piątek, 13 czerwca, 2025

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego sprzętu z magazynów. Puste magazyny mogą teraz być zapełniane nowym sprzętem – co jest korzystne z perspektywy uniezależnienia się od dostaw zewnętrznych. Komisja Europejska wykazuje pozytywne nastawienie do utrzymania przemysłu zbrojeniowego w rękach europejskich krajów – co jest dobrym krokiem. Polski przemysł zbrojeniowy ma potencjał – mimo że jest w dużej mierze w rękach publicznych. Choć produkcja broni i sprzętu wojskowego może przynieść zyski w krótkim terminie, niedługo może być potrzebna także w czasie pokoju. Wówczas firmy, które nie mają popytu na produkcję, będą musiały być finansowane z budżetu państwa. Rozważenie przesunięcia części produkcji uzbrojenia do sektora prywatnego mogłoby pomóc odciążyć budżet, zmniejszając obciążenie podatników.

– Należy przyznać, że w polityce Donalda Trumpa jest pewna racja – zwłaszcza w kontekście jego komunikacji z wyborcami oraz światem – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. – Europa uzależniła się od wsparcia Stanów Zjednoczonych, co stanowi dużą stawkę w zależności. Obecnie na decydentów w Europie spadł kubeł zimnej wody – co w końcu obudziło ich do działania. Na szczęście nastał moment, w którym Europa jest w stanie przygotować się militarnie i finansowo na ewentualne wycofanie amerykańskich wojsk czy pomoc w ramach NATO. Analizując obecne ruchy w Europie, choć nie przewidujemy drastycznych zmian w relacjach z USA – warto zastanowić się, jak dobrze możemy się przygotować na różne scenariusze. Wsparcie Ukrainy jest aktualnie kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i stabilności Europy. Konflikt ukraiński jest znaczącym czynnikiem wpływającym na europejskie bezpieczeństwo i jedność w kwestii militarnej. W kontekście zmieniającej się geopolityki oraz zagrożeń, jakie przed nami stoją, kluczowe będzie wzmocnienie europejskiego przemysłu zbrojeniowego i rynków pracy – aby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale również naszej niezależności strategicznej – wskazuje Mariusz Zielonka.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Cloud Security Report 2025: 65% firm doświadczyło incydentu w chmurze w ciągu roku

W ostatnich 12 miesiącach aż 65% firm padło ofiarą...

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Podobne tematy

Złoto i srebro biją rekordy. Analitycy: druga połowa 2025 będzie przełomowa

Po raz kolejny złoto znajduje się w centrum globalnej...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Sąd USA uznał cła Trumpa za nielegalne – kurs dolara początkowo zyskuje, potem traci

Wczorajszym wydarzeniem dnia miały być zapiski z ostatniego posiedzenia...

Dolar przestaje być „bezpieczną przystanią”.

Widać w ostatnim czasie, że rosnącej niepewności geopolitycznej nie...
00:10:25

Siedmiu wspaniałych wraca do formy: Big Tech znów na fali mimo wojny celnej

Optymizm nie opuszcza rynku. Najsłynniejsze spółki technologiczne, zaliczane do...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie