wtorek, 17 czerwca, 2025

Rząd powołał trzy zespoły, które mają uporządkować rynek usług dla seniorów. W tym rentę dożywotnią

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Okrągłego Stołu poświęcone ochronie osób po 60. roku życia, zainicjowane przez Minister ds. Polityki Senioralnej, Marzenę Okłę-Drewnowicz. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele rządu – m.in. wiceministrowie: Katarzyna Nowakowska (Rodzina, Praca i Polityka Społeczna), Michał Gramatyka (Cyfryzacja), Zuzanna Rudzińska‑Bluszcz (Sprawiedliwość), Jurand Drop (Finanse), jak również reprezentanci Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz organizacji branżowych i senioralnych. Z ramienia Związku Przedsiębiorstw Finansowych branżę rent dożywotnich reprezentowali: Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM i Katarzyna Brzeska, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.

Celem spotkania było rozpoczęcie prac nad szerokim programem ochrony seniorów przed nadużyciami i oszustwami. Jak podkreśliła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska‑Bluszcz: „Będziemy pracować nad regulacją umowy dożywocia, umowy o odwróconym kredycie hipotecznym, zwanym kredytem senioralnym oraz umowy o funduszach hipotecznych. Brak odpowiednich regulacji prawnych daje nieuczciwym osobom pole do nadużyć”.[1] Ministra Marzena Okła-Drewnowicz wskazała, że seniorzy to grupa szczególnie narażona na oszustwa: „Dlatego potrzebne jest całościowe spojrzenia na kwestię bezpieczeństwa osób starszych i jasnego planu współdziałania w tej kwestii różnych podmiotów. W najbliższym czasie opracujemy pakiet rozwiązań, pod roboczym tytułem „Tarcza seniora”. To jeden z priorytetów polityki senioralnej rządu premiera Donalda Tuska”.[2]

Warto przypomnieć, że rocznie podpisuje się w Polsce ok 18 tys. umów o dożywocie (dane za 20024 rok, Ministerstwo Sprawiedliwości). W tej chwili umowy, na mocy których seniorzy przekazują prawo do nieruchomości w zamian za świadczenia (np. rentę lub opiekę), są regulowane przepisami Kodeksu Cywilnego.

Powstały trzy zespoły robocze

Efektem spotkania w KPRM jest utworzenie trzech zespołów roboczych, z które będą odpowiadać za różne obszary tematyczne:

  1. Zespół ds. umów „osoba fizyczna – senior” zajmie się regulacjami umów cywilnoprawnych, takich jak dożywocie zawierane między seniorem a osobą prywatną. Dziś to segment pozbawiony nadzoru – a to właśnie tam, według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, zawieranych jest aż 99% umów o dożywocie.
  2. Zespół ds. umów „instytucja finansowa – senior” skoncentruje się na usługach takich jak renta dożywotnia świadczona przez fundusze hipoteczne oraz odwrócony kredyt hipoteczny. Koordynację prac powierzono m.in. Ministerstwu Finansów i ekspertom branżowym.
  3. Zespół ds. przestępczości na szkodę seniorów podejmie działania m.in. w zakresie oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i wyłudzania danych.

Polacy chcą zmian. 7 na 10 oczekuje nowych przepisów

Z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że aż 70,7% Polaków uważa, iż państwo powinno pilnie uregulować kwestie przekazywania mieszkania w zamian za rentę lub opiekę. W grupie wiekowej 50+ poparcie wynosi aż 77%. Poparcie dla specjalnej, dedykowanej tej usłudze ustawy dominuje w każdej grupie społecznej: 72,4% kobiet i 68,7% mężczyzn popiera powstanie takich regulacji. Największe poparcie wyrażają osoby powyżej 50. roku życia – nawet 77%. Również w najmniejszych miejscowościach (do 20 tys. mieszkańców) 75% badanych uznaje, że taka ustawa jest potrzebna. W dużych miastach (200–500 tys. mieszkańców) to ponad 73%, a w metropoliach (powyżej 500 tys.) – ponad 68%.[3]

Komentarz Roberta Majkowskiego, Prezesa Funduszu Hipotecznego DOM

Z uznaniem i wielkimi nadziejami przyjmujemy decyzję o powołaniu zespołów roboczych i rozpoczęciu prac nad kompleksowymi rozwiązaniami legislacyjnymi. Cieszymy się, że jako przedstawiciele Związku Przedsiębiorstw Finansowych mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szczególnie istotne jest dla nas to, że jeden z zespołów skupi się na umowach zawieranych pomiędzy osobami fizycznymi a seniorami – to obszar najbardziej narażony na nadużycia. Jednocześnie powołanie drugiego zespołu, odpowiedzialnego za analizę i regulację usług świadczonych przez profesjonalne instytucje finansowe, w tym fundusze hipoteczne, to krok we właściwym kierunku.

To ważne rozróżnienie – relacja z instytucją finansową różni się od tej z osobą prywatną: inny jest przebieg procesu, obowiązujące standardy, poziom nadzoru i systemy zabezpieczeń. Fundusze hipoteczne już dziś funkcjonują w oparciu o kodeks etyczny, dysponują przejrzystą strukturą prawną, doświadczeniem, wiedzą, odpowiednim kapitałem i jasnymi zasadami współpracy. Mimo to nadal brakuje konkretnych przepisów regulujących ten segment rynku. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się nie tylko wypracować, ale przede wszystkim wdrożyćrozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo seniorów i wprowadzą większą przejrzystość na rynku.

[1] https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/9817915,seniorzy-maja-byc-lepiej-chronieni-przed-oszustwami-ruszyly-prace-nad.html

[2] Tamże.

[3] Badanie opinii SW Research na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków w dniach 12-15 maja. Metodologia: Omnibus. N=800.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nowe rozporządzenie Trumpa uderza w prawo do obywatelstwa dzieci urodzonych w USA

Prawo ziemi w USA przed Sądem Najwyższym. Rozporządzenie Trumpa...

Czujka dymu obowiązkowa. Brak? Grzywna i brak odszkodowania

Brak odbioru budynku przez straż pożarną, grzywna sięgająca 5 000...

Podobne tematy

Samozatrudnieni w pułapce. Na emeryturze popadną w ubóstwo – raport ZUS

Najnowszy raport ZUS ujawnia niepokojącą prawdę – osoby prowadzące...

Hipoteka odwrócona dla małżeństwa. Zasady wyliczania świadczeń i aspekty prawne

O hipotece odwróconej mówi się najczęściej w kontekście osób...

Mieszkanie seniora: sprzedać, podnająć czy spieniężyć z pomocą renty dożywotniej?

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika,...

Hipoteka odwrócona. Potencjał rynku to ponad 2 mln mieszkań wartych ok. 900 mld zł

10 lat temu weszła ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym....

Czy nowy Rząd weźmie się za hipotekę odwróconą?

Po ośmiu latach rządów PiS wraca frakcja polityczna, której...

Wiedza finansowa Polaków rośnie, ale wciąż jest wiele do zrobienia

Blisko 40 proc. Polaków uważa, że ich wiedza finansowa...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie