Po posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej w dniach 6-7 maja 2025 r., zgodnie z prognozami, obniżono stopy procentowe NBP o 50 pb., w tym stopę referencyjną z 5,75 proc. do 5,25 proc. To pierwsza obniżka od 19 miesięcy.
Dzisiejsza decyzja RPP jest zgodna z prognozami większości ekonomistów.
Obniżka podyktowana była z jednej strony niższą od niedawnych oczekiwań, między innymi tych, zawartych w marcowej Projekcji Inflacji NBP, ścieżką krajowej inflacji na początku roku, z drugiej zaś coraz bardziej niepewnymi perspektywami globalnego wzrostu w 2025 roku, oraz bardzo niskimi cenami ropy naftowej i innych surowców, których deflacyjne oddziaływanie na krajowe ceny będzie wzmacniane przez niski kurs USD-PLN. – podkreśla Marcin Mrowiec ekspert BCC ds. makroekonomii.
Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział możliwość dalszego luzowania polityki pieniężnej, w tym spadek stopy referencyjnej do 3,50 proc. do 2026 roku.
Inflacja CPI powinna spaść w połowie roku w okolice – bądź poniżej 3%. To da RPP przestrzeń do dalszych obniżek, prawdopodobnie o kolejne 50-75 punktów bazowych.
Kolejne decyzje zależeć będą od nadchodzących odczytów ekonomicznych, na które determinujący wpływ będą miały kwestie geopolityczne. Jeśli dojdzie do porozumień USA – inne kraje przed końcem czerwca i gospodarki wrócą na ścieżki wzrostowe, obniżki stóp będą zbliżone do założonych powyżej. Gdyby jednak okazało się, że porozumień nie ma – bądź, co gorsza, wojny handlowe się nasilają – Rada będzie ciąć stopy jeszcze mocniej. – dodał ekspert BCC.
Aktualne wartości stóp:
- stopa referencyjna wynosi 5,25 proc.,
- lombardowa: 5,75 proc.,
- depozytowa: 4,75 proc.,
- redyskontowa weksli: 5,30 proc.,
- dyskontowa weksli: 5,35 proc.
Obniżki odczują kredytobiorcy
Obniżenie stopy referencyjnej do 5,25 proc. wiąże się z tym, że maksymalne oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może być wyższe niż 17,50 proc. w skali roku.