piątek, 13 czerwca, 2025

Słaby dolar, mocny jen. Po danych CPI rynek szykuje się na luzowanie Fed

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wczorajsze dane CPI z USA wspierają scenariusz dezinflacyjny. EUR/USD w górę, korzysta polski złoty, USD/PLN poniżej 3,80. Jen japoński wiedzie dzisiaj prym na rynku FX, w tle wzrost kosztu pieniądza w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

S&P 500 już na „plusie” w tym roku

Kluczowym punktem dnia była wczoraj publikacja danych inflacyjnych ze Stanów. Zarówno bazowa CPI, jak i ogólny wskaźnik wykazały niższe tempo wzrostu cen w ujęciu miesięcznym (0,2% przy oczekiwaniach na poziomie 0,3%). Zdaniem analityków te dane wskazują na kierunek dezinflacyjny, co widać po spadających rentownościach amerykańskich obligacji – udało się odbić od poziomu 4,50%. Co ciekawe, żadnej reakcji nie było na kontraktach na stopę procentową, które wskazują, że prawdopodobieństwo cięcia stóp w USA w czerwcu wynosi raptem 8%. Niemniej jednak dane CPI wzmocniły przekaz, który płynął po weekendowych doniesieniach o wstępnym porozumieniu na linii USA-Chiny – inwestorzy widzą wejście amerykańskiej gospodarki na dobre tory. Optymizm wczoraj był widoczny na giełdach, gdzie S&P 500 w końcu wyszedł ponad poziom 0 stopy zwrotu w tym roku.

Odbicie od wsparcia

Skoro niższa inflacja CPI w USA, to nie może dziwić fakt, że w górę odbija główna para walutowa świata. Niższa dynamika cen to otwarcie pola do luzowania monetarnego. Tym samym liczba dwóch cięć stóp w USA na ten rok pozostaje nadal aktualna. Popularny „edek” technicznie odbija się więc od wsparcia na poziomie 1,11 i jest już dzisiaj ponad 1,1230. Taka sytuacja pomaga też naszej walucie. PLN w relacji do USD spada poniżej 3,80, a na wykresie z ostatnich dni maja rysująca się formacja głowy z ramionami może wskazywać, że czeka nas zejście w niższe rejony. Tym bardziej, że ocieplenie relacji USA-Chiny w kwestiach handlowych ogranicza duże ryzyko proinflacyjne w USA i niejako wytrąca argumenty po stronie Fed, by utrzymywać stopy procentowe bez zmian, jak do tej pory.

Presja płacowa i niski PKB

Zupełnie po innej stronie barykady jest bank centralny Japonii, w którym ciągle grany jest scenariusz podwyżki stóp procentowych. Decydenci z BoJ systematycznie podkreślają, że oczekują rosnącej dynamiki płac i cen w najbliższym czasie, a to argumenty za tym, by koszt pieniądza podnosić. I pewnie taka decyzja już by zapadła, gdyby nie to, że czynnikiem ryzyka pozostaje kwestia ceł. Mogą one uderzyć szczególnie w japoński rynek motoryzacyjny, co finalnie przełoży się na całą gospodarkę. W I kwartale 2025 japońska gospodarka rozwijała się raptem na poziomie 0,6% PKB, a BoJ ściął znów prognozy wzrostu na koniec marca 2026 (rok fiskalny) z poziomu 1,1% na 0,5%. Decydenci z Kraju Kwitnącej Wiśni mogą więc stanąć przed nie lada dylematem – słabiutki wzrost gospodarczy będzie współgrał z wysoką dynamiką cen napędzaną rosnącymi płacami. Dzisiaj jednak JPY jest jedną z najmocniejszych walut na rynku FX. A dzieje się tak właśnie po kolejnym wystąpieniu (tym razem wiceprezesa BoJ), który mówił o gotowości do podniesienia stóp procentowych.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Ukraina gotowa na inwestycje: PKB rośnie mimo wojny, a potrzeby sięgają 486 mld dolarów

Ukraina, mimo trwającej wojny i związanych z nią napięć...

Podobne tematy

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...
00:05:11

RPP czeka, ale rynek już wycenia cięcia stóp o 125 pb do połowy 2026 r.

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Było...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie