piątek, 13 czerwca, 2025

Wzrost cyberataków w Europie: Szwajcaria i Czechy liderami, Polska z 51% wzrostem w 2025 r.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Ryzyko i skala ataków cybernetycznych na kraje Unii Europejskiej rośnie z roku na rok w zaskakującym tempie. Najnowszy raport firmy Check Point Research wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce członków UE pod względem liczby tygodniowych cyberataków. Polskie firmy stają się celem ataków hakerskich ponad 250 razy dziennie i 1800 razy tygodniowo. Wynik ten daje nam miejsce w pierwszej 5-tce najbardziej zagrożonych cybernetycznie krajów Unii. Pod względem skali wzrostu liczy ataków w ciągu roku (wzrost o 51%) nasz kraj znalazł się w pierwszej 10-tce – wynika z danych Check Point.

Najwięcej ataków cyberprzestępczych musi odpierać nasz sąsiad – Czechy, gdzie lokalne przedsiębiorstwa atakowane są ponad 2.500 razy tygodniowo (357 razy dziennie). Nie mniej pracy mają eksperci bezpieczeństwa chroniąc firmy we Włoszech (2414 ataków tygodniowo), Hiszpanii (2108) i Szwecji (1990). Pierwszą piątkę zamyka Polska z 1825 ataków tygodniowo (31.03.2025). Ale są to dane uwzględniające średnią ważoną liczny ataków na firmy/ sektory w danych państwie Unii Europejskiej. Okazuje się, że są sektory – rządowy, wojskowy, użyteczności publicznej stają się celem znacznie większy ilości cyberataków tygodniowo (blisko 2000).

Liczba ataków tygodniowo

  • Czechy 2580
  • Włochy 2414
  • Hiszpania 2108
  • Szwecja 1990
  • Polska 1825

– Jesteśmy świadkami nowej ery zagrożeń, w której do ataków wykorzystywane są narzędzia AI oraz algorytmy platform społecznościowych. Drastyczny wzrost liczby ataków to wyzwanie nie tylko dla firm, ale również dla całego sektora bezpieczeństwa narodowego – instytucji rządowych, wojskowych, strategicznych. Cyberprzestępcy nie tylko stają się coraz bardziej wyspecjalizowani i zuchwali, ale również coraz lepiej finansowani i zorganizowani, co sprawia, że zagrożenie jest bardziej realne i nieprzewidywalne – komentuje Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

Europa i świat stają w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. Ekstremalny wzrost łączności – 5,5 miliarda użytkowników internetu, 15 miliardów urządzeń IoT podłączonych do sieci, powszechny mobilny dostęp do sieci i rozwój sztucznej inteligencji – niosą ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i zagrożenia – podkreślają eksperci Check Point Software.

Nieco inaczej wygląda pozycja naszego kraju pod względem procentowego wzrostu liczny ataków….  Największy wzrost zagrożenia w ciągu roku zanotowała Szwajcaria (135%), gdzie średnia bezwzględna liczba tygodniowych ataków wynosi niespełna 1400. Wynika to ze znacznie mniejszej bazy w 2024 roku (znacznie poniżej 1000 ataków), która skokowo wzrosła w wyniku zmieniającego się otoczenia cybernetycznego w 2025 roku. Na drugim miejscu jest nasz południowy sąsiad – Czechy (129%), na trzecim Francja (102%, choć średnia tygodniowo znacznie poniżej Polski 1382). Na 10 miejscu znajduje się Polska z 51% wzrostem ataków cybernetycznych w ciągu roku.

Procentowy wzrost cyberataków w ciągu roku w krajach UE

  • Czechy 129 %
  • Francja 102%
  • Szwecja 81%
  • Hiszpania 75%
  • Niemcy 70%
  • Austria 66%
  • Holandia 64%
  • Włochy 60%
  • Polska 51%

Choć instytucje rządowe należą do wyjątkowo wrażliwych w wielu krajach, to edukacja i badania są najbardziej atakowaną branżą w Europie i na świecie ze średnią liczbą ponad 4300 ataków tygodniowo na organizację. Z danych Check Pointa wynika, że edukacja – tylko w 2024 roku – zanotowała 75 proc. wzrost ataków a od pięciu lat stanowi najbardziej zagrożony sektor na świecie.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:03:19

Czy Europa jest gotowa na odejście USA od roli gwaranta bezpieczeństwa?

Paradoksalnie, wojna w Ukrainie umożliwiła Europie pozbycie się przestarzałego...

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Cloud Security Report 2025: 65% firm doświadczyło incydentu w chmurze w ciągu roku

W ostatnich 12 miesiącach aż 65% firm padło ofiarą...

Podobne tematy

Socjotechnika i phishing 2.0 – jak AI zmienia oblicze cyberprzestępczości

Generatywna sztuczna inteligencja radykalnie zwiększyła skuteczność cyberataków —...

Cyberoszust podszywał się pod szefową sztabu Białego Domu

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie w sprawie osoby,...

Cyberprzestępcy inwestują w legalne biznesy – nowa forma prania pieniędzy

Cyberprzestępcy coraz częściej inwestują zarobione na atakach pieniądze w...

Microsoft uruchamia nowy Europejski Program Bezpieczeństwa

4 czerwca 2025 roku w Berlinie firma Microsoft ogłosiła...

Hakerzy przywracają groźny malware, który zainfekował 400 tys. urządzeń w 3 miesiące

Spektakularna akcja skierowana przeciw cyberprzestępcom zwróciła uwagę całego świata....

Groźne narzędzie cyberprzestępców unieszkodliwione. Ponad 60% ataków skierowanych na Polskę

Skoordynowana akcja służb i analityków ds. cyberbezpieczeństwa doprowadziła...

69% firm, które płacą okup ransomware jest atakowanych ponownie

69% firm na świecie, które zapłaciły w ciągu ostatniego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie