niedziela, 17 stycznia, 2021
BEZPIECZEŃSTWO Nowe oszustwo na SMSy od PGE

Nowe oszustwo na SMSy od PGE

-

Nowe oszustwo na SMSy od PGE

Mamy nowy rok, a oszuści nie próżnują. Tym razem wykorzystują wizerunek PGE Obrót, wysyłając do klientów SMSy z wezwaniem do zapłaty. Ostrzegamy! To oszustwo.

Oszuści wysyłają wiadomości do ofiar, informując o należności, którą muszą zapłacić. Dodatkowo straszą, że nieuregulowanie płatności może skutkować przerwą w dostawie prądu. W SMSie załączony jest fałszywy link do płatności. Wykonanie opłaty za pośrednictwem tej strony może prowadzić do utraty wszystkich oszczędności z konta bankowego.

SMS wyglądał jak prawdziwy!

Wiadomość o należności otrzymała Kasia, która od razu postanowiła odezwać się do CyberRescue.

Pomyślałam, że ostatnio zapłaciłam za mało za prąd. Jednak sprawdziłam rachunki i wszystko się zgadzało, dlatego poprosiłam o sprawdzenie SMSa specjalistów – tłumaczy kobieta.

Co zrobić, gdy dostaniemy taką wiadomość?

Jeżeli dostaniemy taką wiadomość sprawdzajmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą. W tym wypadku należałoby zapytać o to pracownika, czy sprawdzić należności na swoim koncie – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue. Jeżeli nie mamy pewności czy SMS jest prawdziwy, lepiej nie klikać w link, a zadzwonić do firmy. Gdy wiadomość prosi o instalację aplikacji, sprawdźmy czy link przenosi do oficjalnego sklepu Google Play lub App Store – dodaje specjalista.

Natomiast, jeżeli daliśmy się oszukać, mamy dwie możliwości. Jeśli dokonaliśmy płatności kartą, natychmiast należy wyzerować na niej limity, czyli zabezpieczyć przed płatną subskrypcją cykliczną, a następnie ją zastrzec. Po wykonaniu tych kroków, powinniśmy przystąpić do procesu reklamacji transakcji kartowych.

Jeżeli płaciliśmy przelewem, od razu należy poinformować o tym fakcie nasz bank, a następnie złożyć zawiadomienie na policję o popełnieniu przestępstwa.

PGE Obrót zwróciło się do wszystkich swoich Klientów, aby zachowali szczególną ostrożność oraz ignorowali podejrzane wiadomości.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...