wtorek, 17 czerwca, 2025

Katowice stolicą europejskiej debaty o przyszłości sztucznej inteligencji – #CEEAIChallenger Fest 2025

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Na początku czerwca Katowice staną się centrum europejskiej debaty o przyszłości sztucznej inteligencji. 3 czerwca w Muzeum Śląskim odbędzie się #CEEAIChallenger Fest 2025 – prestiżowy festiwal, który połączy liderów technologii, biznesu, nauki i administracji. Wydarzenie, organizowane przez Związek Cyfrowa Polska oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Cyber Science, stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę współpracy międzysektorowej w zakresie rozwoju odpowiedzialnej i innowacyjnej sztucznej inteligencji.

Podczas konferencji głos zabiorą przedstawiciele światowych firm technologicznych, administracji publicznej oraz środowisk naukowych. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NASK oraz eksperci środowiska biznesowego i prawnego, a także czołowe ośrodki akademickie. Tematyka wydarzenia skoncentruje się na strategii rozwoju AI, jej wpływie na społeczeństwo i rynek pracy, bezpieczeństwie cyfrowym, regulacjach prawnych oraz szansach na rozwój gospodarczy regionów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przewidziano także pokazy, m.in. systemu głosowego Alexa czy polskich produkcji filmowych wykorzystujących AI.

– Sztuczna inteligencja staje się fundamentem nowoczesnej gospodarki. Musimy wspólnie stworzyć takie warunki, by rozwijać ją odpowiedzialnie i skutecznie, wykorzystując ogromny potencjał Polski –  zarówno technologiczny, jak i intelektualny – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. ––Polska ma wszystkie atuty, by stać się regionalnym liderem w dziedzinie AI: dynamiczny sektor IT, światowej klasy specjalistów, silne zaplecze akademickie i coraz bardziej świadome potrzeby państwo. Musimy jednak działać szybko i spójnie – łącząc siły administracji, biznesu i nauki. CEE AI Challenger Fest to nasza odpowiedź na to wyzwanie – platforma, która pozwala tworzyć konkretne rozwiązania i strategie dla polskiego rynku. Chcemy, by to właśnie w Polsce powstawały przełomowe technologie i standardy wykorzystywania AI, które będą kształtować przyszłość nie tylko naszego kraju, ale całego regionu – dodaje.

Naszą misją jest integrowanie ekspertów z różnych dziedzin wokół wspólnej wizji AI jako narzędzia rozwoju gospodarczego i społecznego. Katowice są naturalnym miejscem do takich rozmów, bo tu tutaj przemysłowa tradycja krzyżuje się z nowoczesnymi technologiami – dodaje dr hab. Dariusz Szostek, prof. Uniwersytetu Śląskiego, który kieruje konsorcjum Cyber Science.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także miasto Katowice i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Więcej informacji i program konferencji dostępne są na stronie https://www.ceedigitalsummit.com/aichallenger/ceeaichallenger-fest.html

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Cyfryzacja to nie przyszłość, to teraźniejszość hotelarstwa

Branża hotelarska w Polsce stoi przed podwójnym wyzwaniem: dramatycznym...

Sektor technologiczny apeluje o zmiany w ustawie o sztucznej inteligencji

Sektor nowych technologii pozytywnie odbiera prace nad projektem ustawy...

Nowe przedstawicielstwo CEE Digital Coalition w Brukseli. Cel? Większy wpływ na unijne regulacje

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli otworzyła koalicja organizacji cyfrowych z...

Warszawa gospodarzem szczytu Digital Europe: Cyfrowe priorytety przed polską prezydencją w Radzie UE

Przedstawiciele organizacji należących do Digital Europe, stowarzyszenia reprezentującego europejską...

Krajowy rynek odzysku elektroodpadów potrzebuje jasnych zasad

Gospodarka Obiegu Zamkniętego jest ściśle związana ze sferą cyfrową....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie