wtorek, 16 sierpnia, 2022
PRAWOIKEA Francja ma zapłacić 1 mln EUR za śledzenie pracowników

IKEA Francja ma zapłacić 1 mln EUR za śledzenie pracowników

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

IKEA Francja ma zapłacić 1 mln EUR za śledzenie pracowników

Francuski sąd nakazał IKEI Francja zapłacić grzywnę w wysokości 1 mln EUR (860 000 funtów; 1,2 mln USD) po tym, jak uznał ją winną inwigilacji swoich pracowników. Filia szwedzkiego koncernu meblowego została oskarżona o wykorzystywanie detektywów i policjantów do zbierania prywatnych danych o personelu i kandydatach do pracy. Obejmowało to również nielegalny dostęp do ich rejestrów karnych.

Wśród 15 oskarżonych w tej sprawie znaleźli się dyrektorzy wyższego szczebla i byli kierownicy sklepów. Czterech policjantów zostało oskarżonych o przekazanie informacji poufnych. Sprawa dotyczyła inwigilacji personelu IKEA Francja w latach 2009-2012. Kierownicy sklepów wykorzystywali system masowej inwigilacji do sprawdzania kandydatów do pracy, a także kontrolowania stanu majątkowego swoich pracowników. Inwigilacją objęto około 400 osób. IKEA na nielegalne sprawdzania wydała 600 000 EUR.

Niektórzy menadżerowie zwracali się z prośbą o sprawdzenie pracowników bezpośrednio do znajomych policjantów. W większości przypadków korzystali jednak z prywatnej firmy ochroniarskiej Eirpace, która z kolei zbierała dane osobowe od policji. Dotyczyły one prowadzonego stylu życia i wszelkich wcześniejszych wyroków skazujących. Szef Eirpace został skazany na dwa lata w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 20 000 EUR.

Ponadto skazani zostali były dyrektor generalny IKEA France Jean-Louis Baillot na dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 50 000 EUR oraz szef departamentu oceny ryzyka Jean-François Paris na 18 miesięcy w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 10 000 EUR. Prokuratura żądała nałożenia na IKEĘ grzywny w wysokości 2 mln EUR, a dla dyrektora generalnego roku bezwzględnego więzienia oraz kolejnych dwóch lat w zawieszeniu.

Grupa Ingka, do której należy większość sklepów IKEI na całym świecie, przeprosiła i potępiła te praktyki. Poinformowała, że wdrożyła poważny plan naprawczy, aby zapobiec powtórzeniu się tego typu praktyk w przyszłości.

Źródło: BBC News z 15.06.2021 r.

Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...