piątek, 13 czerwca, 2025

Jak bardzo polską inflację zmieniają ceny ropy naftowej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W ostatnich miesiącach światowe rynki ropy naftowej odnotowały znaczące spadki cen. Obecnie baryłka ropy Brent kosztuje około 235 zł, podczas gdy jeszcze rok temu jej cena oscylowała w granicach 300 zł. Tak duży spadek rodzi pytania o to, czy i kiedy tańsza ropa przełoży się na niższe ceny paliw na stacjach oraz jakie mogą być tego skutki dla inflacji i polityki pieniężnej w Polsce.

Spadki cen ropy – co za nimi stoi?

W ciągu ostatniego roku cena ropy naftowej Brent spadła o około 21%, a w porównaniu z początkiem 2024 roku – o nawet 30%. Tylko w maju br. notowano spadek o 15%. Jak wyjaśnia Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, główną przyczyną tej sytuacji są globalne obawy o spowolnienie gospodarcze. Spadek tempa wzrostu gospodarczego na świecie naturalnie prowadzi do obniżonego zapotrzebowania na surowce energetyczne – w tym ropę.

Jednak – co istotne – fizyczny popyt na ropę nie spada. Na rynku obserwujemy za to silne oddziaływanie inwestorów spekulacyjnych, którzy w reakcji na obawy recesyjne wyprzedają kontrakty terminowe na ropę. To właśnie ta „papierowa” ropa, czyli handel kontraktami, wpływa obecnie na ceny bardziej niż rzeczywiste potrzeby rynkowe.

Wzrost dostaw i rola OPEC

Na dynamikę cen wpływa także zwiększona podaż. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) od kwietnia zwiększa wydobycie, co w obecnym otoczeniu ekonomicznym wzmacnia presję na spadki cen.

Co to oznacza dla Polski?

Niższe ceny ropy mogą stanowić istotny czynnik w walce z inflacją. W Polsce inflacja w kwietniu wyniosła 4,3% rok do roku (według wstępnych danych GUS – nawet 4,2%) i była niższa niż zakładały prognozy. To, wraz z sytuacją na rynku ropy, sprzyja łagodzeniu polityki pieniężnej.

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, ustalając stopę referencyjną NBP na poziomie 5,25%. Wypowiedzi członków RPP sugerują, że możliwa jest kolejna obniżka już w lipcu, po zapoznaniu się z nową projekcją inflacji. Eksperci spodziewają się, że w III kwartale inflacja spadnie nawet do 3,2%, a w 2026 roku możliwy będzie powrót do celu inflacyjnego NBP.

Czy paliwo na stacjach potanie?

Mimo znacznych spadków cen ropy – o około 30% rok do roku – ceny paliw na stacjach w Polsce spadły w tym samym czasie jedynie o około 12%. Zdaniem Michała Stajniaka, wciąż istnieje przestrzeń do dalszych obniżek. Tym bardziej że złoty pozostaje silny względem dolara, co dodatkowo obniża koszt zakupu surowca w przeliczeniu na polską walutę.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Ceny paliw: silniejszy złoty i od razu taniej przy dystrybutorze

W minionym tygodniu ceny benzyny Natural 95 i oleju...

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...
00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie