piątek, 13 czerwca, 2025

Polska może stracić na wojnie handlowej… ale też sporo zyskać

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Centrum Analityczne Gremi Personal przeanalizowało skutki amerykańskiej wojny handlowej z punktu widzenia polskiej gospodarki. Zagrożenia są konkretne, ale Polska wciąż ma przestrzeń do manewru – pod warunkiem, że zareaguje odpowiednio szybko.

W marcu i kwietniu 2025 roku administracja Stanów Zjednoczonych wprowadziła globalne cła na szereg towarów – m.in. 25% na stal i aluminium (także z UE), 25% na samochody oraz 10% na inne grupy towarowe. Choć decyzje te mają wymiar globalny, to ich skutki będą bardzo zróżnicowane w zależności od struktury gospodarki poszczególnych krajów.

Polska – choć nie jest bezpośrednio zależna od eksportu do USA (zaledwie 3,3% udziału w strukturze sprzedaży zagranicznej) – może odczuć poważne skutki pośrednie, związane z zaburzeniem łańcuchów dostaw, zmianami kierunków handlu oraz rosnącą konkurencją wewnątrz Unii Europejskiej.

Zidentyfikowaliśmy sektory, które już dziś znajdują się w strefie podwyższonego ryzyka. Dotyczy to przede wszystkim inżynierii mechanicznej (np. turbin czy części samochodowych), ale też przemysłu metalurgicznego i wydobywczego. – komentuje Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

Centrum szacuje, że tempo wzrostu polskiego PKB może spaść o 0,4%, jeśli napięcia handlowe utrzymają się na obecnym poziomie.

Niepokojące sygnały płyną również z sektora spożywczego i rolnictwa – nie tyle z powodu ceł amerykańskich, co rosnącej presji konkurencyjnej na rynku unijnym. Producenci żywności mogą zmagać się z nadpodażą i cenową wojną wewnątrz UE.

Nie wszystko jednak maluje się w ciemnych barwach, ponieważ – jak podkreślają eksperci Gremi Personal – Polska może zyskać na kilku frontach, jeśli zareaguje mądrze i w odpowiednim momencie. Ograniczenie zależności od rynków UE będzie możliwe dzięki dywersyfikacji kierunków handlu i pogłębieniu współpracy z krajami Azji oraz Ameryki Południowej, natomiast zacieśnienie relacji gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może przynieść wymierne korzyści dla sektora spożywczego i usług logistycznych. Równocześnie, choć otwarcie rynku Mercosur wiąże się z pewnym ryzykiem dla polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, stanowi też szansę na rozwój branży maszynowej. Dodatkowo, planowane działania Niemiec – najważniejszego partnera handlowego Polski – takie jak stworzenie funduszu infrastrukturalnego o wartości 500 miliardów euro, mogą pośrednio wspierać również polski eksport.

Eksperci zalecają polskiemu rządowi aktywne uczestnictwo w decyzjach podejmowanych w ramach wspólnej polityki taryfowej UE – z uwzględnieniem interesów polskich branż. Jednocześnie krajowy biznes powinien zacząć budować nowe kanały dystrybucji i przygotować się na zmienioną mapę światowego handlu.

Nie mamy do czynienia z katastrofą, lecz z realnym zagrożeniem, które jednocześnie niesie ze sobą także spore szanse. Kluczowe będzie to, czy Polska potraktuje obecną sytuację jako bodziec do działania – czy zdecyduje się przeczekać ją biernie. –  komentuje Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Ukraina gotowa na inwestycje: PKB rośnie mimo wojny, a potrzeby sięgają 486 mld dolarów

Ukraina, mimo trwającej wojny i związanych z nią napięć...

Podobne tematy

Ukraińcy w Polsce: przepaść między pozycją w pracy i w społeczeństwie

Centrum Analityczne Gremi Personal zaprezentowało wyniki obszernego badania przeprowadzonego...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Sąd USA uznał cła Trumpa za nielegalne – kurs dolara początkowo zyskuje, potem traci

Wczorajszym wydarzeniem dnia miały być zapiski z ostatniego posiedzenia...

FOMC nie daje nadziei na obniżki, a sąd blokuje cła Trumpa – kurs dolara znów w górę

Kurs dolara amerykańskiego znowu się umacnia. Wspierają go nie...

Zmienność na rynkach spada, ale napięcia handlowe nie znikają

Chociaż w tym tygodniu kalendarz makro nie świecił pustkami,...
00:10:00

Amerykańskie indeksy w górę, mimo braku jasnych fundamentów

Inwestorzy znów są w bardzo dobrych nastrojach. Rynek wraca...

Chaos sterowany polityką – Donald Trump gra na nosie inwestorom

Polityka celna oraz dyplomacja prezydenta Trumpa rozogniła emocje nie...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie