Revolut ogłosił, że wystąpi o kolejną europejską licencję bankową, tym razem we Francji. Równocześnie firma zapowiedziała utworzenie nowego centrum operacyjnego w Paryżu, które będzie koordynować działalność Revolut na rynkach Europy Zachodniej.
Decyzja o złożeniu wniosku o drugą europejską licencję bankową wpisuje się w szerszą strategię rozwoju Revolut na kontynencie. Obecnie bank działa już w wielu krajach UE poprzez lokalnie nadzorowane oddziały – m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Rumunii i Irlandii – pod litewską licencją bankową uzyskaną w 2021 roku. Na jej podstawie Revolut Bank UAB podlega nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego.
Nowa francuska licencja ma umożliwić Revolut dalszą ekspansję, zwiększenie zakresu lokalnych usług oraz zacieśnienie współpracy z krajowymi regulatorami. Firma zakłada, że po uzyskaniu zgody od francuskich władz bankowych, paryski hub przejmie nadzór nad działalnością bankową Revolut we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Włoszech i Portugalii. Dotychczasowa europejska siedziba w Wilnie będzie nadal odpowiedzialna za operacje na pozostałych rynkach.
Strategia podwójnych centrów operacyjnych
Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa Revolut, firma wdroży w Europie model oparty na dwóch głównych centrach operacyjnych – w Wilnie i Paryżu. Ma to zwiększyć elastyczność w zakresie lokalizacji usług oraz umożliwić dopasowanie oferty do krajowych regulacji. „Chcemy stać się największą grupą bankową w Europie i oferować zróżnicowane produkty w ramach jednej z najbezpieczniejszych struktur bankowych w regionie” – powiedział Antoine Le Nel, Chief Growth and Marketing Officer w Revolut.
Działalność bankowa Revolut w Europie
Revolut Bank UAB oferuje już na Litwie m.in. kredyty konsumenckie i karty kredytowe. W 2024 r. portfel kredytów konsumenckich wzrósł tam o 54%, osiągając wartość ponad 110 mln euro. Na Litwie z usług bankowych Revolut korzysta ponad 600 tys. klientów, a firma zatrudnia tam około 250 osób.
W Polsce liczba użytkowników korzystających z usług kredytowych wzrosła w 2024 roku o 33% w porównaniu do 2023 r., natomiast wartość portfela kredytów zwiększyła się o 70%. Oferta Revolut Bank UAB w Polsce obejmuje m.in. kredyty konsumenckie, karty kredytowe, kredyty ratalne oraz kredyty konsolidacyjne.
Jak zapowiedział Tomasz Jarczyk, szef pionu kredytowego w Polsce i Europie Północnej, spółka planuje dalsze rozszerzanie oferty: „Pracujemy nad wprowadzeniem kredytów hipotecznych oraz usług z zakresu bankowości codziennej, takich jak BLIK czy obsługa transportu publicznego. Naszym celem jest stanie się bankiem pierwszego wyboru dla klientów w Polsce”.
Plany dalszego rozwoju
Revolut obsługuje obecnie ponad 55 milionów użytkowników na świecie, z czego ponad 40 milionów w Europie. W Polsce z aplikacji korzysta ponad 4,5 miliona klientów. Firma deklaruje, że celem na najbliższe lata jest przekroczenie progu 100 milionów użytkowników globalnie.
Zgodnie z komunikatem, kluczowymi elementami realizacji tej strategii mają być silna obecność regulacyjna na lokalnych rynkach, rozwój własnej sieci bankowej oraz różnicowanie produktów w zależności od kraju.