piątek, 13 czerwca, 2025

Minister Agnieszka Majewska apeluje o zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, wywołał liczne kontrowersje w środowisku przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich firm. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, minister Agnieszka Majewska, aktywnie monitoruje przebieg prac legislacyjnych oraz zgłosiła Ministrowi Cyfryzacji szereg uwag, mających na celu lepsze dostosowanie przepisów do potrzeb polskiego biznesu.

Kluczowe wątpliwości dotyczą „dostawców wysokiego ryzyka”

Największe zastrzeżenia budzi procedura klasyfikowania dostawców jako dostawców wysokiego ryzyka oraz konsekwencje takiej decyzji. Przedsiębiorcy obawiają się, że definicja tej kategorii jest nieprecyzyjna i może prowadzić do nieuzasadnionych obciążeń, znacznie przekraczających wymagania unijnej dyrektywy, której projekt ma implementować. Wątpliwości te były szeroko dyskutowane podczas posiedzeń zespołów roboczych ds. konkurencji oraz telekomunikacji działających przy Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Eksperci zwracali uwagę na niezgodność projektu z rządowymi postulatatami deregulacyjnymi oraz ryzyko nakładania nadmiernych obowiązków na polskie firmy.

Apel o konsultacje i transparentność decyzji

W odpowiedzi na sygnały płynące z biznesu, minister Agnieszka Majewska wystosowała oficjalny apel do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. W piśmie prosi o zorganizowanie dodatkowej konferencji uzgodnieniowej, która pozwoliłaby na dokładniejsze omówienie zapisów dotyczących „szczególnych działań na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym” zawartych w nowym Rozdziale 12a ustawy.

Ponadto Rzecznik MŚP postuluje, by decyzje o uznaniu dostawcy za wysokiego ryzyka były podejmowane z obowiązkowym udziałem ministrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i gospodarkę, a także organów chroniących prawa przedsiębiorców. Takie podejście miałoby zapewnić większą przejrzystość i wiarygodność procesu, a także ograniczyć możliwość dowolności czy arbitralności w podejmowanych decyzjach.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rząd powołał trzy zespoły, które mają uporządkować rynek usług dla seniorów. W tym rentę dożywotnią

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie...

Podobne tematy

AI a małe firmy: Nowy zespół przy Rzeczniku MŚP rusza z pracami

Jak pomóc małym firmom odnaleźć się w cyfrowej rewolucji?...

Minister Majewska apeluje o wyjaśnienia i konsultacje w sprawie pilotażu 4-dniowego tygodnia pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje uruchomienie pilotażowego...

GUS i Rzecznik MŚP uruchamiają nowe narzędzia statystyczne dla przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Główny Urząd Statystyczny...

Rzecznik MŚP krytycznie o zmianach w przepisach dotyczących promocji alkoholu

Minister Agnieszka Majewska, pełniąca funkcję Rzecznika Małych i Średnich...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie