piątek, 13 czerwca, 2025

Niepewność sprzyja złotu. Kurs dolara słabnie, Trump uderza w Powella

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wydaje się, że należałoby raczej mówić o doprowadzeniu do zwolnienia, ale widać lukę pozwalającą się z nim rozstać z „ważnych przyczyn”. Rynki ostrożnie sprzedają dolara. W tle kolejny rekord cen złota, a Chiny nie zmieniają stóp procentowych.

Konflikt Trumpa z Powellem?

Ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa w mediach społecznościowych o szefie FED budzą duże emocje wśród analityków. Prezydent oskarża Jerome Powella o bardzo szeroki zakres przewinień. Od kosztów energii, jedzenia – w tym jajek, które przypisuje Bidenowi. Zwraca uwagę, że niemal nie ma inflacji (mimo tego, że wynosi ona 2,4%). Potem jednak pojawia się refleksja o tym, że wysokie stopy procentowe mogą spowolnić gospodarkę. Wskazuje również, że EBC obniżył je siedem razy. Problem w tym, że ten post nosi pewne znamiona wygodnej interpretacji faktów. W czasie gdy EBC obniżył stopy procentowe o 2% (w siedmiu ruchach), to FED dokonał cięcia o 1% (w trzech ruchach). Rezerwa Federalna spowalnia tempo obniżek właśnie przez politykę Białego Domu. Wojna handlowa jest bowiem czynnikiem, który z dużym prawdopodobieństwem może podnieść ceny. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jak bardzo Donald Trump chce wywrzeć presję na prezesa FED (którego sam powołał), to w standardowej sytuacji nie może go odwołać. Problem w tym, że jest coś takiego jak „ważna przyczyna”, która jednak otwiera furtkę. Rynki widząc tego fikołka prawnego, zareagowały ucieczką od dolara. Patrząc na obecną sytuację, to jest właśnie to, czego administracja chce – pozbyć się Powella i osłabić dolara, by poprawić bilans handlowy.

Kolejny rekord na złocie

Wyniki cen złota nie budzą już tak dużych emocji. Patrząc na notowania kontraktów terminowych, w tym roku rekordów wszech czasów (wraz z dzisiejszym) było 28. W rezultacie wiele prognoz cen okazało się – delikatnie mówiąc – nieprecyzyjnych. Dzisiaj nad ranem pękła na moment bariera 3500 USD za uncję. Niemniej jednak wartość ta podawana jest w dolarach, który z kolei ma ostatnio nieciekawą passę. W rezultacie cena tego kruszcu w pozostałych walutach wcale nie idzie tak mocno w górę. Warto również zwrócić uwagę na relację ceny złota do srebra. Ostatnie tygodnie to oczywiście gwałtowny wzrost wartości złota i przebicie poziomu stokrotności ceny. Trzeba jednak pamiętać, że obecne poziomy wciąż są dużo niższe względem początków pandemii, kiedy to przez moment za uncję złota można było otrzymać 130 uncji srebra.

Chiny nie zmieniają stóp procentowych

Poniedziałek Wielkanocny był wolny w Polsce, ale wiele rynków normalnie pracowało. Przykładem są Chiny, w których decyzją banku centralnego utrzymano stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ostatnia zmiana tego wskaźnika miała miejsce w październiku. Obecnie Chińczycy są w podobnej sytuacji jak wiele innych państw. Administracja Donalda Trumpa daje duże poczucie niepewności. Biorąc pod uwagę, intensywność obkładania się z cenami, nikt nie doświadcza tego tak mocno, jak Państwo Środka. Z jednej strony w USA zaczyna brakować pewnych dóbr, z drugiej w chińskich w portach piętrzą się niewysłane towary. Na decyzję o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie rynki zareagowały umocnieniem juana względem dolara. Dzisiaj od rana cały jednak ten ruch jest już tylko historią.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Złoto i srebro biją rekordy. Analitycy: druga połowa 2025 będzie przełomowa

Po raz kolejny złoto znajduje się w centrum globalnej...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Podobne tematy

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...
00:09:12

Czy złoto przebije 4 000 USD? Historyczne maksima coraz bliżej

Od początku roku złoto podrożało o 26%. I daje...
00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Złoto i srebro biją rekordy. Analitycy: druga połowa 2025 będzie przełomowa

Po raz kolejny złoto znajduje się w centrum globalnej...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie