piątek, 13 czerwca, 2025

Dell: AI to nowa elektryczność. Polska musi inwestować albo zostanie w tyle

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Jesteśmy w momencie przełomowym, który zdefiniuje przyszłe przewagi konkurencyjne i geopolityczne – podkreśla Dell Technologies. Świat wszedł w nową fazę cyfrowego wyścigu zbrojeń, a sztuczna inteligencja nie jest już opcją – jest koniecznością. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, AI staje się technologią ogólnego przeznaczenia (General Purpose Technology, GPT), która zmieni każdy sektor gospodarki – od przemysłu i administracji po opiekę zdrowotną i bezpieczeństwo.

„To jest moment porównywalny do wynalezienia elektryczności” – mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska. – „Każdy, kto nie zacznie teraz eksperymentować z AI – firma, instytucja, miasto – po prostu zostanie w tyle.”

AI jako nowa infrastruktura gospodarki

Eksperci Dell podkreślają, że przyszłość AI opiera się na trzech filarach: algorytmy, dane i moc obliczeniowa. To właśnie te zasoby będą decydować o sile gospodarczej państw i przewadze konkurencyjnej firm.

„Algorytm to kapitał ludzki – a tego w Polsce nie brakuje. Dane muszą być jednak czyste i bezpieczne, a moc obliczeniowa – dostępna i skalowalna. Tu potrzebne są inwestycje – zarówno państwowe, jak i prywatne. Inwestycje w sektorze MSP są równie ważne, a wręcz niezbędne dla szerokiej i trwałej adaptacji technologii AI” – tłumaczy Piotrowski.

Dell Technologies zwraca uwagę, że przetwarzanie modeli językowych czy rozwój narzędzi opartych na AI wymaga gigantycznej mocy obliczeniowej – szczególnie GPU – oraz sprawnego zarządzania danymi. Przykładowo, jeden duży model LLM może zużywać przy trenowaniu setki megawatów energii oraz terabajty danych.

Polska z potencjałem – ale czas ucieka

Dell wskazuje, że Polska znajduje się wciąż w technologicznym peletonie – posiada silną bazę specjalistów i doświadczenie we wdrożeniach (np. w bankowości czy systemie BLIK). Jednak jak podkreśla Piotrowski – nie można opierać się wyłącznie na konsumpcji gotowych rozwiązań.

„Nie zgodzę się z tezą, że jesteśmy zapóźnieni. W obszarach takich jak fraud detection w bankowości Polska jest liderem. Ale by dalej konkurować, musimy tworzyć własne rozwiązania, nie tylko wdrażać cudze. Trzeba inwestować w ludzi, edukację i sprzęt” – mówi.

Dell posiada w Polsce jedną ze swoich głównych fabryk w regionie – pod Łodzią. Do tej pory wyprodukowano tam ponad 60 milionów urządzeń, które trafiają na rynki w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Obok powstaje centrum dystrybucyjne o powierzchni niemal 42 tys m2, które zapewni kompleksową obsługę logistyczną 25 europejskich krajów.

Cyberbezpieczeństwo: rosnące zagrożenia w epoce AI

Wraz z rozwojem AI rosną również liczba i intensywność ataków cybernetycznych. Dell alarmuje, że w 2024 r. globalne straty związane z ransomware sięgną 30 miliardów dolarów, a do roku 2030 mogą wzrosnąć aż do 200 miliardów.

„Dotąd to człowiek wykonywał pracę z pomocą maszyny. Teraz dzięki agentowej sztucznej inteligencji to maszyny będą wykonywać pracę z pomocą człowieka” – mówi Mohammed Amin,wiceprezes Dell Technologies w regionie CEEMETA. – „A hakerzy też będą z tego korzystać. AI nie zna stron konfliktu. Dlatego już teraz inwestujemy w zabezpieczenia danych zapasowych i nową architekturę zero trust.”

Dell promuje strategię Zero Trust Security, w której nie zakłada się automatycznie dobrej woli użytkownika, ale każda tożsamość musi być uwierzytelniona – np. poprzez uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Edukacja i współpraca publiczno-prywatna kluczem do sukcesu

„Polska ma świetnych ludzi, ale musimy dać im narzędzia. Inwestycja w edukację, od podstawówki po wyższe uczelnie, to najpewniejszy zwrot z inwestycji. AI musi stać się elementem każdej dziedziny – nie tylko IT” – zaznacza Piotrowski.

Dell postuluje również stworzenie w Polsce systemu regulacyjnych sandboxów dla AI, które pozwolą samorządom i instytucjom testować innowacje w bezpiecznym środowisku.

„Jesteśmy na takim etapie, że potrzeba odwagi i partnerstwa. Jeśli każdy przedsiębiorca w Polsce oszczędzi godzinę dziennie dzięki AI – to przełoży się na skokowy wzrost produktywności. Ale musimy działać teraz, bo świat nie czeka.”

Rozwój kompetencji i transformacja talentów – warunek przetrwania

Zdaniem Mohammeda Amina, jednym z największych wyzwań rewolucji AI jest przygotowanie ludzi – nie tylko technologii. W czasach, gdy maszyny coraz częściej będą wykonywać konkretną pracę pod nadzorem ludzi, zdolność do ciągłego uczenia się stanie się kluczową kompetencją.

„AI jest zmianą, której uczymy się wszyscy, każdego dnia” – stwierdził Mohammed Amin. – „To najważniejsza fala technologiczna w historii ludzkości. W parze z wdrażaniem technologii musi iść zmiana wśród ludzi.”

Według Amina organizacje muszą pilnie inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych – nie tylko w IT, ale również w działach HR, logistyce, finansach czy obsłudze klienta.

„Transformacja talentów i adopcja właściwych technologii to dwie nogi, na których stoi przyszłość. Samo wdrożenie AI niczego nie zmieni, jeśli ludzie nie będą gotowi, by z nią pracować” – ostrzega.

Każdego dnia pojawia się coś nowego – podkreśla Amin – i wszyscy liderzy biznesowi powinni mieć tego świadomość, nieustannie rozwijać swoje zespoły i uczyć się sami. Umiejętność nadążania za tempem zmian staje się dziś kluczowym elementem przywództwa.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...
00:01:53

Jarosław Królewski: AI w szkołach to już nie wybór, a obowiązek

Sztuczna inteligencja to wielka szansa dla edukacji. Konkurencja toczy...

Jak firmy w Polsce inwestują w AI? Raport Ayming pokazuje wyraźny trend

Firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję w działalności innowacyjnej coraz częściej...

Podobne tematy

00:01:53

Jarosław Królewski: AI w szkołach to już nie wybór, a obowiązek

Sztuczna inteligencja to wielka szansa dla edukacji. Konkurencja toczy...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Jak firmy w Polsce inwestują w AI? Raport Ayming pokazuje wyraźny trend

Firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję w działalności innowacyjnej coraz częściej...

Microsoft uruchamia nowy Europejski Program Bezpieczeństwa

4 czerwca 2025 roku w Berlinie firma Microsoft ogłosiła...
00:02:22

Sztuczna inteligencja to nie magia. Potrzebujemy regulacji i edukacji

Kluczowe jest zrozumienie na prostym poziomie, na czym polega...

Rynek pracy 2025: Pracodawcy oczekują znajomości AI, ChatGPT i gotowości do nauki

Kompetencje cyfrowe, znajomość sztucznej inteligencji oraz umiejętność korzystania z...

Polski klient banku – cyfrowy innowator z potrzebą ludzkiego kontaktu

Na podstawie Accenture Global Banking Consumer Study 2025, konsultanci...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie