piątek, 13 czerwca, 2025

Dlaczego się przeprowadzamy? Polacy szukają sensu, nie tylko metrażu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Według danych przedstawionych w raporcie Otodom „Szczęśliwy dom. Sens(y) zmian mieszkaniowych”, przeciętny mieszkaniec Polski zmienia miejsce zamieszkania średnio 3,6 razy w ciągu życia. Przeprowadzka przestaje być jedynie decyzją o większym metrażu czy nowej lokalizacji – coraz częściej stanowi odpowiedź na wewnętrzne potrzeby, emocjonalne przełomy i zmieniające się etapy życia. Raport opublikowany 4 czerwca 2025 roku przedstawia pierwszą w Polsce strukturę segmentacyjną mieszkańców ze względu na sensy podejmowanych decyzji mieszkaniowych.

Trzy główne powody zmian mieszkaniowych

Osoby, które zmieniały miejsce zamieszkania w ostatnich pięciu latach, najczęściej kierowały się trzema typami motywacji:

  • Wyzwania życiowe – 37%
  • Nowe etapy życia – 32%
  • Poszukiwanie komfortu – 31%

Dla 69% ankietowanych kluczowe były czynniki emocjonalne i życiowe, nie zaś wyłącznie aspekty praktyczne, jak wielkość mieszkania czy lokalizacja. W ramach badania wyróżniono 12 unikalnych segmentów mieszkańców, których decyzje mieszkaniowe wynikają z osobistych historii, relacji rodzinnych, doświadczeń życiowych i wartości.

Przeprowadzka jako wybór zakorzeniony w emocjach

Dane pokazują wyraźne różnice między grupami. Na przykład:

  • Miłośnicy przyrody (90%) wskazują na chęć życia w harmonii z otoczeniem jako główny powód przeprowadzki. Dla 71% z nich jest to zmiana na całe życie.
  • Wielopokoleniowi opiekunowie (65%) zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na konieczność opieki nad bliskimi.
  • Ekonomiczni pragmatycy (62%) deklarują stres związany z sytuacją finansową.
  • Edukacyjni nomadzi (59%) wskazują przeprowadzkę jako duże obciążenie finansowe.
  • Opuszczający gniazda (49%) chcą odseparować się od rodziny.

W kontekście zmian społecznych przeprowadzki stają się próbą odnalezienia porządku w świecie niepewności. Dla Poszukiwaczy odrodzenia nowy adres wiąże się z ważnymi wydarzeniami, takimi jak śmierć bliskiej osoby czy rozwód. Dla 81% z nich zmiana ta ma głęboki sens, mimo że zazwyczaj oznacza zmniejszenie powierzchni mieszkania o średnio 13 m².

Wielopokoleniowość i nowe strategie mieszkaniowe

Coraz więcej Polaków powraca do modelu życia wielopokoleniowego. 72% osób planujących zakup nieruchomości deklaruje, że będzie to ich główne miejsce zamieszkania. Jednocześnie 14% inwestuje w drugą nieruchomość z myślą o wsparciu rodziny – dzieci lub starszych rodziców.

Mimo spadku udziału mieszkań czteropokojowych i większych w ogólnej ofercie (z 18% w 2019 roku do 14% w 2025), rośnie zainteresowanie lokalami przystosowanymi do życia w większym gronie. Tego rodzaju wyszukiwania pojawiały się średnio 150 razy miesięcznie w 2025 roku, częściej niż zapytania dotyczące mieszkań dla seniorów.

Przeprowadzka jako ucieczka

Dla części osób zmiana miejsca zamieszkania jest próbą odcięcia się od niekomfortowego środowiska. Poszukiwacze spokoju często opuszczają mieszkania ze względu na konflikty z współlokatorami (20%) lub problemy z właścicielem mieszkania (18%). Jednak tylko 54% z nich czuje się szczęśliwszych po przeprowadzce, co pokazuje, że sam akt zmiany adresu nie zawsze wystarcza do poprawy jakości życia.

Rosnąca popularność domów na obrzeżach miast

Poszukiwanie spokoju, kontaktu z przyrodą i niezależności to częste motywacje wskazywane w badaniu. Dla 11% respondentów stanowiły one główny powód przeprowadzki. W grupie Miłośników przyrody aż 58% zmieniło miejscowość zamieszkania, a 44% przeniosło się z miasta na wieś – dwukrotnie więcej niż w innych grupach.

Zmienia się także forma zabudowy. Przed przeprowadzką 75% tej grupy mieszkało w mieszkaniach, po przeprowadzce już tylko 37%, a 63% – w domach. Wzrost zainteresowania domami widoczny jest także na rynku – liczba ogłoszeń sprzedaży domów na obrzeżach miast jest dwukrotnie wyższa niż w ich centrach. W kwietniu 2025 roku aż 36% ogłoszeń dotyczyło tzw. małych domów (70–125 m²). W Warszawie udział tego typu ofert wzrósł w ciągu sześciu lat o 13 punktów procentowych.

Wnioski z badania

Raport Otodom ujawnia głębokie przemiany w podejściu Polaków do kwestii mieszkaniowych. Wybory lokacyjne coraz częściej wynikają z potrzeb emocjonalnych, troski o bliskich i chęci odnalezienia spokoju. Przeprowadzka przestaje być tylko kwestią logistyczną – staje się elementem życiowej strategii, odpowiedzią na wewnętrzne napięcia i poszukiwanie nowej tożsamości.

Zmiany te wskazują na rosnącą rolę refleksji, wartości i relacji w procesie decyzyjnym. W kontekście rosnących kosztów życia, zmian demograficznych i urbanistycznych, rynek nieruchomości w Polsce będzie musiał coraz lepiej odpowiadać na różnorodne potrzeby mieszkańców – zarówno te praktyczne, jak i emocjonalne.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

SWPS: Samodzielność mieszkaniowa w Polsce coraz trudniejsza do osiągnięcia

Chcieliby się wyprowadzić od rodziców, ale nie mają dokąd...

Mieszkania samorządowe za remont zyskują na popularności

„Mieszkania za remont” i „Ruderki” coraz większą alternatywą dla...

Na rynku najmu czynszowa stabilizacja

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w...

Rynek pierwotny w maju: silne odbicie sprzedaży, ale bez presji na wzrost cen

Maj przyniósł potężny wzrost sprzedaży nowych mieszkań w większości...

The Bridge w Warszawie ukończony. Nowa inwestycja Ghelamco już z pozwoleniem

Budowa flagowej inwestycji Ghelamco w Polsce – liczącego ponad...

Podobne tematy

Na rynku najmu czynszowa stabilizacja

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w...

SWPS: Samodzielność mieszkaniowa w Polsce coraz trudniejsza do osiągnięcia

Chcieliby się wyprowadzić od rodziców, ale nie mają dokąd...

Rynek pierwotny w maju: silne odbicie sprzedaży, ale bez presji na wzrost cen

Maj przyniósł potężny wzrost sprzedaży nowych mieszkań w większości...

Mieszkania samorządowe za remont zyskują na popularności

„Mieszkania za remont” i „Ruderki” coraz większą alternatywą dla...

Praca hybrydowa i oszczędności firm zmieniają rynek biurowy

Rynek nieruchomości biurowych przechodzi poważne zmiany. Jak wynika z najnowszych...

Nowe akademiki, nowa jakość. Jak sektor PBSA zmienia rynek nieruchomości

Na rynku nieruchomości, gdzie metry kwadratowe przeliczane są na...

Czteropiętrowe bloki dominują. GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2024 roku

Dzięki GUS-owi wiemy, jaką wysokość miały bloki wybudowane w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie