czwartek, 19 czerwca, 2025

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN rozpoczyna wydobycie w Grodzewie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Na blisko ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego szacowane są ogólne zasoby złoża Grodzewo, zlokalizowanego w gminie Śrem, w województwie wielkopolskim. Uruchomiona właśnie eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie surowca przez około osiemnaście lat.

Odwiert o głębokości niemal 3 tys. m wykonany został w ramach wspólnego projektu ORLEN i ORLEN Upstream Polska. Wydobyty gaz, po uzdatnieniu do parametrów handlowych, trafi bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.

– Zgodnie z przyjętą strategią intensyfikujemy działania mające na celu zwiększenie, w ciągu kolejnych kilku lat, wydobycia gazu ze złóż krajowych. Dlatego ważne jest dla nas każde odkrycie i każdy odwiert, z którego możemy pozyskać błękitne paliwo. Prowadzone w Wielkopolsce prace są częścią szerokiego programu poszukiwawczo-wydobywczego ORLEN dla małych złóż, który może być realizowany dzięki zoptymalizowanemu podejściu do planowanych nakładów na ich zagospodarowanie. Własne zasoby to najpewniejsze źródło dostaw do naszych odbiorców, dające tym samym istotny wkład w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – mówi Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Upstream i Prezes ORLEN Upstream Polska.

Wielkopolska to kluczowy region na energetycznej mapie Polski. To właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej błękitnego paliwa w kraju. Eksploatacja jest tam prowadzona na 37 złożach, z wykorzystaniem 144 otworów. W 2024 roku produkcja gazu w tym regionie osiągnęła poziom około 1,64 mld m sześc., czyli prawie połowę ubiegłorocznego wydobycia koncernu w Polsce, wynoszącego 3,3 mld m sześc. O perspektywiczności tego obszaru świadczy także inne, dokonane w lutym 2025 roku, odkrycie złoża gazu ziemnego Siedlemin w pobliżu Jarocina. Jego zasoby oszacowano na ponad 235 mln m sześc.

Jednym z priorytetów strategii Grupy ORLEN 2035 jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych do 12 mld m sześc. w 2030 roku, w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc. Służyć temu ma między innymi integracja krajowych aktywów w spółce ORLEN Upstream Polska, co pozwoli zwiększyć efektywność zarządzania posiadanymi zasobami i optymalizację programów zagospodarowania. Grupa ORLEN ma w Polsce łącznie 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów.

W ostatnich latach własna produkcja gazu ziemnego Grupy ORLEN w Polsce pokrywała ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Kolejne inwestycje w wydobycie gazu wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne, ale również wspierają rozwój lokalnych społeczności. Wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.). Są to ważne przychody dla samorządów, zasilające budżety w całym okresie prowadzenia wydobycia węglowodorów na ich terenie. Pozwala to władzom lokalnym planować realizację większej liczby projektów społecznych i inwestycji ważnych dla mieszkańców.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

ORLEN z rekordowym wsparciem na inwestycje w wodór – 1,7 mld zł z KPO na programy Green H2 i Hydrogen Eagle

Grupa ORLEN otrzymała 1,7 mld zł bezzwrotnego dofinansowania z...

Zakończono montaż próbny nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej

W maju zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej...

White Stone: wzrost w sektorze mieszkaniowym i co-livingowym. Zysk przekroczył 26 mln zł

Grupa White Stone Development stabilnie rośnie w segmencie mieszkaniowym...

Adgar Poland rozwija ofertę Ready Office. Elastyczne biura dostępne od ręki

Adgar Poland konsekwentnie udoskonala portfel innowacyjnych modeli najmu przestrzeni...
00:03:21

Piece gazowe będzie można używać do 2050 roku

Tzw. Dyrektywa budynkowa (EPBD) reguluje problematykę efektywności energetycznej budynków,...

Podobne tematy

ORLEN Paliwa zakończył rozbudowę terminalu LPG w Szczecinie. Pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie

Spółka ORLEN Paliwa zakończyła inwestycję w Terminalu Gazu Płynnego...

ORLEN świętuje 20 lat obecności w Czechach

Mija dwadzieścia lat, od kiedy ORLEN stał się właścicielem...

Pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej już działa w Łebie

Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w Polsce bazę operacyjno-serwisową (BOS)...

ORLEN porządkuje segment poszukiwawczo-wydobywczy

Koncern kontynuuje proces integracji aktywów związanych z produkcją gazu...

ORLEN wspiera polskich naukowców na Antarktydzie – cel: nowy rezerwat przyrody

ORLEN we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version