czwartek, 23 września, 2021
FINANSEKREDYTYPożyczka na nagły wydatek? Oto 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pożyczka na nagły wydatek? Oto 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

-

Są osoby, które lubią niespodzianki i te, które wolą planować wszystko z wyprzedzeniem, nikt nie lubi jednak kiedy niespodziewane sytuacje wiążą się z dodatkowymi kosztami, które stają się poważnym obciążeniem dla naszych finansów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć takich sytuacji.

Pożyczka na nagły wydatek? Oto 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Rachunki, leki, awarie – odsuwanie takich wydatków w czasie może prowadzić do negatywnych konsekwencji, warto więc korzystać z dostępnych rozwiązań, by swoje problemy rozwiązać szybko i bez ryzyka. Jednym z nich jest szybka pożyczka pozabankowa.

Przeglądając oferty firm pożyczkowych, łatwo zauważymy nie tylko ich ilość, ale też różnorodność. Daje nam to możliwość wybrania wariantu, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom i oferuje najatrakcyjniejsze warunki – jak jednak upewnić się, że dana oferta jest tą właściwą w naszej sytuacji? Poniżej przedstawiamy 3 kroki, pozwalające na obiektywną ocenę tego, czy interesująca nas pożyczka rzeczywiście jest dla nas korzystna i bezpieczna.

#1 Nigdy nie pożyczaj więcej niż jesteś w stanie zwrócić

Kiedy dodatkowy zastrzyk gotówki ma pomóc nam w sfinansowaniu pilnych wydatków, to właśnie wysokość kwoty, jaką możemy pożyczyć, staje się dla nas kwestią najistotniejszą. Nie ma w tym nic zaskakującego, jednak nadmierne skupianie się na swoich potrzebach finansowych, przy jednoczesnym zapominaniu o oszacowaniu faktycznych możliwości swojego budżetu, jest prostą drogą do komplikacji pojawiających się wraz z nadejściem terminu spłaty. Jak uniknąć takich problemów? Należy zacząć przede wszystkim od realnej oceny stanu swoich finansów i określenia, na jaką wysokość pożyczki możemy sobie pozwolić. Dobrym rozwiązaniem jest też wybór pożyczki spłacanej w systemie ratalnym – w ten sposób nie musimy martwić się uzbieraniem całej kwoty w krótkim czasie, zwracając ją zamiast tego w wygodnych ratach.

#2 Zawsze sprawdzaj dokładne warunki spłaty

Patrząc na wysokość pożyczki, nie możemy zapominać również o sprawdzeniu kwoty, jaką będziemy musieli zwrócić – to właśnie ona musi zostać uwzględniona w naszym budżecie. Składa się na nią pożyczona suma wraz z kosztem pożyczki, czyli oprocentowaniem, prowizją i dodatkowymi opłatami. Istotny jest również fakt, że nawet ta sama kwota u różnych pożyczkodawców może wiązać się z różnymi kosztami, dlatego zawsze należy sprawdzać całkowity koszt interesującej nas pożyczki. Jeśli zaś chodzi o same warunki spłaty – termin, oprocentowanie, forma spłaty, możliwość wcześniejszej lub późniejszej spłaty, wszystkie te kwestie powinny być jasno przedstawione w ofercie oraz zawarte w umowie.

#3 Atrakcyjna reklama nie gwarantuje korzystnych warunków

Materiały promocyjne mają za zadanie zachęcić osoby zainteresowanie jakąś usługą do zdecydowania się na wybranie konkretnej oferty – służą więc do jej reklamy i podkreślania jej atrakcyjności, nie zaś przedstawianiu szczegółowych warunków, na jakich oferowana jest pożyczka. Podejmując decyzję tak istotną dla stabilności naszych finansów, jak wzięcie pożyczki, nie powinniśmy więc kierować się tylko i wyłącznie informacjami zawartymi w reklamach – przed zaciągnięciem takiego zobowiązania należy: 

  • sprawdzić, czy rzeczywista oferta jest zgodna z tym, co zostało nam wcześniej przedstawione,
  • sprawdzić, jakie są szczegółowe warunki współpracy,
  • sprawdzić, czy wybrany pożyczkodawca jest wiarygodny – warto na przykład sprawdzić, czy dana firma znajduje się w Rejestrze instytucji pożyczkowych KNF oraz poszukać opinii wcześniejszych klientów na temat współpracy,
  • dokładnie przeczytać umowę pożyczki przed jej podpisaniem.

Oczywiście nie wyczerpuje to listy rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę, biorąc pożyczkę na nagłe wydatki. Ocena swoich potrzeb oraz możliwości to kwestia bardzo indywidualna i każdy z nas we własnym zakresie powinien zdecydować, czy takie zobowiązanie to dobry i konieczny krok. Nie należy jednak kojarzyć szybkich pożyczek z ryzykiem – dobrze dobrane warunki i wiarygodna oferta to prosty sposób na szybkie podreperowanie swoich finansów w podbramkowych sytuacjach.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....