wtorek, 21 września, 2021
FINANSEPolska bez gotówki – czy jest się czego obawiać?

Polska bez gotówki – czy jest się czego obawiać?

-

Polska bez gotówki – czy jest się czego obawiać?

Ponad połowa Polaków (58,7%) sprzeciwia się zrezygnowaniu z gotówki w obiegu gospodarczym – wynika z badania firmy Tavex. Najczęstszym powodem, dla którego wciąż chcemy używać fizycznego pieniądza jest m.in. lepsze kontrolowanie wydatków (24%), przyzwyczajenie (18,5%), niezależność (18,1%) czy ochrona danych osobowych (12,7%). Popularność kart płatniczych sprawia jednak, że coraz częściej pojawia się wizja o kraju pozbawionym gotówki. Czy jest się czego obawiać? Czy bezpowrotnie zmierzamy w stronę całkowitego jej wycofania?

Polacy chcą „być przy kasie”

Pomimo popularności transakcji przeprowadzanych za pomocą kart płatniczych, Polacy lubią i chcą korzystać z gotówki. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Tavex wskazywali oni główne powody, dla których wciąż chcą używać „papierowego” pieniądza. To m.in. lepsze kontrolowanie wydatków (24%), przyzwyczajenie (18,5%), niezależność (18,1%) czy ochrona danych osobowych (12,7%). Rodacy bardzo często noszą w portfelu gotówkę, jednak trzeba zaznaczyć, że są to niewielkie kwoty. Najczęściej oscylują w granicach 51-100 zł – tak deklaruje 35,3% badanych.

Co trzeci Polak (30,2%) twierdzi, że płatność pieniędzmi rzeczywistymi jest zawsze bezpieczna. Uczestnicy badania firmy Tavex wskazali również, że nie obawiają się oszustwa, kiedy płacą za pomocą realnego środka pieniężnego i uważają takie transakcje za bezpieczne, ale tylko przy małych kwotach – to aż 48,4% respondentów.

Co najważniejsze – blisko siedemdziesiąt procent (68,5%) Polaków uważa, że gotówka w gospodarce jest potrzebna. W tej kwestii zgadzają się ze sobą wszystkie kategorie wiekowe. Najmłodsi (do 24. roku życia) najczęściej odpowiadali twierdząco na to pytanie – aż 76,2% z nich zgadza się z faktem, że potrzebujemy fizycznego pieniądza. W kolejnych dwóch grupach wiekowych (25-34 lat i 35-49 lat) procent osób uznających ważną funkcję gotówki w obiegu ekonomicznym jest bardzo podobny – to odpowiednio 71% i 73,2%. Osoby powyżej 50 roku życia podzielają to zdanie będąc w ponad sześćdziesięcioprocentowej grupie (62,7%).

Czy mamy się czego obawiać?

Odpowiedzi Polaków w badaniu firmy Tavex pokazują, że istnieje wiele przesłanek za pozostawieniem gotówki w gospodarce. Płatności przeprowadzane za pomocą kart cieszą się popularnością, jednak jak pokazuje badanie, gotówka wciąż odgrywa ważną rolę w naszym portfelu.

Gotówka daje nam niezależność i zapewnia prywatność, co nie jest możliwe przy płatnościach elektronicznych. Dodatkowo mamy wiele innych argumentów „za” pozostawieniem gotówki w obiegu – to np. możliwość awarii infrastruktury technicznej, która sparaliżowałaby cały system płatniczy, gdyby był dostępny tylko w „chmurze”. Gotówka ułatwia też życie osobom starszym, które nie są tak biegłe w technologii i mogą mieć problem z obsługą systemów bankowych. Jak pokazuje nasze badanie, z możliwości posiadania gotówki na pewno nie zrezygnujemy – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu firmy Tavex.

Warto pamiętać również o innych aspektach, które daje nam gotówka, a o których często zapominamy. Transakcje zawierane za jej pośrednictwem zapewniają nam podstawową wolność obywatelską, czyli poszanowanie prawa do ochrony prywatności, danych i tożsamości w sprawach finansowych. Także dzięki banknotom możemy dokonywać płatności i gromadzić oszczędności, a to ważne zwłaszcza dla  osób, które nie posiadają szerokiego dostępu do technologii.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....