UBEZPIECZENIAPożar w Gdańsku. Jak uratować firmę po katastrofie?

Pożar w Gdańsku. Jak uratować firmę po katastrofie?

Pożar w Gdańsku. Jak uratować firmę po katastrofie?

  • Dziś rano wybuchł pożar w hali produkcyjnej w Gdańsku. Zniszczeniu uległ majątek kilkunastu firm, a pracownicy martwią się o swoje posady.
  • Z obserwacji ekspertów ubezpieczeniowych wynika, że nawet 9 na 10 przedsiębiorstw bez odpowiedniej polisy bankrutuje po poważnym wypadku zaburzającym funkcjonowanie biznesu.
  • Polisę majątkową można rozszerzyć o ubezpieczenie przerw w działalności, które zapewnia środki na odbudowę potencjału i przetrwanie sytuacji kryzysowej.

Wcześnie rano w hali produkcyjnej przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku wybuchł pożar. Strażakom udało się opanować żywioł w ciągu kilku godzin, jednak zniszczeniu uległ majątek wielu firm. W obiekcie funkcjonowało kilka hurtowni, m.in. z artykułami stolarskimi i farmaceutykami. Z obserwacji ekspertów Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych wynika, że po poważnej szkodzie uniemożliwiającej przez dłuższy czas płynną działalność bankrutuje nawet 80-90% firm, które nie posiadały ubezpieczenia od przerw w działalności.

Rozmawiając z przedsiębiorcami zainteresowanymi zakupem polisy zabezpieczającej ich majątek, zawsze doradzamy rozszerzenie podstawowej ochrony o ubezpieczenie chroniące ich na wypadek przerw w działalności. Zwłaszcza że nie wiąże się to zazwyczaj ze znaczącym wzrostem składki. Zadaniem tego ubezpieczenia jest zapewnienie przedsiębiorcy nakładów finansowych na przetrwanie sytuacji kryzysowej i odbudowę potencjału firmy. Wypłacone środki mogą być przeznaczone m.in. na utrzymanie zatrudnienia, o co w przypadku zdarzenia w Gdańsku martwi się wiele osób – zauważa Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Co zapewnia ubezpieczenie od przerw w działalności?

Polisa majątkowa uzupełniona o ochronę przerw w działalności gwarantuje nie tylko odszkodowanie za straty poniesione w dobytku firmy, ale także pomoc ubezpieczyciela w odbudowie potencjału przedsiębiorstwa oraz utrzymaniu go na rynku. Dodatkowa ochrona zakłada wypłatę środków równoważących koszty stałe ponoszone przez przedsiębiorcę w czasie po katastrofie oraz przewidywany zysk. Środki otrzymane od ubezpieczyciela można też przeznaczyć na inne działania mające zapewnić ciągłość funkcjonowania marki, np. zlecenie produkcji w innym, nawet konkurencyjnym zakładzie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku całkowitego zawieszenia działalności firmy ubezpieczyciel dokłada wszelkich starań, żeby maksymalnie przyspieszyć proces odbudowy. Każdy kolejny dzień przestoju generuje bowiem dla niego dodatkowe koszty.

Jak widać ubezpieczenie od przerw w działalności może okazać się nieocenioną pomocą w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń zaburzających działalność firmy. Co z tego, że odszkodowanie z polisy majątkowej pokryje koszty naprawy czy zastąpienia zniszczonego mienia, jeżeli w czasie przestoju konkurencja przejmie klientów czy pracowników? Należy też pamiętać, że ubezpieczeniem tym można zabezpieczyć się również przed zdarzeniami zachodzącymi u kontrahentów. Przykładowo, można ochroną objąć niemożność realizacji zamówienia przez konkretnego dostawcę czy odbiorcę, a wręcz ubezpieczyć cały łańcuch dostaw – dodaje Łukasz Zoń.

Trzy główne zalety ubezpieczenia przerw w działalności:

  1. środki finansowe na przetrwanie kryzysowej sytuacji, utrzymanie zatrudnienia,
  2. gwarancja utrzymania marki na rynku i jej renomy,
  3. pomoc ubezpieczyciela w jak najszybszym odbudowaniu potencjału firmy.

Warto posiadać również polisę środowiskową

Przyglądając się sytuacji w Gdańsku, warto zwrócić uwagę, że w wyniku tak dużego pożaru może również dojść do rozprzestrzenienia różnego rodzaju substancji szkodliwych. Choć większość polis OC dla przedsiębiorców zawiera w swoim zakresie tzw. klauzulę środowiskową, to zapewnia ona wyłącznie środki na odszkodowania dla ewentualnych poszkodowanych. Pożar może jednak spowodować też zanieczyszczenie środowiska. W myśl przepisów, jeżeli do wypadku doszło z winy przedsiębiorcy, to jest on zobowiązany do przywrócenia równowagi biologicznej skażonego obszaru. Środki na przeprowadzenie takich działań, a także pokrycie ewentualnych kar administracyjnych, zapewnia z kolei specjalistyczne ubezpieczenie środowiskowe.

Źródło: SPBUiR

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...