piątek, 13 czerwca, 2025

Pokolenie Z zmienia rynek pracy. Czego oczekują młodzi pracownicy?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dla pokolenia X praca była wyzwaniem – miejscem, gdzie spędzali większość czasu, często kosztem życia rodzinnego i prywatnych zainteresowań. Pokolenie milenialsów, wchodząc na rynek pracy, zmagało się z wysokim bezrobociem i koniecznością przyjmowania każdej pracy. Obecnie, w kontekście zmieniającego się rynku pracy, młodsze pokolenie nie odczuwa takiej presji – co sprawia, że chętniej zmieniają zatrudnienie na lepsze oferty. Pokolenie Z dąży do przyjaznych miejsc pracy – gdzie panuje dobra atmosfera, a pracownicy mogą otwarcie rozmawiać o swoich emocjach. Oczekują oni partnerskiego feedbacku nie tylko ze strony przełożonych – lecz także chcą mieć możliwość wyrażania uwag na temat organizacji pracy. Dlatego stworzenie otwartego środowiska, w którym można dzielić się swoimi emocjami i myślami, jest kluczowe dla utrzymania młodych pracowników. Aby stać się atrakcyjnym pracodawcą ważne jest, by miejsca pracy stały się przestrzenią, gdzie różnorodność wartości jest ceniona – a otwartość w relacjach jest standardem.

– Żyjemy w czasach permanentnej zmiany, gdzie kryzys to jedynie moment, który chwytamy – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI Wiosna 2025 dr Karolina Mesjasz, Uniwersytet Łódzki, Katedra Socjologii i Polityki Moralności. – Zmiany dotyczą również wartości, które w dużej mierze ujawniają się w miejscach pracy. Młodsze pokolenia, w tym pokolenie Z, inaczej postrzegają wartość pracy. Dla nich praca nie jest celem samym w sobie – jak to było w przypadku wcześniejszych pokoleń. Dziś praca stanowi środek do realizacji celów osobistych i rozwijania siebie w życiu prywatnym. Cenne jest również zauważenie, że pokolenie Z żyje równolegle w świecie online i offline – co dla nich jest naturalne. Te dwa światy przenikają się nawzajem – w pracy będą rozmawiać z kolegami, jednocześnie pozostając w kontakcie z przyjaciółmi przez smartfona. Różnice w relacjach międzyludzkich dotyczą także sfery emocjonalnej. Dla X-ów i milenialsów okazywanie emocji w pracy często nie było akceptowane – co prowadziło do ich tłumienia. Pokolenie Z, obserwując skutki psychiczne, takie jak choroby autoimmunologiczne czy potrzeba terapii, nie zamierza iść tą samą drogą. Uważają, że emocje są integralną częścią życia i nie widzą powodu, aby nie okazywać ich w pracy, skoro spędzamy w niej znaczną część dnia – wyjaśnia dr Karolina Mesjasz.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zespół napięcia pourlopowego – coraz większy problem dla pracowników

Wakacje mają być czasem wypoczynku i regeneracji. Jednak aż...

Mikro-urlopy coraz popularniejsze. Nowy trend wśród pracowników

Coraz więcej pracowników – zarówno tymczasowych, jak i zatrudnionych...

Ukraińcy w Polsce: przepaść między pozycją w pracy i w społeczeństwie

Centrum Analityczne Gremi Personal zaprezentowało wyniki obszernego badania przeprowadzonego...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Pierwsza praca nastolatka – obowiązki pracodawcy i prawa młodocianego

Praca nieletnich – pierwsze kroki na rynku pracy pod...

Podobne tematy

Rynek pracy 2025: Pracodawcy oczekują znajomości AI, ChatGPT i gotowości do nauki

Kompetencje cyfrowe, znajomość sztucznej inteligencji oraz umiejętność korzystania z...

Skrócenie czasu pracy o 20%? Co myślą Polacy

Rządowy projekt przewiduje skrócenie wymiaru czasu docelowo o 20...

Czterodniowy tydzień pracy – szansa czy ryzyko dla polskich firm?

Czterodniowy tydzień pracy to temat, który coraz odważniej pojawia...

10 lat do obywatelstwa. Eksperci alarmują: Polska przestaje być atrakcyjna dla migrantów zarobkowych

Polska znajduje się w kluczowym momencie transformacji polityki migracyjnej...

65% pracowników w Polsce twierdzi, że czują się w swojej pracy niedoceniani

Od najmłodszych lat oczekujemy uznania od rodziców, nauczycieli, przyjaciół....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie