piątek, 13 czerwca, 2025

Przedsiębiorcy czekają na spadek stóp procentowych. To decyzja konieczna dla gospodarki

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie to dławienie gospodarki? Eksperci oczekują w tym tygodniu przełomowych decyzji.

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się we wtorek, a w środę najprawdopodobniej zostanie ogłoszona decyzja, która jest oczekiwana od wielu miesięcy. Dlaczego zmiana stóp procentowych to dla gospodarki ważny bodziec rozwojowy? Bo od 19 miesięcy nie dochodziło do zmian w tym zakresie i o ile w początkowej fazie to „zamrożenie” miało swoje racjonalne przesłanki, tak od przynajmniej roku jest to utrzymywanie stagnacji, co dla gospodarki, a także dla osób fizycznych planujących np. kredyt hipoteczny nie jest dobrym rozwiązaniem. – Obniżka stóp procentowych o 50 pb. to inicjatywa oczekiwana przez przedsiębiorców. Jesteśmy właśnie na etapie rozstrzygania wielu ważnych przetargów publicznych, to czas realizacji inwestycji w ramach KPO. W tym momencie utrzymywanie wysokich stóp procentowych jest faktycznie utrzymywaniem stagnacji gospodarczej, a nam trzeba impulsu do rozwoju – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Będą owacje na stojąco? Eksperci o tym, jak bardzo oczekiwane są zmiany stóp procentowych w Polsce

Obecnie główna stopa procentowa wynosi 5,75 proc. Rada utrzymuje ją od października 2023 r. Oczekiwane jest, że po 19 miesiącach utrzymywania poziomu tego wskaźnika, w maju zostanie on obniżony o 25 pb. lub 50 pb.

Eksperci dyskutują także jakie powinny być dalsze kroki Rady Polityki Pieniężnej. Czy przed nami dalsze obniżki, czy może będzie to jednorazowa zmiana.

– Każde zmiany w tym zakresie są oczekiwane, bo odczuwamy, że utrzymanie wysokich stóp procentowych w tym momencie ogranicza aktywność gospodarczą inwestorów i przedsiębiorców. To ważna zmiana również dla osób fizycznych biorących kredyty hipoteczne. Obniżenie stopy bazowej w tym momencie da ulgę tym, którzy kredyty już mają, a jednocześnie otworzy możliwość zaciągnięcia zobowiązań przez kolejne osoby, co również będzie ważnym bodźcem dla rynku nieruchomości – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Utrzymywanie stosunkowo wysokiego kosztu pieniądza jest poważnym błędem. Odczuwamy już wyraźne  makroekonomiczne skutki takiej polityki – przydławiona koniunktura, bardzo wyhamowane inwestycje i pierwsze symptomy pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Dodatkowo wysoka stopa procentowa zbyt długo dokucza kredytobiorcom. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że czas na obniżkę lub obniżki stóp procentowych – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

– Dzisiaj ustały niemal wszystkie argumenty, które do niedawna mogły stać za utrzymywaniem wysokiej stopy procentowej – rejestrujemy dalszą dezinflację, spada dynamika wzrostu płac, ceny energii są pod kontrolą. Oceniam, że stopy do końca tego roku powinny spaść o przynajmniej 100-150 pb. Jeśli tak się stanie, rynek i kredytobiorcy podziękują za to owacjami na stojąco – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Podaż mieszkań jest duża, a teraz wzrośnie popyt?

Najbardziej na zmiany w zakresie stóp procentowych zdaje się czekać rynek nieruchomości. Wysokie stopy procentowe oznaczają, że raty kredytów pozostają na niezmienionym poziomie. Ich obniżenie przyniesie ulgę wielu konsumentom, a jednocześnie otworzy drogę do hipoteki dla wielu osób, które nie mogły starać się o nią w ostatnich miesiącach.

– Ta zmiana jest oczekiwana, bo przyniesie nareszcie ożywienie na rynku nieruchomości. Tańsze kredyty hipoteczne będą bardziej dostępne dla konsumentów, którzy często od dwóch czy nawet trzech lat odkładają pieniądze i czekają na zmianę koniunktury. Podaż mieszkań na rynku jest bardzo duża, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, stąd wzrost popytu jest oczekiwany przez gospodarkę i może uruchomić procesy inwestycyjne w przypadku nowych lokalizacji – przewiduje ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

– Banki czują, że zmiana nadchodzi i wiele z nich już w poprzednim kwartale obniżyło swoje oprocentowanie, przyciągając klientów zainteresowanych hipotekami. Przewiduję więc, że to będzie kwartał przełomu na rynku nieruchomości – dodaje Mirosław Król.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona w środę.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Ukraina gotowa na inwestycje: PKB rośnie mimo wojny, a potrzeby sięgają 486 mld dolarów

Ukraina, mimo trwającej wojny i związanych z nią napięć...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Podobne tematy

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...
00:05:11

RPP czeka, ale rynek już wycenia cięcia stóp o 125 pb do połowy 2026 r.

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Było...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...
00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...

Coraz więcej kontroli na granicy polsko-niemieckiej

Coraz więcej kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Przedsiębiorcy o poważnym...

Rynki reagują na sygnały z NBP, Londynu i Skandynawii

Po wczorajszym cięciu stóp procentowych o 0,5% wielu analityków...

RPP obniża stopy, ale Glapiński studzi emocje

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, na którą czekało tak...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie