czwartek, 8 grudnia, 2022
FINANSEKREDYTYWakacje kredytowe, wpłacasz 5 tys. oszczędzasz 25 tys.

Wakacje kredytowe, wpłacasz 5 tys. oszczędzasz 25 tys.

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Wakacje kredytowe, wpłacasz 5 tys. oszczędzasz 25 tys.

Raty kredytowe dla wielu rodzin wzrosły dwukrotnie. Jednak wakacje kredytowe okazują się świetnym rozwiązaniem dla tych, którym dochody pozwalałyby na spłaty rat bez ich odraczania.

– Warto skorzystać z wakacji kredytowych, aby dodatkowe pieniądze przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o. – Dla przykładu, przy kredycie ok. 700 tys. zł zaciągniętym na 30 lat jednorazowa spłata 5 tys. zł powoduje zaoszczędzenie 25 tys. zł w perspektywie spłaty całego kredytu.

Przez najbliższe 2-3 lata trzeba jednak pogodzić się z wyższymi ratami kredytowymi i do tej sytuacji dostosować swój budżet domowy.

Na rynku mieszkaniowym panuje duża niepewność. Spadł popyt, ale też deweloperzy ograniczyli podaż. W sierpniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto spadła o 63% wobec wyniku sprzed roku. We wrześniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 67,6%.

– Jeżeli ktoś dopiero bierze kredyt, to warto przypilnować podczas podpisywania umowy kredytowej, aby bank zgadzał się na wcześniejszą spłatę – dodaje Ł.Cudek z Albero Invest.

W porównaniu do sierpnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak wzrosła o 9,6%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu br. wyniosła 337,82 tys. zł i była niższa o 3,4% w relacji do wartości z września 2021 r. ale o 0,3% wyższa w porównaniu do sierpnia 2022 r.

– Jeżeli ktoś ma wolne środki finansowe na koncie bankowym, to ze względu na rekordową inflację i oprocentowanie lokat inwestowanie w mieszkania pozostaje atrakcyjną ochroną kapitału, zwłaszcza ze względu na dochody z najmu – komentuje Ł.Cudek.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...