Jak wygląda dzisiejszy rynek IT? Jesteśmy świadkami normalizacji. Nie załamania, chociaż takie głosy się przebijają, ale powrotu do równowagi po pandemicznym boomie. W latach 2021–2023 mieliśmy do czynienia z intensywnym wzrostem, napędzanym cyfryzacją i wdrażaniem pracy hybrydowej. W 2024 roku większość nadmiarowych projektów dobiegła końca. Dziś wracamy do standardowych inwestycji w IT, które muszą przynosić realne oszczędności i przewagi biznesowe. Narzędzia się zmieniają, pojawiła się AI, mamy bardzo rozwiniętą automatyzację, robotyzację, ale oczekiwania pozostały te same, inwestycja musi być opłacalna.
Często słyszę pytanie, czy sztuczna inteligencja odbierze pracę programistom? Ja postrzegam AI zarówno jako wyzwanie, ale też jako i ogromną szansę. Nie wystarczy już znać języki programowania – trzeba potrafić korzystać z nowych narzędzi, jak ChatGPT czy GitHub Copilot, i tworzyć kompleksowe rozwiązania, a nie tylko kod. AI to obecnie dominujący trend – jedyny, w który naprawdę wierzę, wykorzystane narzędzia AI realnie zwiększają efektywność programistów – nawet dwukrotnie. Warto więc inwestować w ludzi, którzy potrafią z nich korzystać.
Kto chce się rozwijać i dostosowywać, ma przed sobą dobre perspektywy. Boom pandemiczny rozleniwił część branży, teraz sytuacja się stabilizuje. Obserwujemy mniej wakatów, więcej kandydatów – ale to z korzyścią dla wszystkich. Pracownicy muszą być bardziej zaangażowani, a pracodawcy – oferować atrakcyjne warunki. Daleki jestem jednak od stwierdzenia, że w perspektywie kilkunastu lat programiści znikną. Oczekiwania są coraz większe– użytkownicy chcą szybszych, bardziej intuicyjnych narzędzi, a ktoś musi je tworzyć. Może programistów będzie mniej, ale pojawią się nowe role: od specjalistów UX po analityków emocjonalnego zaangażowania użytkownika.
IT to wciąż doskonały kierunek – interdyscyplinarny, obejmujący każdą dziedzinę życia, od mody po medycynę. Umiejętności cyfrowe będą fundamentem rynku pracy przez najbliższą dekadę. Zmiany są tak dynamiczne, że wybieganie dalej w przyszłość to czysta spekulacja.
Autorem komentarza jest Piotr Kawecki, Prezes Zarządu ITBoom Sp. z o.o.