piątek, 13 czerwca, 2025

Od 1 czerwca nowe przepisy dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Co się zmienia?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie przepisy następujących ustaw: Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, Ustawa z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawa z dnia 24 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Kompleksowo regulują zatrudnianie cudzoziemców, porządkując dotychczasowe regulacje rozproszone m.in. w ustawie o promocji zatrudnienia oraz ustawie o cudzoziemcach.

Zmiany mają na celu uproszczenie i cyfryzację procedur zatrudniania cudzoziemców, zwiększenie kontroli legalności zatrudnienia oraz lepsze dopasowanie liczby i profilu zatrudnianych cudzoziemców do potrzeb lokalnego rynku pracy, co powinno poprawić dostęp cudzoziemców do legalnego zatrudnienia w Polsce, a także ograniczyć nadużycia. Oprócz pełnej digitalizacji procesu, co usprawni i przyspieszy procedury, warto też podkreślić strategiczne podejście do migracji zarobkowej: Polska będzie dopuszczać cudzoziemców do rynku pracy przede wszystkim w zawodach deficytowych, stawiając na jakość zatrudnienia i kwalifikacje pracowników zagranicznych, zgodnie ze Strategią Migracyjną na lata 2025-2030. Agencje bez zaplecza technicznego, bez struktur administracyjnych i znajomości przepisów nie poradzą sobie – i słusznie. Państwo i klienci powinni współpracować z tymi, którzy gwarantują przejrzystość i przewidywalność. W świetle zmian, cudzoziemiec będzie musiał być zatrudniony na co najmniej 1/4 etatu, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna, nawet przy zatrudnieniu na część etatu. Pracodawca ma też obowiązek zapewnić cudzoziemcowi warunki pracy nie gorsze niż polskim pracownikom na tym samym stanowisku. Moim zdaniem to swoista rewolucja na rynku pracy: coś, co powinno być standardem dekadę temu, w końcu – na zasadzie obowiązku będzie egzekwowane od firm krzaków i pseudo agencji, które zepsuły dotychczasowy rynek handlując wizami. To jasny sygnał: na rynku zostają ci, którzy rzeczywiście tworzą miejsca pracy. Epoka agencji „na zaufanie i na kartce” się skończyła. Zostają i będą się rozwijać tylko ci, którzy traktują rekrutację jak zorganizowany biznes, a nie relacje prywatne. To naturalny i zdrowy etap dojrzewania branży. – komentuje Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Nowe przepisy nakładają na pracodawców m.in. obowiązek tłumaczenia Umowy o pracę zawieranej z cudzoziemcami w języku obcym na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ponadto pracodawca musi mieć uregulowane zobowiązania wobec ZUS, aby uzyskać zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca.

Przeniesienie biurokracji do Internetu ma też usprawnić kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców będą mogły być prowadzone bez zapowiedzi przez Straż Graniczną i Państwową Inspekcję Pracy, także jednocześnie przez obie instytucje. Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców wzrosną do kwot od 3 000 do 50 000 zł, co ma zniechęcać do naruszania przepisów.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:29

Oczekiwania pracowników w zmieniającym się świecie

Z perspektywy historii 35 lat to niemal wiek –...

Rząd powołał trzy zespoły, które mają uporządkować rynek usług dla seniorów. W tym rentę dożywotnią

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie...

Ukraińcy w Polsce: przepaść między pozycją w pracy i w społeczeństwie

Centrum Analityczne Gremi Personal zaprezentowało wyniki obszernego badania przeprowadzonego...

Pierwsza praca nastolatka – obowiązki pracodawcy i prawa młodocianego

Praca nieletnich – pierwsze kroki na rynku pracy pod...

Zespół napięcia pourlopowego – coraz większy problem dla pracowników

Wakacje mają być czasem wypoczynku i regeneracji. Jednak aż...

Podobne tematy

Czy chory może iść na wybory? Co na to ZUS i czy grozi za to utrata zasiłku?

Ekspert wyjaśnia, kiedy głosowanie lub praca w komisji może...

Prezydent Duda wetuje ustawę o składce zdrowotnej dla firm

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej...

Inicjatywa SprawdzaMY – ósma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

Ósma tura zgłoszonych rozwiązań obejmuje 25 propozycji, z których...

Inicjatywa SprawdzaMY – siódma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski zaprezentowała siódmą turę...

Coraz mniej osób z „rentą alkoholową”, ale kwoty świadczeń rosną

W 2023 roku liczba osób pobierających świadczenie, potocznie określane...

Płace, składki, nagrody – ZUS intensyfikuje kontrole w branży transportowej

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie