piątek, 13 czerwca, 2025

Cyberprzestępcy wykorzystują emocje i sensacje, aby manipulować wyborcami – ekspert ESET ostrzega

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W obliczu zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich, emocje polityczne sięgają zenitu. To czas, kiedy eksperci ds. cyberbezpieczeństwa apelują o szczególną czujność w sieci. Doświadczenia z całego świata pokazują, że okres wyborczy to gorący czas dla cyberataków, które mogą realnie wpływać na przebieg głosowania i postrzeganie procesu demokratycznego. I jak chronić się przed dezinformacją i manipulacją?

Okres wyborczy wiąże się z podwyższonym poziomem cyberzagrożeń. To moment, który może zostać wykorzystany  m.in. do szerzenia dezinformacji i manipulacji opinią publiczną. Przykładami mogą tu być treści o tematyce wyborczej, generowane przez AI – w tym obrazy i filmy krążące przed wyborami prezydenckimi w Argentynie oraz zmanipulowane nagrania audio prezydenta USA Joe Bidena. Jednym z najbardziej dobitnych przykładów jest sytuacja ze Słowacji z 2023 roku. Zaledwie dwa dni przed wyborami opublikowano nagranie audio rzekomo przedstawiające rozmowę Michala Šimečki (lidera Postępowej Słowacji) i Moniki Tódovej (dziennikarki Denník N) o rzekomym fałszowaniu wyborów, w tym kupowaniu głosów mniejszości romskiej. Mimo natychmiastowego zdementowania przez Šimečkę i potwierdzenia przez AFP, że nagranie nosiło ślady manipulacji AI, cisza wyborcza uniemożliwiła skuteczną reakcję. Fałszywy post sprytnie ominął politykę Meta dotyczącą manipulacji mediami, co pokazuje, jak sprytni są twórcy dezinformacji. Także w polskich mediach społecznościowych, m.in. na TikToku, często pojawiają się materiały z fałszywymi wypowiedziami polityków. Choć przybierają zwykle konwencje żartu, nie przez każdego mogą być tak odczytywane. Ochrona procesu wyborczego, a także bezpieczeństwo indywidualnych użytkowników, zależy dziś zatem nie tylko od działań instytucji, ale także od naszej własnej czujności i świadomości cyfrowej.

Główne wektory zagrożeń w okresie wyborczym

Analitycy ESET podkreślają, że w okresie wyborów wzmagać mogą się m.in. ataki DDoS. Mają one na celu zablokowanie dostępu do kluczowych stron internetowych (np. informacyjnych, urzędowych czy związanych z procesem głosowania), co może utrudniać wyborcom dostęp do rzetelnych informacji oraz korzystanie z narzędzi online. Kolejna ważną kategorią zagrożeń jest dezinformacja. Najbardziej niebezpiecznym i trudnym do wykrycia narzędziem są dziś przecież kampanie, wykorzystujące technologię deepfake (czyli generowanie fałszywych nagrań audio i wideo, nierzadko z udziałem polityków lub znanych osób). Celem tych działań jest wzbudzanie niepokoju, destabilizacja procesu wyborczego oraz manipulowanie opinią publiczną. Warto też pamiętać, że w tym czasie cyberprzestępcy mogą nasilać działania ransomware i phishing – wykorzystujące tematykę i konteksty wyborcze.

Cyberprzestępcy działają coraz sprytniej, często podszywając się pod znane osoby lub instytucje, aby zwiększyć wiarygodność fałszywych wiadomości czy stron internetowych. Chętnie stosują techniki socjotechniczne, takie jak wzbudzanie silnych emocji czy szerzenie sensacyjnych przekazów, by nakłonić użytkowników do nieprzemyślanych działań, na przykład kliknięcia w link lub podania danych osobowych. Dodatkowo, korzystają z niskiego poziomu świadomości cyfrowej, co szczególnie dotyczy osób mniej doświadczonych w internecie i ułatwia przeprowadzenie skutecznych oszustw.

– Największym zagrożeniem dla wyborów są kampanie dezinformacyjne, zwłaszcza te wykorzystujące deepfake. Co szczególnie niebezpieczne, narzędzia do tworzenia takich nagrań są dziś łatwo dostępne i nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych. To sprawia, że po deepfake’i mogą sięgać zarówno osoby z niecnymi celami – szerzące nieprawdę, szantażujące, podsycające niepokoje, destabilizujące – jak i te, które traktują to jako „doskonały żart” czy szanse na zaistnienie w sieci. Konsekwencje mogą być jednakowo poważne – mówi Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...
00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Cloud Security Report 2025: 65% firm doświadczyło incydentu w chmurze w ciągu roku

W ostatnich 12 miesiącach aż 65% firm padło ofiarą...

Podobne tematy

Trzaskowski czy Nawrocki – który okazał się bardziej medialnym kandydatem?

Rafał Trzaskowski jest medialnym zwycięzcą ostatnich wyborów prezydenckich. W...

Małe firmy będą pilnować obietnic wyborczych Karola Nawrockiego

Prezydent-elekt obiecał, mali przedsiębiorcy będą pamiętać. Na co najbardziej...

Groźne narzędzie cyberprzestępców unieszkodliwione. Ponad 60% ataków skierowanych na Polskę

Skoordynowana akcja służb i analityków ds. cyberbezpieczeństwa doprowadziła...

Kohabitacja w Polsce po wyborach – wyzwania dla KPO i przyszłości NBP

Wyniki wyborów prezydenckich wpłynęły na notowania krajowej waluty. Skala...

TikTok, X i YouTube decydują o nastrojach wyborczych – rekordowa aktywność kandydatów

Debata Trzaskowski-Nawrocki w TVP, spotkania przy piwie i viralowe...

Polacy o politykach: uczciwość ważniejsza niż kompetencje – wyniki sondażu SW Research

Choć 40% Polaków nie ma większych zastrzeżeń do działań...

Czy chory może iść na wybory? Co na to ZUS i czy grozi za to utrata zasiłku?

Ekspert wyjaśnia, kiedy głosowanie lub praca w komisji może...

Nie TVP, a TikTok i Facebook. Wybory prezydenckie rozegrały się przede wszystkim w mediach społecznościowych

Wybory prezydenckie rozegrały się przede wszystkim w mediach społecznościowych....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie