piątek, 13 czerwca, 2025

Świadczenia pozapłacowe w MŚP: 49% firm kieruje się ceną, niemal tyle samo – potrzebami zespołu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dla 49 proc. firm z sektora MŚP cena jest istotnym kryterium przy wyborze benefitów – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie VanityStyle. Niemal taki sam odsetek mikro, małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że podejmując decyzje w zakresie świadczeń pozapłacowych, kieruje się potrzebami i oczekiwaniami pracowników. Jakie jeszcze aspekty biorą pod uwagę pracodawcy z sektora MŚP, wprowadzając benefity do firm?Infografika – Kryteria wyboru benefitów w sektorze MŚP

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP. Jak wynika z danych zebranych na zlecenie VanityStyle, oferuje je już 94 proc. średnich firm, 97 proc. małych podmiotów oraz 85 proc. mikroprzedsiębiorstw. Choć oferta benefitów jest obecnie rozbudowana i zróżnicowana, ich wybór przez przedsiębiorców nie jest przypadkowy.

Cena szczególnie istotna dla mikroprzedsiębiorstw i firm produkcyjnych

Jak wynika z badania, cena w zestawieniu z dostępnym budżetem to istotne kryterium wyboru świadczeń pozapłacowych dla 49 proc. podmiotów z sektora MŚP. Aspekt ten jest szczególnie ważny dla mikroprzedsiębiorstw (54 proc. wskazań) oraz firm produkcyjnych (57 proc. wskazań). Z kolei 48 proc. badanych pracodawców deklaruje, że wybierając świadczenia pozapłacowe, kieruje się potrzebami i oczekiwaniami pracowników.

–  Konieczność optymalizacji kosztów w zestawieniu z realną potrzebą budowania silnych i lojalnych zespołów sprawia, że przedsiębiorcy z sektora MŚP bardzo uważnie podchodzą dziś do kwestii wyboru benefitów. Jednak istotne jest to, że w swoich decyzjach coraz częściej uwzględniają realne potrzeby oraz oczekiwania pracowników. Tak naprawdę tylko wtedy budowanie polityki benefitowej może przynieść realne efekty, przekładając się chociażby na zwiększenie zaangażowania zespołów czy zmniejszenie rotacjitłumaczy Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle.Warto też pamiętać, że w motywacji pozapłacowej nie chodzi o to, aby wydać więcej, ale o to, aby zainwestować mądrze. Jak wynika z badania Global Benefits Attitudes Survey z 2024 roku, aż 54 proc. pracowników decyduje się zostać u pracodawcy właśnie ze względu na pakiet benefitów, a 40 proc. byłoby gotowych zmienić pracę dla lepszych świadczeń – nawet bez wzrostu wynagrodzenia. To pokazuje, że odpowiednio dobrane benefity realnie wpływają na retencję zespołu i są dziś kluczowym elementem strategii zatrudnienia dodaje.

Benefit dla pracownika, dodatkowe korzyści dla firmy i działu HR

Według danych zebranych na zlecenie VanityStyle, dla 27 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP istotna jest przejrzystość oferty dostawcy benefitów, a 26 proc. zwraca uwagę na dodatkowe korzyści, jakie może im on zaproponować. Taki sam odsetek badanych bierze pod uwagę trendy rynkowe. Popularne aktualnie rozwiązania najchętniej wybierają średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników (38 proc. wskazań).

– W dzisiejszych czasach atrakcyjny dla firmy benefit to nie tylko samo świadczenie oferowane pracownikowi. Przedsiębiorcy, zresztą nie tylko z sektora MŚP, dużą uwagę przywiązują do łatwości wdrożenia i zarządzania świadczeniem, bieżącego wsparcia ze strony dostawcy, dodatkowych działań budujących zaangażowanie pracowników czy chociażby elastyczności w dostosowywaniu oferty do zmieniających się warunków wyjaśnia Joanna Skoczeń. – Chodzi o to, aby dostawca nie tylko oferował świadczenie, ale był partnerem firmy i HR w budowaniu polityki wspierającej realizację strategicznych celów organizacji w obszarze kadrowym. 

Ponadto, jak wynika z badania, nieco ponad 1/5 ankietowanych (22 proc.) przy wyborze benefitów kieruje się rekomendacjami zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw, a 14 proc. możliwością zredukowania pracy po stronie firmy.

Najpopularniejsze benefity w sektorze MŚP

Jak wynika z danych zebranych na zlecenie VanityStyle pod koniec ubiegłego roku, najpopularniejszym benefitem pozapłacowym w sektorze MŚP jest ubezpieczenie na życie, które zapewnia 35 proc. badanych pracodawców. Na drugim miejscu znalazły się spotkania integracyjne i okolicznościowe, które organizuje 29 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a na trzecim prywatna opieka medyczna (25 proc. wskazań). Ponadto 24 proc. firm zapewnia pracownikom programy rozwojowe i szkolenia, karty sportowe oraz dofinansowanie posiłków, 21 proc. – bony i karty przedpłacone, a 20 proc. – skrócone godziny pracy w piątki oraz bilety i vouchery na wydarzenia kulturalne. Mniej niż 1/5 firm z sektora MŚP proponuje kursy językowe, dofinansowanie dojazdu do pracy, wykłady i spotkania z ekspertami, dostęp do opieki psychologicznej czy przerwy wellbeeingowe.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Barometr Rynku Pracy 2025: co myślą firmy i pracownicy o elastycznym zatrudnieniu?

55,7% firm korzysta dziś z elastycznych form pracy –...

Mikro-urlopy coraz popularniejsze. Nowy trend wśród pracowników

Coraz więcej pracowników – zarówno tymczasowych, jak i zatrudnionych...
00:03:29

Oczekiwania pracowników w zmieniającym się świecie

Z perspektywy historii 35 lat to niemal wiek –...

Czas na decyzję: co robić, zanim automatyzacja i sztuczna inteligencja zrobi to za nas

Automatyzacja i sztuczna inteligencja nie są już przyszłością –...

Pierwsza praca nastolatka – obowiązki pracodawcy i prawa młodocianego

Praca nieletnich – pierwsze kroki na rynku pracy pod...

Podobne tematy

00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...

Od 2026 roku wynagrodzenia muszą być jawne – nadciąga czas zmian

Ogłoszenia bez widełek płacowych, absurdalne wymagania i niejasne procesy...

Płace w Polsce rosną, ale kredyty raczej nie stanieją

GUS opublikował dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Tempo...

Pokolenie Z na rynku pracy: stabilność, rozwój i dobre wynagrodzenie ponad wszystko

74 proc. przedstawicieli pokolenia Z chce być zatrudnionych na...

Presja płacowa słabnie – efekt inflacji i kondycji firm

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r....

Rok 2025: Nowe regulacje na rynku pracy – co zmienia się dla pracowników i pracodawców?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku...

Dział administracji i zakupów w 2024: zmiany na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń

Działy administracji i zakupów odgrywają kluczową rolę w codziennym...

Benefity w sektorze MŚP: które są najpopularniejsze wśród pracowników?

Jak wynika z badania zrealizowanego pod koniec ubiegłego roku...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie