piątek, 13 czerwca, 2025

Michał Boni: Demokracja potrzebuje dialogu – nie tylko podczas wyborów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dialog nie musi oznaczać godzinnych spotkań przy stole – nowoczesne technologie umożliwiają szybkie i efektywne konsultacje drogą elektroniczną. Ważne, aby władza była gotowa zadawać pytania i angażować obywateli. To zjawisko nie dotyczy tylko polityki w Polsce – jest to szerszy problem cywilizacyjny. Jednak czy demokracja w dzisiejszych czasach ma charakter sprawczy? Czy nie straciliśmy poczucia sprawczości? Kryzys demokracji wynika nie tylko z dezinformacji, która zmienia poglądy i fałszuje postrzeganie rzeczywistości – ale także z braku poczucia wpływu na otaczający świat. Ten deficyt często jest związany z osłabionym dialogiem społecznym, gdzie rzadko pyta się obywateli o zdanie. Niestety, rosnąca polaryzacja społeczeństwa utrudnia dialog społeczny. Ta polaryzacja powoduje, że mechanizm, który powinien sprzyjać dialogowi — otwartość na interesy i poglądy innych — przestaje działać.

– Dialog społeczny jest esencją demokracji – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Michał Boni, Uniwersytet SWPS, były Minister Pracy oraz były Minister Cyfryzacji. – Demokracja to nie tylko zasady uczestnictwa w wyborach, ale również świadomość obywateli o posiadaniu sprawczych narzędzi. Jeśli uda nam się wynegocjować rozwiązania między pracodawcami, pracownikami a przedstawicielami instytucji publicznych – te ustalenia mogą przynieść korzyści wszystkim stronom. Gdy nie ma możliwości wypracowania kompromisu, dialog społeczny staje się nieefektywny. W skrajnych przypadkach, jak w relacjach między niektórymi związkami zawodowymi, pracodawcami czy instytucjami publicznymi, brak takiej otwartości uniemożliwia poszukiwanie wspólnych rozwiązań. Dlatego kluczowe jest, abyśmy jako społeczeństwo dążyli do zrozumienia różnorodnych perspektyw – podejmując konstruktywny dialog, który może przyczynić się do lepszego funkcjonowania demokracji i poprawy jakości życia obywateli – apeluje Michał Boni.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

00:03:29

Oczekiwania pracowników w zmieniającym się świecie

Z perspektywy historii 35 lat to niemal wiek –...
00:01:17

Czy żyjemy jeszcze w świecie wartości? Michał Boni o potrzebie nowego dialogu społecznego

Obecnie potrzeba zupełnie nowej filozofii dialogu oraz sposobów rozwiązywania...
00:01:13

Piotr Voelkel: Edukacja musi się zmienić – tradycyjny model już nie wystarcza

Tradycyjny model edukacji, oparty na kilkuletnich cyklach, staje się...

Coraz mniej osób z „rentą alkoholową”, ale kwoty świadczeń rosną

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane...

Greenwashing w modzie, kosmetykach i napojach – jak marki manipulują konsumentami?

Ponad połowa „eko” deklaracji to greenwashing – alarmuje Unia...

Czy internet przyzwyczaił się do hejtu? Nowe badania pokazują niepokojący trend

37 proc. internautów przyznaje, że zdarzyło im się wyrazić...

Zmiany klimatu a zdrowie psychiczne: Czy jesteśmy narażeni na nowe zaburzenia?

Coraz więcej osób odczuwa niepokój na myśl o konsekwencjach...

Dobrostan pracowników: trend czy strategiczna konieczność?

Choć w ostatnich latach organizacje coraz intensywniej uczą się...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie