piątek, 13 czerwca, 2025

Groźne narzędzie cyberprzestępców unieszkodliwione. Ponad 60% ataków skierowanych na Polskę

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • Skoordynowana akcja służb i analityków ds. cyberbezpieczeństwa doprowadziła do unieszkodliwienia groźnego narzędzia Danabot wykorzystywanego na całym świecie m. in. do kradzieży danych.
  • Co ważne, zidentyfikowano osoby odpowiedzialne za rozwój i wykorzystywanie narzędzia.
  • Polacy byli głównym celem przestępców i stanowili ponad 60% globalnych wykryć ataków przy użyciu tego narzędzia.

Globalna operacja z udziałem amerykańskich służb

Operacja zakłócająca infrastrukturę trojana kradnącego dane – Danabot – przeprowadzona została przez Departament Sprawiedliwości USA, FBI oraz Służbę Dochodzeniową Departamentu Obrony USA. Amerykańskie agencje ściśle współpracowały z niemieckim Bundeskriminalamt, Holenderską Policją Narodową oraz Australijską Policją Federalną. W operację zaangażowane były również ważne podmioty z branży cyberbezpieczeństwa, w tym ESET. Wspólna akcja doprowadziła do identyfikacji osób odpowiedzialnych za rozwój, sprzedaż, administrację Danabota i inne działania z nim związane.

Dane telemetryczne ESET zbierane od 2018 roku rysują niepokojący obraz dla Polski. Nasz kraj stał się absolutnym priorytetem dla cyberprzestępców wykorzystujących Danabot. Wykrycia ataków z użyciem tego narzędzia w Polsce stanowiły niemal 63% globalnych wykryć wszystkich ataków. Dla porównania, użytkownicy z kolejnych w zestawieniu krajów – Włoch (4%), Hiszpanii (3,5%) i Turcji (3%) – stanowili zaledwie 3-4% globalnych ataków. Peru znalazło się na piątym miejscu z 1,5% globalnych wykryć. Te statystyki wyraźnie pokazują, jak poważnym zagrożeniem był Danabot dla polskich użytkowników i firm.

– Oprócz wykradania wrażliwych danych, zaobserwowaliśmy również, że Danabot jest wykorzystywany do dostarczania dodatkowego złośliwego oprogramowania – w tym ransomware – w części przypadków do już zainfekowanych systemów – mówi Tomáš Procházka, badacz z ESET, który zajmował się analizą Danabota.

Wykrycia Danabota od 2018
Wykrycia Danabota na całym świecie według danych telemetrycznych ESET od 2018 roku

Globalna zorganizowana grupa

Twórcy Danabota działali jak zorganizowana grupa, oferując swoje narzędzie innym przestępcom w modelu „malware-as-a-service” (złośliwe oprogramowanie jako usługa). Kolejni cyberprzestępcy wynajmowali narzędzie, a następnie wykorzystywali go do własnych celów, tworząc i zarządzając własnymi botnetami, czyli siecią urządzeń, np. smartfonów, routerów, urządzeń IoT zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem i kontrolowanych zdalnie przez cyberprzestępców.Screen fałszywy problem z mikrofonem

Danabot posiadał szeroki wachlarz funkcji, które pomagały przestępcom w ich działaniach. Do najważniejszych należały: kradzież danych z przeglądarek, klientów poczty i FTP, keylogging (rejestrowanie wprowadzanych znaków, np. haseł) i nagrywanie ekranu, zdalne sterowanie komputerem ofiary w czasie rzeczywistym, przechwytywanie portfeli kryptowalut, a także możliwość przesyłania i uruchamiania na zainfekowanym komputerze dowolnego dodatkowego złośliwego oprogramowania.

Z odkryć i analiz ESET wynika, że za pośrednictwem Danabota dystrybuowano m.in. ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane z intencją wymuszenia okupu na ich administratorach. Danabot był wykorzystywany również do mniej typowych działań, takich jak przeprowadzanie ataków DDoS (rozproszona odmowa usługi) – jeden z takich ataków dotyczył Ministerstwa Obrony Ukrainy. Innym razem cyberprzestępcy docierali do ofiar, wykorzystując spreparowane strony internetowe proponujące konkretne czynności mające na celu rozwiązać nieistniejące problemy z komputerem.

– Nasze analizy potwierdzają, że Danabot stanowił poważne zagrożenie na całym świecie, a jego szczególna koncentracja na Polsce jest alarmująca. Widzimy, że działania cyberprzestępców mają charakter strukturalny, a kolejne grupy cechują się nie tylko przebiegłymi sposobami dotarcia do danej grupy użytkowników, ale wręcz systemowymi modelami funkcjonowania, coraz trudniejszymi do rozbicia przez służby. Sukces tej operacji pokazuje, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w walce z cyberprzestępczością. Jednocześnie musimy jednak pamiętać, że równie istotna jest praca u podstaw, czyli świadomość i edukacja na temat zagrożeń, które dotyczą każdego nas.  – mówi Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Cloud Security Report 2025: 65% firm doświadczyło incydentu w chmurze w ciągu roku

W ostatnich 12 miesiącach aż 65% firm padło ofiarą...

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Podobne tematy

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

Cyberprzestępcy inwestują w legalne biznesy – nowa forma prania pieniędzy

Cyberprzestępcy coraz częściej inwestują zarobione na atakach pieniądze w...

Microsoft uruchamia nowy Europejski Program Bezpieczeństwa

4 czerwca 2025 roku w Berlinie firma Microsoft ogłosiła...

Hakerzy przywracają groźny malware, który zainfekował 400 tys. urządzeń w 3 miesiące

Spektakularna akcja skierowana przeciw cyberprzestępcom zwróciła uwagę całego świata....

69% firm, które płacą okup ransomware jest atakowanych ponownie

69% firm na świecie, które zapłaciły w ciągu ostatniego...

Wzrost cyberataków w Europie: Szwajcaria i Czechy liderami, Polska z 51% wzrostem w 2025 r.

Ryzyko i skala ataków cybernetycznych na kraje Unii Europejskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie