środa, 18 czerwca, 2025

Rośnie popyt na specjalistów. AI i big data w centrum uwagi firm i rekruterów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Jak wynika z danych portalu z ofertami pracy dla branży tech justjoin.it, w I. kwartale 2025 roku pracodawcy z sektora IT opublikowali niemal 20 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Szczególne przyspieszenie widoczne było w drugiej połowie tego okresu. Obecnie największy popyt jest na specjalistów od takich języków programowania, jak Python, Java i JavaScript. Pod względem liczby ofert pracy zainteresowaniem cieszą się też eksperci od danych, tzw. Data Scientists. Największy procentowy przyrost ofert widać jednak wśród pracowników wykorzystujących sztuczną inteligencję, w tym uczenie maszynowe.

Z danych justjoin.it wynika, że w IT obecnie firmy najchętniej szukają programistów i analityków Python (7 778 ogłoszeń) Java (1 296) oraz JavaScript (ponad 1 000 ofert pracy).

Dużym powodzeniem cieszą się również pracownicy pełniący rolę Data Scientists (608 ofert pracy). Pod względem liczby ogłoszeń duże zapotrzebowanie jest także na inżynierów i projektantów CAD – 451, grafików lub graphic designerów – 311 ofert, a także dla pentesterów oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, dla których dostępnych jest obecnie 310 ogłoszeń.

Zapotrzebowanie na pracowników AI/ML zwiększyło się dwukrotnie – zainteresowanie będzie się utrzymywać na wysokim poziomie

Połączone kategorie Prompt Engineer, AI Specialist oraz Machine Learning Engineerów, oferujące 210 miejsc pracy, istotnie zyskały na znaczeniu. Ponadto, liczba ogłoszeń na stanowiska w obszarach AI/ML wzrosła na przełomie lutego i marca niemal dwukrotnie, co pokazuje wzrost zapotrzebowania akurat na stanowiska, które wykorzystują w codziennej pracy rozwiązania sztucznej inteligencji oraz uczenie maszynowe.

Analiza ostatniego roku, co znajduje również potwierdzenie w Q1 2025 r., wskazuje, że branża IT coraz wyraźniej kieruje się w stronę AI – technologii, która wspiera procesy analityczne i automatyzację. Powstały nowe specjalizacje oparte na sztucznej inteligencji, jak AI Prompt Engineer, Machine Learning Engineer czy AI Architect.

Kategoria AI/ML, która została udostępniona na justjoin.it w minionym roku, rośnie w siłę, oferując jedne z najwyższych stawek na rynku. Dane pokazują, że eksperci w tym obszarze będą coraz bardziej pożądani przez pracodawców.

– Branża IT wkracza w okres intensywnych przemian. Inwestycje firm koncentrują się głównie wokół sztucznej inteligencji, analityki danych i automatyzacji, przy czym kluczowym kryterium staje się zdolność pracowników do generowania wymiernych korzyści biznesowych. Dla profesjonalistów IT oznacza to konieczność nieustannego rozwoju kompetencji, ze szczególnym naciskiem na efektywne wykorzystanie narzędzi AI w praktyce – mówi Paweł Baraniewicz, Head of Engineering portali z ofertami pracy justjoin.it & rocketjobs.pl.

Polski przemysł stawia na rozwój analityki i sztuczną inteligencję

– Interesujące wnioski płyną też z badania firmy NTT DATA Business Solutions[1]. Spółka ta analizowała co prawda planowany w 2025 roku rozwój technologii wśród firm produkcyjnych. W tamtym przypadku badani na pierwszym miejscu wskazywali analitykę big data (84 proc.) oraz kwestię danych. Dla porównania, zapotrzebowanie na rozwój sztucznej inteligencji wymieniało 44 proc. przedstawicieli firm wytwórczych. Wniosek może być jeden: polskie firmy najpierw chcą zadbać o odpowiednią jakość danych, a w dalszej kolejności rozwijać kwestie AI. Bez dobrej analityki nie będą w pełni wykorzystywać potencjału sztucznej inteligencji – dzieli się spostrzeżeniem Andrzej Wiglusz, Dyrektor HR i Administracji w Komputronik S.A.

O badaniu Komputronik:

Badanie Komputronik S.A. zostało przeprowadzone w dniach 10.03 – 24.03.2025 r. metodą CAWI na grupie 1 147 osób. Ankieta zawierała 13 zamkniętych pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

[1] NTT DATA Business Solutions, „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, listopad 2024 r.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

20 czerwca – Międzynarodowy Dzień Zabierania Psa do Pracy

Pies w biurze? Zdecydowanie tak! Badania potwierdzają, że obecność...

Cyfrowe kariery. Czy jesteśmy gotowi na pracę przyszłości?

Trenerzy AI, cyfrowi styliści, menadżerowie wirtualnych społeczności – brzmi...

Pokolenie Z zaskakuje: najmłodsi pracownicy prawie nie biorą L4

Pracownicy z pokolenia Z (do 29. roku życia) rzadziej...

Pieniądze to za mało. Czego naprawdę chce pokolenie Z od pracodawców?

57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru...

Barometr Rynku Pracy 2025: co myślą firmy i pracownicy o elastycznym zatrudnieniu?

55,7% firm korzysta dziś z elastycznych form pracy –...

Podobne tematy

Cyfrowe kariery. Czy jesteśmy gotowi na pracę przyszłości?

Trenerzy AI, cyfrowi styliści, menadżerowie wirtualnych społeczności – brzmi...
00:01:53

Jarosław Królewski: AI w szkołach to już nie wybór, a obowiązek

Sztuczna inteligencja to wielka szansa dla edukacji. Konkurencja toczy...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Jak firmy w Polsce inwestują w AI? Raport Ayming pokazuje wyraźny trend

Firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję w działalności innowacyjnej coraz częściej...

Microsoft uruchamia nowy Europejski Program Bezpieczeństwa

4 czerwca 2025 roku w Berlinie firma Microsoft ogłosiła...
00:02:22

Sztuczna inteligencja to nie magia. Potrzebujemy regulacji i edukacji

Kluczowe jest zrozumienie na prostym poziomie, na czym polega...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version