niedziela, 11 kwietnia, 2021
BIZNESJak monitoring pojazdów wpływa na optymalizację kosztów w firmie?

Jak monitoring pojazdów wpływa na optymalizację kosztów w firmie?

-

Jak monitoring pojazdów wpływa na optymalizację kosztów w firmie?

Słyszałeś, że monitoring pojazdów to sposób na obniżenie wydatków związanych z zarządzaniem flotą i zastanawiasz się, jak to działa? Doświadczenia wielu przedsiębiorców pokazują, że oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku. Zobacz, skąd się biorą i jak wykorzystać w pełni potencjał drzemiący w systemach monitorowania GPS.

Choć samochody firmowe generują lwią część zysków wielu firm – nie tylko działających w branży logistycznej – są też źródłem ogromnych wydatków. Stale rosnące ceny paliwa, koszty serwisowania… Bez względu na to, czy zarządzasz flotą kilku, czy kilkuset pojazdów, doskonale wiesz, z jakimi wydatkami to się wiąże. Dobra wiadomość jest taka, że da się je zoptymalizować. Aby to zrobić, warto:

  • zwiększyć kontrolę nad zużyciem paliwa oraz sposobem wykorzystania służbowych samochodów do celów prywatnych,
  • zoptymalizować trasy przejazdu,
  • zachęcić kierowców do jazdy zgodnie z zasadami eco-drivingu,
  • zoptymalizować system zarządzania pracą kierowców.

Wszystkie te zadania i znacznie więcej pomoże Ci zrealizować dobry monitoring pojazdów. A jak to działa w praktyce?

Monitoring pojazdów pozwala na efektywny nadzór nad wykorzystaniem aut służbowych

Podstawową funkcją monitoringu GPS jest rejestrowanie tras przejazdu oraz parametrów jazdy w systemie. Instalacja dostarcza Ci więc informacji o tym:

  • ile kilometrów przejechało każde auto,
  • jaką trasą się poruszało,
  • jakie było średnie zużycie paliwa, biorąc pod uwagę prędkość itp.

Te dane możesz porównać z rzeczywistym zużyciem paliwa. Dodatkowo istnieje możliwość wdrożenia systemu kontroli, który zarejestruje każde otwarcie korka paliwa i zapobiegnie ewentualnym kradzieżom. Choć takie przypadki zdarzają się coraz rzadziej – inwestycja w takie rozwiązanie będzie skutecznym działaniem prewencyjnym, które zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

Druga ważna kwestia jest związana z wykorzystaniem aut firmowych do celów prywatnych przez pracownika. Nawet jeśli dajesz członkom swojego zespołu taką możliwość w ramach prowadzonej polityki kadrowej, warto przejrzyście rozliczać ten fakt. Możesz np. ustalić limit kilometrów, które pracownik wykorzysta bezpłatnie oraz warunki rozliczania kosztów tych „nadprogramowych”.

Efektywne zarządzanie pracą

Wiele kosztów generowanych przez pojazdy dałoby się uniknąć, optymalizując sposób zarządzania pracą kierowców oraz samymi samochodami. Nowoczesne systemy monitorowania, np. ten oferowany przez Konsalnet, pozwalają Ci m.in.:

  • dynamicznie zarządzać zadaniami realizowanymi przez kierowców. Pracownik może otrzymać plan pracy zintegrowany z systemem GPS, a osoba zarządzająca, może go zmienić, kiedy np. na trasie przejazdu konkretnego auta pojawi się dodatkowe zlecenie;
  • zoptymalizować trasy – unikając ich dublowania się czy tzw. pustych przejazdów;
  • motywować kierowców do przestrzegania zasad eco-drivingu – co przekłada się na niższe zużycie paliwa oraz mniej intensywne zużycie pojazdów.

Warto też pamiętać, że monitorowanie pojazdów może zostać zintegrowane z oprogramowaniem firmowym. Automatyzacja rozliczania paliwa czy rozliczania kosztów pracy również przełoży się na mniejsze wydatki dla Twojej firmy.

Chcesz wiedzieć, ile konkretnie możesz zaoszczędzić? Poszukaj kalkulatorów flotowych on-line, które dostarczą Ci szacunkowych wyliczeń lub po prostu skontaktuj się z ekspertami w zakresie wdrażania monitoringu GPS. Niezobowiązująca konsultacja może Ci przynieść informacje niezbędne do podjęcia świadomej decyzji.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...