piątek, 13 czerwca, 2025

Sąd USA uznał cła Trumpa za nielegalne – kurs dolara początkowo zyskuje, potem traci

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wczorajszym wydarzeniem dnia miały być zapiski z ostatniego posiedzenia władzy monetarnej USA. Oczywiście w żadnym wypadku nie należy ich ignorować. Jednak zupełnie inny news zdominował nagłówki. Amerykański sąd zdecydował, że większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa jest nielegalna. Orzeczenie dolało jeszcze więcej paliwa dolarowi, który umacniał się od początku tygodnia.

Blokada celna

Decyzja nowojorskiego Sądu ds. Handlu Międzynarodowego została ogłoszona wczoraj wieczorem. Jak bardzo jest ona nie po myśli Białego Domu najlepiej świadczy wypowiedź jednego z najbliższych prezydentowi ludzi, czyli Stephena Millera. Nazwał on orzeczenie „sądowym zamachem stanu”, co wpisuje się w szerszą narrację oczerniania sędziów federalnych (wydających wyroki blokujące działania rządu) przez aktualną administrację. Dla ścisłości, wyrok został wydany jednomyślnie przez trzech sędziów, powołanych przez Reagana, Obamę i samego Trumpa. Podważona została podstawa prawna, na której oparto wprowadzenie większości ceł (poza m.in. stawkami nałożonymi na stal, aluminium czy auta, ponieważ do ich implementacji użyto innych przepisów). W uzasadnieniu czytamy, że prezydent nadużył instytucji prawa nadzwyczajnego. Jako argumentów dla jego jednostronnej decyzji o wprowadzeniu ceł użyto zagrożenia ze strony nadmiernego deficytu i przemytu fentanylu do USA. Sąd uznał, że są to tylko wymówki dla bezprawnego rozszerzenia kompetencji władzy wykonawczej. Tak fundamentalna polityka gospodarcza powinna być prowadzona na podstawie aktów prawnych podejmowanych przez Kongres. Wczorajsze orzeczenie to niewątpliwy cios dla Białego Domu, który z agresywnej polityki celnej uczynił jeden z filarów drugiej kadencji Donalda Trumpa. Oczywiście wyrok zostanie zaskarżony i zapewne dopiero decyzja Sądu Najwyższego rozstrzygnie tę kwestię. Warto jednak zaznaczyć, że ta sprawa wykracza daleko poza same cła. Ma ona szansę stać się kolejnym wyznacznikiem dla podziału kompetencji między gałęziami władzy w USA, a także oznaką, na ile władza wykonawcza zamierza się stosować do orzeczeń władzy sądowniczej.

Zmienne nastroje USD

W pierwszej reakcji na przełomowe orzeczenie sądu rynek skierował się z dużą mocą w kierunku dolara. Można to już uznać za zasadę zamieszania wokół wojny celnej. Oznaki jej intensyfikacji uderzają w „zielonego”, a szanse deeskalacji wzmacniają amerykańską walutę. Wczoraj wieczorem kurs EUR/USD złamał od góry ważne wsparcie w rejonie 1,127, a przez chwilę zbliżył się nawet do okrągłego 1,12 $. Okazało się jednak, że „sądowy” efekt nie wytrzymał zbyt długo rynkowej weryfikacji, ponieważ w czwartek po godz. 15 kurs eurodolara nie tylko wymazał cały wczorajszy ruch, ale przekroczył już nawet 1,135 $. Częściowo jest to efekt oswojenia się z orzeczeniem, które może i na chwilę zablokuje pewne ruchy prezydenta Trumpa, ale ostatecznie administracja będzie zdeterminowana, aby wprowadzić w życie swoją politykę celną. Czy to zmieniając podstawę rozporządzeń, czy też przekonując do odpowiednich ustaw Kongres, który jest przecież kontrolowany przez Republikanów. Za impuls antydolarowy inwestorzy mogli też uznać dzisiejsze dane makro zza oceanu. Były to: większa od oczekiwań liczba zarejestrowanych bezrobotnych, niższe od prognoz wskazanie inflacyjne i wreszcie tempo PKB, może i minimalnie lepsze od konsensusu, ale jednak wskazujące na recesję -0,2% w ujęciu kwartalnym. Wszystko to razem (a znalazłyby się jeszcze inne dane) łączy się w scenariusz większej szansy na cięcia stóp w USA w tym roku, co natychmiast uderza w dolara. W tych warunkach wyśmienicie radzi sobie polski złoty. Kurs USD/PLN zniżkuje do 3,73 zł, a kurs EUR/PLN jest poniżej 4,24 zł.

Autor: Adam Fuchs, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

Podobne tematy

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...
00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Złoto i srebro biją rekordy. Analitycy: druga połowa 2025 będzie przełomowa

Po raz kolejny złoto znajduje się w centrum globalnej...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie