wtorek, 17 czerwca, 2025

Praca hybrydowa i oszczędności firm zmieniają rynek biurowy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynek nieruchomości biurowych przechodzi poważne zmiany. Jak wynika
z najnowszych danych PMR Market Experts by Hume’s, w 2024 roku odnotowano rekordowo niski poziom aktywności w sektorze budownictwa biurowego. Gwałtowny spadek popytu na nowe powierzchnie biurowe sprawił, że deweloperzy komercyjni masowo zamrozili realizację nowych inwestycji. Jednocześnie zaczęło rosnąć zainteresowanie starszymi budynkami. Jakie powierzchnie wzbudzają największe zainteresowanie najemców i z czego wynikają obserwowane zmiany? Eksperci wyjaśniają.

Spadek zapotrzebowania na nowe biura to konsekwencja głębokich zmian strukturalnych obserwowanych na rynku pracy już od kilku lat.

Pandemia, a następnie presja inflacyjna znacząco przyspieszyły proces optymalizacji kosztów w firmach, w tym redukcję wydatków na powierzchnie biurowe. Przedsiębiorstwa coraz częściej rezygnują z dużych, kosztownych biur, ograniczając zajmowaną przestrzeń. Trend pracy hybrydowej, obecny już od kilku lat, dodatkowo wzmacnia te zmiany. Część firm wdrożyła model pracy rotacyjnej, zmniejszając liczbę dostępnych biurek, inne całkowicie przeszły na tryb zdalny, rezygnując z wynajmu powierzchni biurowych – mówi Daniel Kłosowski, Asset Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w DWS w Polsce.

Najnowsze dane PMR Market Experts by Hume’s pokazują, że spadek popytu na powierzchnie biurowe znacząco przyczynił się do gwałtownego wyhamowania inwestycji w tym segmencie rynku. Wzrost ryzyka realizacyjnego oraz większa ostrożność instytucji finansowych w udzielaniu kredytów na projekty komercyjne sprawiły, że wielu deweloperów zrezygnowało z planów rozpoczęcia nowych inwestycji. W rezultacie, na koniec 2024 roku liczba nowoczesnych biur będących w budowie osiągnęła rekordowo niski poziom. Paradoksalnie jednak, to właśnie zamrożenie nowych inwestycji otwiera drzwi dla starszych obiektów.

– Firmy, które nadal potrzebują przestrzeni do pracy, coraz częściej dostrzegają potencjał starszych budynków – zarówno pod względem kosztów, jak i dostępności. Coraz większą popularnością cieszą się zabytkowe przestrzenie, dawne centra handlowe przekształcane w biura oraz nowoczesne obiekty zbudowane kilkanaście lat temu, które obecnie przeżywają okres wzmożonego zainteresowania. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe obserwujemy również w naszym biurowcu Grunwaldzki Center, zlokalizowanym w ścisłym centrum Wrocławia – dodaje Daniel Kłosowski, Asset Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w DWS w Polsce.

Jak podkreśla ekspert, największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim w pełni wyposażone przestrzenie liczące do kilkudziesięciu stanowisk pracy, o nowoczesnym designie. Najemcy najczęściej poszukują biur o częściowo otwartej przestrzeni, ale z dostępem do zamykanych gabinetów i tak zwanych call-romów sprzyjających skupieniu podczas pracy indywidualnej czy rozmów online.

Obserwowane zjawisko może oznaczać nowy etap dla rynku nieruchomości czas adaptacji, rewitalizacji i poszukiwania rozwiązań w już istniejących zasobach, zamiast inwestowania w kosztowne, nowe projekty. Wielu deweloperów już teraz interesuje się modernizacją i dostosowywaniem starszych biurowców do obecnych oczekiwań. Być może dzięki temu wiele ikonicznych przestrzeni zyska nowe życie – podkreśla Daniel Kłosowski, Asset Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w DWS w Polsce.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

The Bridge w Warszawie ukończony. Nowa inwestycja Ghelamco już z pozwoleniem

Budowa flagowej inwestycji Ghelamco w Polsce – liczącego ponad...

Tu włamują się najczęściej! Sprawdź, czy Twoje województwo jest na liście

Podkarpackie to najbardziej, a dolnośląskie najmniej bezpieczne województwo pod...

Na rynku najmu czynszowa stabilizacja

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w...

Czujka dymu obowiązkowa. Brak? Grzywna i brak odszkodowania

Brak odbioru budynku przez straż pożarną, grzywna sięgająca 5 000...

SWPS: Samodzielność mieszkaniowa w Polsce coraz trudniejsza do osiągnięcia

Chcieliby się wyprowadzić od rodziców, ale nie mają dokąd...

Podobne tematy

Na rynku najmu czynszowa stabilizacja

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w...

SWPS: Samodzielność mieszkaniowa w Polsce coraz trudniejsza do osiągnięcia

Chcieliby się wyprowadzić od rodziców, ale nie mają dokąd...

Rynek pierwotny w maju: silne odbicie sprzedaży, ale bez presji na wzrost cen

Maj przyniósł potężny wzrost sprzedaży nowych mieszkań w większości...

Mieszkania samorządowe za remont zyskują na popularności

„Mieszkania za remont” i „Ruderki” coraz większą alternatywą dla...

Dlaczego się przeprowadzamy? Polacy szukają sensu, nie tylko metrażu

Według danych przedstawionych w raporcie Otodom „Szczęśliwy dom. Sens(y)...

Nowe akademiki, nowa jakość. Jak sektor PBSA zmienia rynek nieruchomości

Na rynku nieruchomości, gdzie metry kwadratowe przeliczane są na...

Czteropiętrowe bloki dominują. GUS o budownictwie mieszkaniowym w 2024 roku

Dzięki GUS-owi wiemy, jaką wysokość miały bloki wybudowane w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie