piątek, 20 czerwca, 2025

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy scenariusz to dwie obniżki w 2025 r., w sumie o 100 pkt. bazowych. Raty kredytowe będą niższe, ale możliwe jest osłabienie polskiej waluty.

Z najnowszych wypowiedzi prezesa NBP wynika, że wkrótce być może nie będziemy mieli już najdroższych kredytów w Unii Europejskiej.

Według najnowszych danych NBP, opublikowanych w połowie kwietnia, inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 r. wyniosła 3,6% rok do roku. Główny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) ukształtował się na poziomie 4,9%.

NBP przedstawił wyliczenia dotyczące czterech wskaźników inflacji bazowej. Po wyłączeniu cen administrowanych, czyli tych podlegających kontroli państwa, inflacja w marcu wynosiła 3,4%. To niewielki spadek w stosunku do lutego, kiedy to wskaźnik ten wynosił 3,5 proc.

Inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wzrosła nieznacznie z 4,9% w lutym do 5,0% w marcu. Natomiast wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymał się na niezmienionym poziomie 3,6%. Stabilna pozostała inflacja bazowa eliminująca wpływ 15% koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, która wyniosła 4,6%.

Inflacja konsumencka wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu 2025 r., jak podaje GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2%.

Dane o inflacji nie zaskoczyły rynku, zaskoczeniem były natomiast wypowiedzi szefa Rady Polityki Pieniężnej, czyli prezesa NBP, który w marcu sceptycznie oceniał możliwości obniżenia stóp procentowych w tym roku, ze względu na zbyt wysoką inflację i prawdopodobieństwo jej wzrostu.

– Mam kompletny zwrot w komunikacji ze strony NBP, niedawno dowiedzieliśmy się, że nie ma szans na obniżki w tym roku, a taka szansa ewentualnie miała się pojawić dopiero na koniec roku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz w XTB. – Byliśmy informowani przez prezesa NBP, że obniżek nie będzie przed wyborami prezydenckimi, a teraz sytuacja ma się inaczej.

Możliwe, że przekonały go do tego najnowsze dane o inflacji i bardzo mocny złoty, a na świecie bardzo niskie ceny ropy i niepewność panująca na rynkach, wywołana zmiennością decyzji D.Trumpa dotyczących ceł i wojen handlowych.

Sytuacja na świecie powoduje, że bardzo rosną nadzieje na obniżki stóp procentowych w wykonaniu EBC i Fed, a decyzje dwóch najważniejszych banków centralnych wpływają na reakcje innych banków centralnych.

Obecnie najbardziej prawdopodobne są w wykonaniu RPP dwie obniżki, każda o 50 pkt. bazowych. Do pierwszej miałoby dojść już w maju. Prezes NBP Adam Glapiński widzi już perspektywy do obniżenia podstawowej stopy do 3,5% w przyszłym roku.

– Obniżki o 225 punktów bazowych można uznać za drastyczne, za kilkanaście miesięcy powinny bardzo spaść raty kredytowe – komentuje ekspert XTB. – To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, ale istnieje zagrożenie, że dojdzie do ożywienia inflacyjnego.

Obniżki stóp procentowych są istotne dla siły złotego, przynajmniej teoretycznie, ponieważ obniżki stóp procentowych przez konkretny bank centralny zwykle wywołują osłabienie lokalnej (krajowej) waluty.

Złoty na prawdopodobne obniżki stóp nie zareagował, nadal jest bardzo silny. EUR/PLN wprawdzie wzrósł do poziomów najwyższych od grudnia 2024 r., ale bardziej wynika to z sytuacji globalnej, wywołanej przez prezydenta USA. Natomiast USD/PLN to para walutowa, która stała się wyjątkowo stabilna.

– Obniżka stóp procentowych zwykle powoduje osłabienie popytu na lokalną walutę ze strony inwestorów, ponieważ spada opłacalność kupowania obligacji rządowych w danym kraju – wyjaśnia M.Stajniak z XTB. – Jednak warto pamiętać, że po obniżkach stopy procentowe w Polsce pozostaną nadal na wysokich poziomach, tym bardziej kapitał nie powinien drastycznie odpływać

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kredyty złotowe a brak wiedzy o WIBOR – prawnik wskazuje na możliwe naruszenia

W świecie kredytów hipotecznych, zdominowanym przez specjalistyczny język i...

Czy Fed uratuje dolara? Rynki szukają sygnałów

Świat wzywa do rozmów i zakończenia konfliktu na linii...

Bliski Wschód płonie, ale inwestorzy nie panikują – szekel i ropa odbijają

Wygląda na to, że coś, co jeszcze w piątkowy...

Rynki w trybie czuwania – napięcia geopolityczne kontra łagodny Fed

John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo: rynek nie...

Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce rośnie. Maj 2025 z rekordowym wynikiem

W maju 2025 roku rynek pożyczek pozabankowych dla klientów...

Podobne tematy

Rynki w trybie czuwania – napięcia geopolityczne kontra łagodny Fed

John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo: rynek nie...

Czy Fed uratuje dolara? Rynki szukają sygnałów

Świat wzywa do rozmów i zakończenia konfliktu na linii...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...
00:05:11

RPP czeka, ale rynek już wycenia cięcia stóp o 125 pb do połowy 2026 r.

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Było...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version