu dostępny jest chat online, który umożliwia kontakt z prawdziwym, żywym i życzliwym człowiekiem. Użytkownikom oferujemy też infolinię czynną przez cały tydzień.  W każdej sprawie można do nas napisać email, wiadomość na Facebooku czy Twitterze lub zwyczajnie odwiedzić nasze biuro w Katowicach. Odpowiedzi na najpopularniejsze pytania użytkowników zawarliśmy również w naszej bibliotece FAQ. Ciągle ją uzupełniamy.

W jaki sposób chcielibyście rozwijać ten projekt? Jakie są Wasze cele i plany na przyszłość?

W najbliższym czasie chcemy zaproponować jeszcze kilka nowych usług, które ułatwią dokonywanie wpłat oraz wypłat  z giełdy użytkownikom z Polski. Chodzi nam o maksymalne uproszczenie i skrócenie czasu trwania tych czynności. esteśmy w trakcie wdrażania usługi, która będzie absolutną nowością na giełdach w Polsce i na świecie. Zupełnie zmieni ona sposób korzystania z platformy. Nie możemy zdradzić szczegółów tego rozwiązania, ale zachęcamy do śledzenia naszego fanpage na Facebooku, gdzie publikujemy informacje na temat wszystkich naszych nowości.  Oprócz tego panujemy dynamiczniejszą niż do tej pory ekspansję na rynek zagraniczny. Chcieliśmy, aby nasza platforma świadczyła profesjonalne i bezpieczne usługi dla osób zainteresowanych krypowalutami z Europy oraz całego świata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in KRAJ