piątek, 13 czerwca, 2025

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na dane z Departamentu Pracy inwestorzy próbują się odnaleźć po nocnej kłótni między Trumpem a Muskiem oraz mieszanych danych z Europy. Lokalnie rynki nie zdążyły przetrawić konferencji prezesa NBP, a już marszałek Hołownia postanowił zatopić rodzimy parkiet giełdowy. 

Podatkiem w banki

Piątkowa sesja na rodzimych aktywach mieni się czerwienią. Jest to przede wszystkim efekt wypowiedzi Szymona Hołowni. Jego słowa o braku możliwości rządzenia bez Polski 2050 zostały odebrane jako kolejny wzrost ryzyka upadku koalicji rządzącej. Trwają pracę nad powstaniem nowej umowy koalicyjnej i już teraz widać, że będzie ciężko pogodzić wszystkie strony. Jeszcze większy chaos marszałek sejmu wywołał zapowiedzią wpisania do tej umowy podatku od „manny z nieba”. Tak zwany windfall tax to danina od nadmiarowych zysków w sektorze bankowym i to właśnie banki najmocniej ciągną dziś w dół indeksy giełdowe. Nie pomogły im również słowa o możliwym przywróceniu wakacji kredytowych.

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy rynek próbuje odnaleźć się po wczorajszej konferencji prasowej prezesa NBP. Profesor Glapiński w czwartek wybrzmiał wyjątkowo jastrzębio, co rynek odebrał jako zanegowanie scenariusza z lipcową obniżką stóp. Całe wystąpienie przewodniczącego RPP trwało ledwie 14 minut, podczas których szef banku centralnego wielokrotnie akcentował niepewność polityczną oraz fiskalną. Zwracał uwagę także na rozgrzaną gospodarkę, która także ma podwyższać inflację w nadchodzących miesiącach. Ogólnie podczas tego wystąpienia można było odczuć nastawienie konfrontacyjne, co wyraźnie pokazuje, że rząd nie ma co szukać sojusznika w NBP.

Trump na wojnie z Muskiem

Za oceanem również mamy polityczne trzęsienie ziemi. Od dłuższego czasu można było zauważyć, że ścieżki dwóch miliarderów rządzących USA się rozchodzą. Wczoraj jednak doszło do nagłej eskalacji konfliktu. Padło wiele wzajemnych oskarżeń, a punktem kulminacyjnym było wezwanie do impeachmentu urzędującego prezydenta. Nie da się ukryć, że Elon Musk mocno przysłużył się do wyborczego zwycięstwa Donalda Trumpa, dlatego pojawia się pytanie, jak ten głośny rozwód wpłynie na polityczną sprawczość gospodarza Białego Domu.

Temat ten przyćmił trochę oczekiwanie na główny odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Cały tydzień dostawaliśmy mieszane raporty, od bardzo dobrych JOLTS, po kiepski ADP, dlatego trudno przewidywać, jak wypadnie dzisiejszy raport. Analitycy szacują, że zatrudnienie wzrośnie o 120 tysięcy. Z jednej strony jest to zdecydowanie mniej niż poprzednie odczyty, z drugiej jest to powrót w okolice rocznej średniej. Czyli może nie będzie super, ale źle też nie powinno być.

Mieszanka danych

Na szerokim rynku widzimy dzisiaj taktyczne wycofanie się inwestorów. Eurodolar teoretycznie kieruje się dziś w dół, jednak nie ma tu mowy o większej zmienności. Mocniejszy dolar dorzuca problemów złotemu, negując razem z marszałkiem Hołownią potencjalne umocnienie wynikające ze zmiany perspektyw na stopach procentowych. Wspólnej walucie nie pomogły dzisiaj dobre odczyty dynamiki PKB czy sprzedaży detalicznej. Trochę gorzej wypadły figury krajowe, zarówno Niemcy, jak i Francja rozczarowały produkcją przemysłową. Euro kosztuje obecnie 4,285 zł, a dolar 3,75 zł.

Autor: Krzysztof Adamczak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Podobne tematy

00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Złoto i srebro biją rekordy. Analitycy: druga połowa 2025 będzie przełomowa

Po raz kolejny złoto znajduje się w centrum globalnej...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Sąd USA uznał cła Trumpa za nielegalne – kurs dolara początkowo zyskuje, potem traci

Wczorajszym wydarzeniem dnia miały być zapiski z ostatniego posiedzenia...
00:10:25

Siedmiu wspaniałych wraca do formy: Big Tech znów na fali mimo wojny celnej

Optymizm nie opuszcza rynku. Najsłynniejsze spółki technologiczne, zaliczane do...

Dlaczego Moody’s obniżył rating USA i co to znaczy dla rynków finansowych

Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych z najwyższego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie