piątek, 13 czerwca, 2025

TikTok, X i YouTube decydują o nastrojach wyborczych – rekordowa aktywność kandydatów

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Debata Trzaskowski-Nawrocki w TVP, spotkania przy piwie i viralowe rozmowy z Mentzenem – kampania prezydencka nabrała tempa, a zasięgi medialne kandydatów przebiły historyczne rekordy. W minionym tygodniu zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki osiągnęli ponad 2 miliardy potencjalnych kontaktów z przekazami medialnymi. Zaskakująco starcie o uwagę wyborców przeniosło się nie tylko do social mediów, YouTube’a, ale i… pubów – wynika z ostatniego przed wyborami raportu analizującego medialność kandydatów na prezydenta przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów i Stowarzyszenie Demagog.

Rekordowe zasięgi, walka o uwagę i dominacja w social mediach

Tydzień 19–25 maja przyniósł bezprecedensowy poziom medialności kandydatów. Rafał Trzaskowski osiągnął 2,34 mld kontaktów, a Karol Nawrocki – 2,15 mld. Oznacza to, że statystyczna osoba powyżej 15 roku życia mogła zetknąć się z informacją o kandydacie KO ponad 73 razy, a przekazami wzmiankującymi  kandydata PiS – 67 razy. Choć różnica jest niewielka, przewaga obecnego prezydenta Warszawy była wyraźna w social mediach – zwłaszcza na TikToku i Instagramie, gdzie jego materiały zdobywały nawet dziesięciokrotnie więcej interakcji. Z kolei Nawrocki notował lepsze wyniki na platformie X, ale pod względem zaangażowania internautów też ustępował Trzaskowskiemu.

Mentzen napędza kampanię – rozmowy, które zmieniły dynamikę

Kluczowe momenty tygodnia to rozmowy obu kandydatów ze Sławomirem Mentzenem. Zarówno Nawrocki (22 maja), jak i Trzaskowski (24 maja) zdobyli dzięki tym spotkaniom blisko 5 mln wyświetleń na YouTube, a zainteresowanie materiałami wyraźnie wzrosło także na ich własnych kanałach.  Do medialnego sukcesu Trzaskowskiego przyczyniło się również spotkanie przy piwie z udziałem Radosława Sikorskiego, którego relacja zdobyła na portalu X ponad 11 mln wyświetleń. Rozmowy te przyczyniły się także do wzrostu popularności Mentzena w grupach wyborców obu kandydatów na prezydenta. W ich czasie, ale także po rozmowach, kanały polityka Konfederacji notowały rekordową oglądalność. Dzisiejszy sondaż poparcia dla partii wykonany przez IRBIS na zlecenie Onet.pl pokazuje wzrost poparcia dla Konfederacji o 5,9%, do poziomu 17,1%.

Kulminacją tygodnia był „Wielki Marsz Patriotów”, który umocnił zasięgi Trzaskowskiego w niedzielę.

W przedostatnim tygodniu kampanii oba sztaby intensywnie zabiegały o wyborców kandydatów, którzy nie przeszli do drugiej tury. Najwięcej uwagi medialnej zyskał jednak Sławomir Mentzen, skutecznie wzmacniając swoją pozycję wśród sympatyków PO i PiS. Mimo kolejnych doniesień na temat przeszłości Karola Nawrockiego i jego kontrowersyjnych zachowań podczas debaty nie wpłynęło to znacząco na jego poparcie. Sztab kandydata popieranego przez PiS koncentruje się na dyskredytowaniu wiarygodnych, opiniotwórczych mediów, które ujawniają niekorzystne informacje. W ostatnich dniach kampanii to właśnie media społecznościowe pozostają głównym polem walki o głosy – aż do samego końca, niezależnie od ciszy wyborczej – komentuje Monika Ezman, dyrektorka Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz w IMM.

Debata, kontrowersje i weryfikacja faktów

Choć debata TVP przyciągnęła uwagę wyborców, to największe zainteresowanie wzbudziły momenty kontrowersyjne – jak zażycie snusa przez Nawrockiego czy wypowiedzi wymagające fact-checkingu. Serwis Demagog.org.pl, prowadzący transmisję live z weryfikacją słów kandydatów, odwiedziło ponad 3 mln osób. W debacie obaj kandydaci mijali się z prawdą: Trzaskowski przypisywał sobie nie swoje zasługi i mylił się w kwestiach unijnych, zaś Nawrocki manipulował danymi o migracji. Weryfikacja pokazała, że obie strony stosowały uproszczenia i przekłamania – choć tylko jedna ze stron wykorzystała to potem w spocie wyborczym.

Cieszymy się, że fact-checking w minionym tygodniu zdobył uwagę kandydatów na prezydenta i mediów. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do większej troski o fakty wśród osób zabierających publicznie głos. Chcemy w ten sposób zadbać o to, by każdy wyborca podejmował decyzje na podstawie sprawdzonych informacji, a nie na bazie fałszu czy manipulacji. Jednocześnie niepokoi nas wykorzystywanie naszej pracy do prowadzenia walki politycznej. Zwracamy uwagę, że obydwu kandydatom zdarzało się mijać z faktami podczas debaty TVP i w obydwu przypadkach nie były to tylko drobne pomyłki. Chcemy, żeby sztaby i media uwzględniały ten fakt, opowiadając o tym, co udało nam się ustalić – podkreśla Marcin Kostecki, szef działu fact-checkingu politycznego w Stowarzyszeniu Demagog.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zyski z kłamstwa: jak fake newsy stały się narzędziem konkurencji w biznesie

Dezinformacja przestała być problemem wyłącznie polityki i mediów. Coraz...

Podobne tematy

Trzaskowski czy Nawrocki – który okazał się bardziej medialnym kandydatem?

Rafał Trzaskowski jest medialnym zwycięzcą ostatnich wyborów prezydenckich. W...

Małe firmy będą pilnować obietnic wyborczych Karola Nawrockiego

Prezydent-elekt obiecał, mali przedsiębiorcy będą pamiętać. Na co najbardziej...

Kohabitacja w Polsce po wyborach – wyzwania dla KPO i przyszłości NBP

Wyniki wyborów prezydenckich wpłynęły na notowania krajowej waluty. Skala...

Cyberprzestępcy wykorzystują emocje i sensacje, aby manipulować wyborcami – ekspert ESET ostrzega

W obliczu zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich, emocje...

Polacy o politykach: uczciwość ważniejsza niż kompetencje – wyniki sondażu SW Research

Choć 40% Polaków nie ma większych zastrzeżeń do działań...

Nie TVP, a TikTok i Facebook. Wybory prezydenckie rozegrały się przede wszystkim w mediach społecznościowych

Wybory prezydenckie rozegrały się przede wszystkim w mediach społecznościowych....

Czym jeżdżą kandydaci na prezydenta Polski?

Jeśli chodzi o popularność posiadanego samochodu, to wśród kandydatów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie