Polska Grupa Biogazowa otwiera dwudziestą pierwszą biogazownię, co stanowi kolejny etap realizacji strategii PGB w sektorze biogazu w Polsce.
28 maja 2025 roku Polska Grupa Biogazowa (PGB), spółka należąca do TotalEnergies, uruchomiła swoją 21. biogazownię w Gogolinie, w województwie opolskim.
Nowa instalacja stanowi istotny krok w rozwoju energii odnawialnej oraz wzmacnianiu niezależności energetycznej Polski. Działająca zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym, promuje ona zrównoważone i niskoemisyjne rozwiązania.
Energia zasilająca region
Biogazownia w Gogolinie ma moc 1 MW i jest w stanie wyprodukować około 9 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii wystarcza do zaspokojenia potrzeb 3 000 gospodarstw domowych. Instalacja wytwarza również 8,4 GWh ciepła rocznie, które może posłużyć do usługowego suszenia drewna.
Tyma samym PGB stała się obecnie właścicielem i operatorem dwudziestu jeden biogazowni o łącznej zainstalowanej mocy 22 MW, co daje możliwość produkcji blisko 192 GWh energii elektrycznej pozwalającej na zasilanie około 69 000 polskich gospodarstw domowych. Celem PGB jest osiągnięcie zdolności wytwórczej na poziomie 2 TWh ekwiwalentu biometanu do roku 2030.
Odpad jako źródło energii
W Gogolinie zastosowano technologię fermentacji beztlenowej. Odpady organiczne, takie jak gnojowica, kiszonki, obornik i inne resztki z produkcji rolnej lub przetwórstwa spożywczego trafiają do zamkniętych komór fermentacyjnych. Tam rozkładane są przez bakterie. W wyniku tego procesu powstaje biogaz, składający się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Gaz zasila silnik gazowy jednostki kogeneracyjnej, który napędza generator. W ten sposób powstaje odnawialna energia, która pozwala ograniczyć emisję CO₂ nawet o 4 tony rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi metodami wytwarzania energii elektrycznej.
– Proces inwestycyjny był długi i wymagający, dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy oficjalnie otworzyć nową biogazownię w Gogolinie. Biogaz jest stabilnym i niezawodnym źródłem energii. Jako samorządowiec, wcześniej pełniący funkcję odpowiedzialnego za kwestie środowiskowe, od dawna dostrzegam potencjał takich instalacji. Wspólnie z Polską Grupą Biogazową chcemy przełamywać stereotypy i zmieniać społeczne postrzeganie biogazowni. Chcemy pokazać, że z pozornie nieużytecznych produktów ubocznych można wytworzyć wartościowy surowiec, który, po odpowiednim przetworzeniu, staje się niezwykle cenny w pozyskiwaniu energii – powiedział podczas uroczystego otwarcia biogazowni Krzysztof Reinert, Burmistrz Gogolina.
Wzmacnianie lokalnej gospodarki
Nowa biogazownia nie tylko produkuje energię odnawialną, ale także wzmacnia lokalną gospodarkę, zapewniając pobliskim rolnikom stabilne dochody, którzy dostarczają surowce organiczne potrzebne do działania instalacji. Dodatkowo, powstały podczas fermentacji poferment może posłużyć jako bogaty w składniki odżywcze, organiczny nawóz, sprzyjając bardziej zrównoważonym i regeneratywnym praktykom rolniczym.
Wspólne działanie TotalEnergies i PGB na rzecz neutralności klimatycznej
– Wraz z uruchomieniem kolejnej biogazowni PGB wspiera transformację energetyczną Polski. Biogaz to technologia, która łączy w sobie lokalne zasoby, troskę o środowisko i wymierne korzyści społeczne. To czyni energię bardziej ekologiczną i jest kolejnym krokiem w kierunku stabilizacji polskiego miksu energetycznego – skomentował Łukasz Semeniuk, Prezes Zarządu PGB.