piątek, 13 czerwca, 2025

RPP czeka, ale rynek już wycenia cięcia stóp o 125 pb do połowy 2026 r.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Było to zgodne z oczekiwaniami rynku oraz zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. Teraz kolejnym terminem możliwej obniżki będzie lipiec, kiedy poznamy najnowsze projekcje inflacyjne.

Od majowego posiedzenia, gdy RPP ścięła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, pierwszy raz od jesieni 2023 r., jej członkowie wielokrotnie podkreślali, że potrzebują czasu oraz więcej danych, aby podjąć decyzję o kolejnej obniżce.

Kolejna obniżka, która będzie miała miejsce w lipcu lub we wrześniu, będzie początkiem cyklu obniżek stóp procentowych. Inflacja w Polsce za maj spadła do poziomu 4,1% r/r i wszystko wskazuje na to, że nowa ścieżka inflacji pokaże szybszy spadek do celu niż podczas marcowej publikacji.

– Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżka stóp już w lipcu, ale będzie to obniżka o 25 pkt. bazowych, a nie o 50 pkt., jak to było w maju– mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Pojawiły się pewne czynniki ryzyka, które mogą wstrzymać Radę przed szybszymi obniżkami. Jest wśród nich ostatnie odbicie dynamiki płac, która wzrosła w kwietniu aż do 9,3% r/r z poziomu 7,7% r/r w marcu.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest niepewność dotycząca sytuacji fiskalnej w Polsce i jej wpływie na kształtowanie się inflacji. Jeśli rząd rozpocznie mocniejsze wydatki, ale jednocześnie nie będzie podnosił podatków, może to oznaczać większe ryzyko dotyczące nadmiernego zadłużenia oraz generować presję na wzrost cen, a prezes NBP A.Glapiński wielokrotnie podkreślał, że ekspansywna polityka fiskalna będzie brana pod uwagę w podejmowaniu kolejnych decyzji.

Przed nami też wkrótce powrót do podwyższonego poziomu ryzyka związanego z wojnami handlowymi prowadzonymi przez D.Trumpa. Coraz bliżej do zakończenia 90-dniowego „zawieszenia broni” w sporze o cła. Dla przyszłych decyzji wycenienie skutków będzie istotne przy podejmowaniu decyzji przez RPP. W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rada oceniła, że „perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej”, nawiązując do negatywnego wpływu polityki celnej administracji USA na światowy wzrost gospodarczy.

– Rynek wycenia jedną obniżkę w perspektywie najbliższych 3 miesięcy, natomiast w perspektywie 12 miesięcy widzi stopę na poziomie 4,0%, co oznaczałoby 5 obniżek o 25 punktów bazowych od obecnego poziomu – wyjaśnia M.Stajniak z XTB. – Jest więc przestrzeń do zejścia stóp procentowych nawet do 3,5%.

Złagodzenia polityki pieniężnej nastąpi najprawdopodobniej w lipcu br., gdy RPP zapozna się z wynikami najnowszej projekcji inflacji NBP. Lipcowa projekcja NBP najprawdopodobniej uwzględni nową taryfę na sprzedaż gazu zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki w maju br., która przyczyni się do obniżenia krótkookresowej ścieżki inflacji.

Złoty był stabilny po decyzji RPP, choć traci od początku tego tygodnia ze względu na zawirowania polityczne i niepewność dotyczącą dalszych prac rządu z kolejnym opozycyjnym prezydentem.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Ukraina gotowa na inwestycje: PKB rośnie mimo wojny, a potrzeby sięgają 486 mld dolarów

Ukraina, mimo trwającej wojny i związanych z nią napięć...

Podobne tematy

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...
00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...

FOMC nie daje nadziei na obniżki, a sąd blokuje cła Trumpa – kurs dolara znów w górę

Kurs dolara amerykańskiego znowu się umacnia. Wspierają go nie...

Płace w Polsce rosną, ale kredyty raczej nie stanieją

GUS opublikował dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Tempo...

Złoty odzyskuje siłę. Pomaga retoryka RPP i globalny apetyt na ryzyko

Ruch wzrostowy na głównej parze walutowej świata odbija się...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie