czwartek, 30 marca, 2023
HANDELE-COMMERCEGoogle: marketplaces generują 48% całkowitej wartości zakupów online Polaków

Google: marketplaces generują 48% całkowitej wartości zakupów online Polaków

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Google: marketplaces generują 48% całkowitej wartości zakupów online Polaków

Według nowego badania przeprowadzonego przez Euromonitor, 48% całkowitej wartości zakupów e-commerce to zakupy w ramach elektronicznych platform sprzedażowych (marketplaces). Polacy wybierają marketplaces głównie ze względu na szybką dostawę oraz odpowiednią cenę. Wśród topowych platform znalazły się: Allegro (39%) i Aliexpress (3%).[1]

Sprzedaż detaliczna w Polsce w 2021 roku wyniosła 551 miliardów złotych, z czego 18%, czyli 99 miliardów złotych to zakupy online. Aż 48% całkowitej wartości zakupów online wygenerowały platformy sprzedażowe (marketplaces). W 2020 roku, także ze względu na pandemię, wartość sprzedaży poprzez platformy wzrosła o 63% w porównaniu do 2019 roku, w 2021 roku wzrost ten wyniósł 36%.

Google w najnowszym badaniu przeprowadzonym we współpracy z Euromonitorem sprawdził nawyki zakupowe Polaków związane z platformami sprzedażowymi, a także czynniki, które decydują, czy i który marketplace wybiorą do zakupu danego produktu. Na podstawie ich ostatniego miesiąca zakupów wyróżnione zostały 3 grupy konsumentów:

  • klienci elektronicznych platform sprzedażowych;
  • klienci sklepów internetowych (ale nie platform sprzedażowych);
  • klienci obu kanałów sprzedaży.

Grafika 1 Google

Pokolenie, które najczęściej korzysta zarówno z marketplaces, jak i sklepów internetowych, to millenialsi. 62% klientów platform sprzedażowych to osoby z wykształceniem średnim, a 27% – z wyższym. Elektroniczne platformy sprzedażowe wybiera tylko 7% przedstawicieli pokolenia baby boomers, lecz 12% tego pokolenia woli sklepy internetowe. Wśród głównych kategorii produktów w każdej z grup znalazły się: elektronika użytkowa oraz moda – tłumaczy Michał Protasiuk z Google. Grafika 2 Google

Kupujemy ubrania oraz drobną elektronikę

Główne kategorie produktów kupowane na platformach sprzedażowych to ubrania (36%) oraz drobna elektronika użytkowa (31%). 27% badanych kupiło w marketplace produkt beauty lub związany ze zdrowiem. Kobiety najchętniej kupują ubrania (44%) i kosmetyki (34%), a mężczyźni – drobną elektronikę użytkową (41%).

Metody płatności – w jaki sposób płacimy za zakupy?

91% kupujących na platformach sprzedażowych (vs 86% klientów sklepów internetowych) twierdzi, że podczas ich ostatniego zakupu opcje płatności były jasno określone. Płatność przelewem bankowym wybiera 34% klientów elektronicznych platform sprzedażowych i 30% klientów sklepów online; płatność kartą płatniczą wybiera 21% klientów marketplaces i 20% klientów sklepów online.

Lokalne ponad globalne

Wsród topowych platform według polskich użytkowników znalazły się: Allegro (39% wartości sprzedaży w 2021 roku), Aliexpress (3%) oraz Empik (1%). Lokalne platformy sprzedażowe (34%) są częściej wybierane głównie ze względu na różne rodzaje dostawy w porównaniu z platformami globalnymi (16%), a także różnorodność opcji płatności (27% vs 11%).

Allegro to lokalny marketplace działający od ponad 20 lat. Jest dobrze znany i cieszy się zaufaniem wśród klientów, a także zajmuje silną pozycję lidera w handlu elektronicznym z 39% wartości sprzedaży w 2021 roku. Duży międzynarodowi konkurenci, tacy jak Amazon, AliExpress i Shopee, odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych, ale nie działają wystarczająco długo w Polsce i dlatego muszą przebić ofertę Allegro, aby przyciągnąć polskich kupujących i zbudować z nimi dobrą relację – mówi Michał Protasiuk z Google.

Allegro to topowy marketplace zarówno dla osób kupujących na platformach sprzedażowych (aż 72% z nich ocenia pozytywnie Allegro), jak i klientów głównie sklepów internetowych (30% z nich ocenia Allegro najwyżej). Grafika 3 Google

Nowi gracze

Lokalność i dobre zrozumienie polskiego klienta próbują wykorzystać też młodzi gracze na polskim rynku, jak np. nowa platforma Erli.pl, która oferuje sprzedawcom dofinansowanie do kampanii reklamowych oraz obniża koszty prowadzenia własnego marketplace. Jednocześnie także Amazon zintensyfikował działania zmierzające do zaistnienia na polskim rynku.

Wierzymy w to, że inwestując w polskich sprzedawców oraz oferując atrakcyjne stawki naszych usług dajemy szansę obniżyć koszty sprzedaży, co powinno przełożyć się zarówno na wyższe zyski, jak i niższe ceny dla kupujących. Ma to szczególne znaczenie w czasie obecnego kryzysu – mówi Adam Ciesielczyk, prezes i założyciel Erli.pl. – Dowodem na to, że taka strategia działa, jest wzrost sprzedaży na poziomie 355% względem ubiegłego roku.

[1] Wszystkie zaprezentowane dane pochodzą z badania Euromonitor International “Online marketplaces in the CEE” wykonanego na zlecenie Google. W badaniu, przeprowadzonym w grudniu 2021  wzięło udział 1000 konsumentów z Polski w wieku 18-64 lata.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

moskwa biurowce rosja

Rosyjską gospodarkę czeka kolejne pogorszenie. Analiza ekonomistów CEIC

0
Jeśli wierzyć oficjalnym szacunkom, gospodarka Rosji zakończyła 2022 rok ze spadkiem PKB o 2,1 proc. Prognozy dotyczące tego, co wydarzy się w 2023 r., są bardzo zróżnicowane, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że nadchodzi...

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...