piątek, 13 czerwca, 2025

Silne dane z Europy wzmacniają euro kosztem dolara

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Piątkowe publikacje makroekonomiczne przewyższyły oczekiwania analityków. Wzrost sprzedaży w Wielkiej Brytanii umocnił funta szterlinga. Unijna waluta została wsparta danymi PKB z Niemiec. Zyskał także jen, co było skutkiem skoku inflacji bazowej.

Co dalej z inflacją na Wyspach?

W piątkowy poranek otrzymaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,2%. Zestawienie roczne to aż 5%. Obydwa odczyty były wyższe od prognoz analityków (0,3% m/m, 4,5% r/r). Zwyżkująca sprzedaż to czynnik proinflacyjny. Jest to zgodne ze środowymi danymi o wzroście inflacji konsumenckiej i bazowej w Zjednoczonym Królestwie. Ostatnie publikacje kładą presję na decydentów z Banku Anglii w sprawie kolejnych cięć kosztu pieniądza. Zauważa to rynek forex. Funt szterling o poranku umacnia się do franka czy dolara. Brytyjska waluta jest także silniejsza od rozchwianego złotego. Kurs GBP/PLN do południa wzbił się powyżej 5,06 PLN, o 2 grosze powyżej poziomu z początku sesji.

Euro nie daje za wygraną

Notowania głównej pary walutowej świata nie mogą trwale zejść poniżej poziomu 1,13 USD. Ostatnia próba przełamania wsparcia miała miejsce czwartkowego wieczoru. Siłą napędową waluty zza oceanu były delikatny spadek (z 229 tys. na 227 tys.) wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz lepsze dane PMI z USA. Wskaźnik badający sektor przemysłu wzrósł z 50,2 pkt. do 52,3 pkt. (prognoza 50,1 pkt.). Subindeks usługowy zwyżkował do 52,3 pkt., mimo prognoz pozostania przy 50,8 pkt. Ostatecznie dane PMI znalazły się powyżej poziomu 50 pkt., który oddziela recesję od poprawy koniunktury. Pozwoliło to dolarowi na chwilowe zejście do 1,125 USD na kursie EUR/USD. Ruch nie trwał ani długo, ani nie został utrzymany. W piątek od samego rana to euro wiedzie prym w omawianej konfrontacji. Powrót do poziomu 1,13 USD i późniejsze wybicie do 1,135 USD po lepszych danych o PKB z Niemiec wymazało całe wczorajsze umocnienie USD. Kolejnym przystankiem notowań będzie opór 1,136 USD, którego w tym miesiącu euro nie zdołało przebić.

Co zrobi Bank Japonii?

Dziś istotne dane opublikowano także w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dynamika cen konsumenckich utrzymuje się na poziomie 3,6% r/r. W przypadku inflacji bazowej, która nie uwzględnia cen żywności i energii, była to zwyżka z 3,2% r/r do 3,5% r/r. Wzrost był mocniejszy od oczekiwanego 3,4% r/r. Publikacje wzmacniają reprezentowane w ostatnim czasie jastrzębie podejście Banku Japonii do polityki monetarnej. Skutkiem takiej postawy są rosnące rentowności, zwłaszcza długoterminowych zobowiązań. Tylko w tym tygodniu rentowności obligacji 30 letnich wzrosły do 3,18%, co jest najwyższym poziomem od momentu ich wprowadzenia. Tak wysoki koszt zadłużenia jeszcze bardziej pogłębia problem kraju, w którym największym posiadaczem długu (ponad 50%) jest tamtejszy bank centralny. Spoglądając na wykres USD/JPY, dostrzegamy umocnienie jena po dzisiejszych danych. Inwestorzy większą wagę nadali odczytowi inflacji bazowej niż problemowi rosnących rentowności obligacji, z którym zmagają się także Amerykanie (o czym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu). W piątek do południa kurs USD/JPY wrócił na poziom 143 JPY. Oznacza to, podobnie jak w przypadku EUR/USD, wymazanie wczorajszych zysków dolara.

Autor: Dawid Górny, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Podobne tematy

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Kohabitacja w Polsce po wyborach – wyzwania dla KPO i przyszłości NBP

Wyniki wyborów prezydenckich wpłynęły na notowania krajowej waluty. Skala...

Sąd USA uznał cła Trumpa za nielegalne – kurs dolara początkowo zyskuje, potem traci

Wczorajszym wydarzeniem dnia miały być zapiski z ostatniego posiedzenia...

FOMC nie daje nadziei na obniżki, a sąd blokuje cła Trumpa – kurs dolara znów w górę

Kurs dolara amerykańskiego znowu się umacnia. Wspierają go nie...

Recesja w Niemczech łagodniejsza niż oczekiwano. Euro zyskuje, ropa tanieje

Indeksy koniunktury w Europie pokazują przewagę odpowiedzi negatywnych. Nie...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie