piątek, 13 czerwca, 2025

Szwajcaria bez inflacji, Turcja z inflacją powyżej 37%. Polska? Czeka na RPP

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Wygląda na to, że kończą się żarty z braku decyzyjności Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja w Szwajcarii zniknęła, w kraju ceny stoją w miejscu. Przecena cen ropy związana ze zwiększeniem wydobycia przez OPEC jest już historią.

Jutro dzień sądny dla złotego

Dawno nie było tak, żeby analitycy czekali na decyzję RPP. Od wielu miesięcy brak zmian był realnym pewniakiem. Czekaliśmy co najwyżej na to, co opowiedziane będzie na konferencji prasowej. Jednak nie oznacza to tego, że teraz na to spotkanie nie czekamy. Natomiast nie wiemy absolutnie jaka będzie decyzja Rady. O słabości komunikacji z rynkiem świadczy fakt, że analizy największych banków rozważają scenariusze od braku zmian, aż po obniżkę od razu o pełen punkt procentowy. Obecna Rada ma pewną historię ostrych cięć tuż przed wyborami, ale robienie z tego reguły wydaje się ryzykowne analitycznie. Rynki wyceniają obecnie coś pomiędzy 0,25% a 0,5% w dół. Jeżeli będzie więcej, można oczekiwać gwałtownego osłabienia złotego. Przy braku obniżek można spodziewać się umocnienia polskiej waluty.

Inflacja w Europie

Wczoraj poznaliśmy inflację z dwóch państw mających, chociaż część terytorium w Europie – Szwajcarii i Turcji. Analitycy spodziewali się 0,2% w Szwajcarii, jednakże odczyt wyniósł zarówno miesięcznie, jak i rocznie 0%. Brak zmiany przeciętnego poziomu cen to bardzo miła niespodzianka. Otwiera jednak dyskusję o możliwej kolejnej obniżce stóp. Główna stopa procentowa w Szwajcarii i tak jest wyjątkowo niska, bo wynosi obecnie 0,25%. Jak pokazuje jednak historia, kraj ten potrafi osiągać istotnie ujemne parametry. Drugi odczyt to Turcja – tutaj również wynik niższy od oczekiwań, ale tylko o 0,1%. W tym przypadku jednak znacznie ważniejsze są poziomy. Inflacja w Turcji pierwszy raz bowiem od czerwca 2023 roku spadła poniżej 38%. Tak – 38%, a nie 3,8%.

Koniec przeceny ropy

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o dużej przecenie ropy naftowej. Powodem była decyzja OPEC o zwiększeniu wydobycia. W rezultacie rynki bały się nadmiaru surowca, a inwestorzy sprzedawali. Opublikowano jednak dobre dane na temat amerykańskich usług, co spowodowało wzrost oczekiwań. Dodatkowo dzisiaj skończyła się 5-dniowa przerwa od pracy w Chinach. Jeżeli kogoś dziwi, że pracę świętuje się w naszym regionie dniem wolnym, powinien spojrzeć w chiński kalendarz. Wolne z okazji Święta Pracy trwało tam od 1 do 5 maja. Powrót Chin na rynki spowodował zwiększone zakupy surowca. W rezultacie dzisiaj rano znaleźliśmy się już na poziomie z piątkowego zamknięcia. Dla przypomnienia – decyzja OPEC zapadła w weekend, kiedy nie było notowań. Czy należy się zatem bać drogiego paliwa? Absolutnie nie. Nadal jesteśmy bardzo blisko minimów cenowych z tego roku, a na stacjach tankujemy paliwo wyprodukowane ze znacznie droższego surowca.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Ukraina gotowa na inwestycje: PKB rośnie mimo wojny, a potrzeby sięgają 486 mld dolarów

Ukraina, mimo trwającej wojny i związanych z nią napięć...

Podobne tematy

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Co zrobi RPP? Decyzja o stopach procentowych coraz trudniejsza

W maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopę...
00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...
00:05:16

Jak bardzo polską inflację zmieniają ceny ropy naftowej

W ostatnich miesiącach światowe rynki ropy naftowej odnotowały znaczące...

Płace w Polsce rosną, ale kredyty raczej nie stanieją

GUS opublikował dane na temat wynagrodzeń w Polsce. Tempo...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie