piątek, 13 czerwca, 2025

Astrolight pozyskuje 2,8 mln euro na rozwój laserowej komunikacji kosmicznej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Astrolight, litewski pionier technologii laserowej komunikacji kosmicznej pozyskał 2,8 mln euro w rundzie Seed, którą poprowadził fundusz Balnord z Gdańska, specjalizujący się w inwestycjach frontier tech. W rundzie wzięli również udział EIFO – Fundusz Eksportowy i Inwestycyjny Danii, Coinvest Capital z Litwy oraz dotychczasowi inwestorzy 3NGLS i Rita Sakus. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na dalszy rozwój autorskiej platformy komunikacyjnej opartej na technologii laserowej, umożliwiającej bezpieczne i znacznie szybsze przesyłanie danych z orbity na Ziemię.

Laserowa rewolucja w komunikacji satelitarnej

Astrolight rozwija dwufunkcyjną architekturę komunikacyjną umożliwiającą zarówno łączność satelita-satelita, jak i satelita-Ziemia za pomocą technologii laserowej. W przeciwieństwie do istniejących systemów radiowych, które pozwalają na przesyłanie tylko około 20% danych generowanych w kosmosie, rozwiązanie Astrolight oferuje kilkukrotnie wyższą przepustowość oraz wyjątkowe bezpieczeństwo transmisji.

„Naszą długoterminową wizją jest stworzenie kosmicznej “autostrady danych” opartej na technologii laserowej – podstawy szybkiej komunikacji między satelitą a Ziemią,” wyjaśnia Laurynas Mačiulis, CEO i współzałożyciel Astrolight. „Liczba satelitów i konstelacji rośnie wykładniczo, ale nadal brakuje skalowalnego i bezpiecznego sposobu na przesyłanie danych z kosmosu na Ziemię. Dzięki komunikacji laserowej możemy wypełnić tę lukę.”

Astrolight planuje wykorzystać pozyskane finansowanie do wdrożenia pierwszej operacyjnej optycznej stacji naziemnej oraz demonstracji hybrydowego terminala laserowego ATLAS do komunikacji kosmos-Ziemia i satelita-satelita.

„Jako inwestor, który przewodził rundzie finansowania jesteśmy dumni z możliwości wspierania Astrolight. Zespół założycieli stworzył przełomową technologię komunikacji optycznej, która jest niezbędna do rozwiązania narastającego problemu ‘wąskiego gardła’, w przesyłaniu danych z kosmosu. Ich rozwiązania – szybkie i odporne na zakłócenia – mają znaczenie nie tylko dla dynamicznie rozwijającego się rynku satelitarnego, ale reprezentują rodzaj innowacji, która wyznaczy standardy dla przyszłej infrastruktury kosmicznej,” komentuje Jarek Pilarczyk, Operating Partner w Balnord.

Kosmiczny hub nad Bałtykiem

Aby wzmocnić współpracę w krajach nordyckich i dostarczać bezpieczne rozwiązania komunikacji laserowej dla aktywów kosmicznych w regionie arktycznym, Astrolight uruchomiło swoją działalność w Danii. Ten kierunek sprawił, że fundusz EIFO (Funduszu Eksportowy i Inwestycyjny Danii) zdecydował się dołączyć do grona inwestorów spółki.

„To strategicznie ważna inwestycja w firmę, której technologia odgrywa kluczową rolę w wzmacnianiu europejskich zdolności kosmicznych. Stacja naziemna w Arktyce to kamień milowy, który EIFO wspiera jako inwestor, szczególnie biorąc pod uwagę znaczenie tego regionu dla Danii i naszego funduszu,” powiedziała Louise Flyger, menedżer inwestycyjny w EIFO.

Viktorija Trimbel, Dyrektor Zarządzająca w Coinvest Capital, dodaje: „Nasza inwestycja w Astrolight odzwierciedla silne przekonanie o potencjale firmy do zostania globalnym liderem w technologiach komunikacji laserowej. Zespół wykazał się wyjątkową wiedzą techniczną, jasną wizją oraz zdolnością do działania w wymagających warunkach kosmosu.”

Brakujące ogniwo w przestrzeni kosmicznej

Podczas gdy wielu graczy w sektorze kosmicznym koncentruje się wyłącznie na komunikacji między satelitami, Astrolight od początku swojej działalności skupia się na brakującym ogniwie między kosmosem a Ziemią.

„Infrastruktura, którą budujemy, to nie tylko rozwiązanie techniczne – to sposób na wypełnienie luki w komunikacji nowoczesnych systemów kosmicznych,” dodaje Dalius Petrulionis, CTO Astrolight. „Obecnie do przesyłania danych systemy używają częstotliwości radiowych, ale ich spektrum jest ograniczone, umożliwiając przesłanie tylko ułamka danych generowanych w kosmosie. Łącza laserowe oferują dużo wyższe prędkości przesyłania danych, wyjątkowe bezpieczeństwo, ale co najważniejsze – mogą skalować przepustowość.”

Według prognoz Goldman Sachs Research, w ciągu najbliższych 5 lat na niską orbitę okołoziemską (LEO) zostanie wystrzelonych ponad 70 000 satelitów. Wraz z tymi konstelacjami rośnie zapotrzebowanie na łączność kosmos-Ziemia. Komunikacja laserowa staje się konkurencyjną opcją dla transmisji radiowej, zapewniając stabilne połączenie i do 100 razy szybsze transfery danych.

„Słyszeliśmy od klientów i partnerów, że na rynku brakuje kompletnego rozwiązania, które oferowało by terminale do transmisji danych, satelity oraz infrastrukturę naziemną działające jako jeden system” mówi Mačiulis. „Platforma Astrolight zapewni większą elastyczność w integracji z istniejącymi systemami satelitarnymi i będzie wspierać komunikację laserową na żądanie, w tym przekaźniki międzysatelitarne i bezpośrednie łącza do transmisji danych na Ziemię.”

Zespół podkreśla, że firma nie zamierza konkurować z innymi konstelacjami czy sieciami, ale raczej integrować się jako komplementarna warstwa infrastruktury.

„Podobnie jak wszyscy korzystamy dziś z internetu, nie myśląc o światłowodach pod nami, wierzymy, że komunikacja laserowa stanie się niewidocznym optycznym kręgosłupem dla następnej generacji łączności kosmicznej,” mówi Mačiulis. „Nie chodzi o zastąpienie istniejącej infrastruktury, ale o umożliwienie tego, co nastąpi później.”

Wzmacnianie europejskiej niezależności technologicznej

Astrolight zostało wcześniej wybrane do programu NATO DIANA, plasując się wśród 3% najlepszych startupów NATO z obszaru dual-use. Firma uczestniczyła w akceleratorach Seraphim Space i CASSINI oraz nawiązała już współpracę komercyjną z CAILABS budującą infrastrukturę naziemną do przesyłu danych z kosmosu. Spółka realizuje taże projekty z litewską marynarką wojenną oraz programy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Runda finansowania ma przyspieszyć zarówno walidację techniczną, jak i międzynarodowe partnerstwa, pozycjonując Astrolight jako wiodącego europejskiego gracza w komunikacji satelitarnej.

Inwestorzy zgodnie podkreślają strategiczne znaczenie technologii rozwijanej przez Astrolight dla wzmacniania europejskich zdolności kosmicznych. Inwestycja ta wpisuje się w szerszą strategię budowania pozycji Europy w sektorze kosmicznym, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego.

Balnord, który przewodził rundzie finansowania, posiada doświadczenie w inwestycjach z obszaru deeptech, technologiach kosmicznych oraz rozwiązaniach dual-use, które znajdują zastosowanie zarówno w sektorze bezpieczeństwa jak i na rynkach komercyjnych. W portfelu funduszu są takie inwestycje jak ATMOS Space Cargo, które buduje Europejskie zdolności sprowadzania obiektów z przestrzeni kosmicznej na ziemię i Satim, oferujący najlepszą na świecie technologię AI do analizy danych z radarowych zdjęć satelitarnych dla sektorów obronności, świadomości sytuacyjnej i łańcucha dostaw. Oprócz kapitału, zapewni Astrolight dostęp do swojej sieci kontaktów i wiedzy branżowej, oraz doświadczeniu w międzynarodowym skalowaniu biznesu, co będzie nieocenione w kolejnych fazach rozwoju firmy.

„Astrolight reprezentuje rodzaj strategicznej inwestycji, której Europa potrzebuje – wykorzystując potencjał technologiczny naszego regionu do budowania zdolności w infrastrukturze krytycznej. Ponieważ przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej spornym obszarem, bezpieczne technologie komunikacyjne rozwijane tutaj w regionie Morza Bałtyckiego będą kluczowe nie tylko komercyjnie, ale również dla technologicznej niezależności Europy. Laurynas Mačiulis i Dalius Petrulionis prezentują rzadką kombinację eksperckiej wiedzy technicznej i jasnej wizji rynkowej potrzebnej do odniesienia sukcesu w tym wymagającym sektorze. Cieszymy się, że możemy ich wspierać i pomóc im zrewolucjonizować komunikację kosmiczną.” komentuje Marcin P. Kowalik, General Partner w Balnord.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

ORLEN Paliwa zakończył rozbudowę terminalu LPG w Szczecinie. Pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie

Spółka ORLEN Paliwa zakończyła inwestycję w Terminalu Gazu Płynnego...

Terminal instalacyjny ORLEN Neptun gotowy – pierwszy kontrakt z hiszpańsko-francuskim konsorcjum Ocean Winds

ORLEN Neptun, spółka z Grupy ORLEN, uruchomił w Świnoujściu...

Plastiwell International z nowym inwestorem – czeski fundusz Jet Investment wchodzi do Polski

Czeska firma inwestycyjna Jet Investment podpisała warunkową umowę nabycia...

Sieć Froo rośnie w siłę. Żabka ma już 100 sklepów w Rumunii

Froo, stworzona przez Grupę Żabka sieć sklepów modern convenience,...

Podobne tematy

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie