piątek, 13 czerwca, 2025

Fałszywe raporty historii pojazdu. Miliony wyłudzone na naiwności sprzedających auta

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Miliony euro z wyłudzeń, tysiące fałszywych stron i jedna naiwność – wiara w uczciwą transakcję. Firma CARFAX, znana z raportów o historii pojazdów, ujawnia skalę nowego internetowego oszustwa, którego ofiarą może paść każdy sprzedający używany samochód. Wystarczy kilka kliknięć i chęć „ułatwienia zakupu”, by dać się nabrać na fałszywy raport – kosztujący nawet kilkaset złotych, ale w rzeczywistości bezwartościowy. Przestępcy działają w wielu krajach, zacierają ślady i zarabiają miliony – a wszystko to pod przykrywką „wiarygodnej weryfikacji historii pojazdu”.

  • Kiedy zakładałem CARFAX w Europie, moim celem było wykorzystanie historii pojazdów do zapewnienia przejrzystości i uczciwości na rynku samochodów używanych. Niestety odkryliśmy, że cel ten w Internecie jest nadużywany, a ludzie są oszukiwani – mówi Frank Brüggink, dyrektor generalny i założyciel CARFAX

Na czym polega oszustwo „na historię pojazdu”?

Ze sprzedającymi używane samochody (głównie osobami prywatnymi) na portalach internetowych kontaktują się osoby rzekomo zainteresowane zakupem za żądaną cenę, bez negocjacji. Warunkiem jest jednak dostarczenie informacji o historii auta. Potencjalny nabywca wysyła link do strony konkretnego dostawcy tego typu raportów, tłumacząc, że tylko właściciel pojazdu może go kupić. Na rzekomo renomowanej stronie internetowej sprzedawcy samochodów kupują raport historii pojazdu za cenę od 85 do 257 zł (20-60 euro), licząc na szybką sprzedaż samochodu w dobrej cenie. Jednak zamiast rzetelnych informacji otrzymują dokument z fałszywymi lub bardzo szczątkowymi danymi, a kontakt z rzekomym potencjalnym nabywcą urywa się. 

Milionowe zyski oszustów na całym świecie

Oszuści są obecnie szczególnie aktywni we Włoszech, w Niemczech i innych krajach europejskich, a także w Ameryce Północnej i Australii. To oszustwo na skalę globalną – wyjaśnia Johannes Loose, szef marketingu CARFAX, który odkrył procederOszuści nieustannie tworzą nowe strony internetowe, które wyglądają wiarygodnie. Zazwyczaj są one zamykane po 3-4 tygodniach, a następnie ponownie uruchamiane pod nową domeną. To lukratywny interes dla oszustów. Bardzo niewiele osób zgłosi się na policję z powodu straty takiej kwoty, a za pomocą zautomatyzowanych narzędzi można skontaktować się z milionami użytkowników bez większego wysiłku. Ten niekończący się „zapas” potencjalnych ofiar szybko przynosi milionowe zyski, bez konieczności liczenia się z oskarżeniem. Moim zdaniem jest to niemalże przestępstwo doskonałe.

Ślady oszustów prowadzą do Europy Wschodniej, głównie do Rumunii i Bułgarii, ale istnieją również przesłanki, że pochodzą z Litwy, a nawet Pakistanu. Jesteśmy już w kontakcie z organami ścigania i operatorami branżowych portali internetowych, ale wiemy również, że presja na oszustów nie jest jeszcze wystarczająco duża. Uważamy, że świadomość i wiedza są niezbędne również po stronie sprzedawców i stron internetowych, które z pewnością chcą generować wysokiej jakości leady. Wszyscy powinni móc bezpiecznie poruszać się po rynku samochodów używanych, bez obawy o utratę pieniędzy, bycie oszukanym czy nakłonionym do złej decyzji – mówi Frank Brüggink, dyrektor generalny i założyciel CARFAX.  

Podane kwoty zostały przeliczone z euro na złotówki według kursu NBP 4,28 zł z dnia 19 maja 2025 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Cloud Security Report 2025: 65% firm doświadczyło incydentu w chmurze w ciągu roku

W ostatnich 12 miesiącach aż 65% firm padło ofiarą...

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Podobne tematy

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie