Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Przyjęta w kwietniu przez Sejm nowelizacja zakłada obniżenie od 2026 r. składki zdrowotnej dla ok. 2,5 mln przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą oraz wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru naliczania składki (do pewnego poziomu – ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów – procentowa). Kancelaria prezydenta uzasadniając dzisiejsze weto wskazała m.in., że ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi.
Przedsiębiorcy nadal czekają na powrót rozliczeń sprzed Polskiego Ładu
BCC zwraca uwagę, że Prezydent Duda nie zawetował „Polskiego Ładu”, który do dzisiaj odbija się przedsiębiorcom czkawką, a odrzucił, niewystarczające co prawda, ale jednak idące w dobrym kierunku zmiany.
Zamiast zrobić mały krok do przodu, robimy krok w tył
Podczas wczorajszych konsultacji z prezydentem wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy mimo, że nie jest ona projektem w pełni nas satysfakcjonującym. Uważamy jednak, że obecnie jest to „mniejsze zło”, które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym „Polskim Ładem”. – podkreśla Łukasz Bernatowicz, prezes ZP BCC.
– Jednocześnie po raz kolejny zgłosiliśmy postulaty: dotyczący wprowadzenia ujednoliconego modelu ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, niezależnie od wybranego przez przedsiębiorcę reżimu podatkowego (np. w analogicznej formie, jak teraz ma to miejsce przy ryczałtowej formie opodatkowania), a także o wprowadzenie możliwości odliczenia części lub całości zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. – dodał Łukasz Bernatowicz.
BCC wielokrotnie podkreślało, że przedsiębiorcom zależy przede wszystkim na prostych i przejrzystych rozwiązaniach. Czy i kiedy się ich doczekają, po dzisiejszej decyzji prezydenta, pozostaje pytaniem otwartym.
To był mały krok, nie taki na jakim nam zależało, ale jednak w dobrym kierunku. Teraz wracamy do punktu wyjścia. – dodał Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków.