Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, na którą czekało tak wiele Polek i Polaków. Stopy procentowe zostały obniżone o 50 punktów bazowych i jest to pierwsza obniżka od kilkunastu miesięcy. Co oznacza dla kredytobiorców, czym swoją decyzję motywuje RPP i jakie mogą być dalsze ruchy?
– Posiadacze kredytów złotowych na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która sprawi, że spłacane raty będą niższe, musieli dość długo czekać – mówi Krzysztof Pawlak, analityk walutowy InternetowyKantor.pl. – Od października 2023 roku koszt pieniądza był utrzymywany na poziomie 5,75%, a więc od 17 posiedzeń nie było żadnych zmian. Wczoraj decyzją Rady, stopy procentowe w Polsce zostały obniżone o 50 pkt bazowych, a więc od wczoraj oscylują na poziomie 5,25%.
Chociaż analitycy i eksperci spodziewali się obniżenia stóp procentowych (można nawet powiedzieć, że była to decyzja długo wyczekiwana) to już zdania co do poziomu obniżki były mocno podzielone. Jak RPP uzasadnia swoją decyzję?
– Sama decyzja nie była zaskoczeniem, bo już na kwietniowym posiedzeniu profesor Glapiński sygnalizował zmianę nastawienia RPP na bardziej gołębie stanowisko. Tym samym de facto zapowiedział cięcia stóp w niedalekiej przyszłości. Niemniej jednak analitycy byli mocno podzieleni co do tego, jaka decyzja zapadnie, a na stole były ruchy o 25 pkt, 50 pkt, a nawet 75 pkt. RPP swoją decyzję umotywowała niższą bieżącą inflacją, a także niższymi prognozami dynamiki cen. Do tego dochodzi także niższa presja płacowa i słabsza koniunktura gospodarcza – tłumaczy Krzysztof Pawlak.
Decyzja RPP oznaczać będzie ulgę przede wszystkim dla kredytobiorców złotowych. To także dobra informacja dla tych, którzy o kredyt dopiero będą się starać. – Kredytobiorcy złotowi powinni w niedalekiej przyszłości odczuć ulgę związaną z wysokością spłacanych rat (w zależności od tego jak często mają aktualizację stóp procentowych, czy na bazie Wibor 3M czy 6M). Niższy koszt pieniądza to także dobra informacja dla osób chcących zaciągnąć kredyt, bo ich zdolność kredytowa rośnie o kilkanaście tysięcy PLN – mówi Krzysztof Pawlak.
Obniżenie stóp procentowych ma miejsce w dosyć ciekawym politycznie momencie. – Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że Rada podjęła decyzję tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich (zostało 10 dni). – zauważa Krzysztof Pawlak. Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy InternetowyKantor.pl dodaje: – Oceniając ten zbieg okoliczności, warto poczekać i zobaczyć, czy to jednorazowe działanie, czy zobaczymy kolejne ruchy w kierunku obniżania stóp. Dzisiaj odbędzie się ważna konferencja prasowa, która może rzucić więcej światła na tę kwestię. Warto jednak zauważyć, że sytuacja makroekonomiczna dawała sporo przestrzeni na obniżki.